تبیان، دستیار زندگی
عجیب است که میلیونها انسانی که از اختلال اضطراب رنج می برند معتقدند : نشانه های اضطراب ناگهانی آنها جزیی و کم اهمیت است. آنها معتقدند که اضطراب ناشی از ایستادن در صف یا فروشگاه ، مخالفت کردن با همسر و یا سخنرانی در حضور جمع ، نمی تواند آن قدرها خطرناک باش
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیامدهای دردناک اضطراب


گاهی عده ای معتقدند : نشانه های اضطراب ناگهانی آنها جزیی و کم اهمیت است. آنها معتقدند که اضطراب ناشی از ایستادن در صف یا فروشگاه ، مخالفت کردن با همسر و یا سخنرانی در حضور جمع ، نمی تواند آن قدرها خطرناک باشد.....


پیامدهای دردناک اضطراب

عجیب است که میلیونها انسانی که از اختلال اضطراب رنج می برند معتقدند : نشانه های اضطراب ناگهانی آنها جزیی و کم اهمیت است. آنها معتقدند که اضطراب ناشی از ایستادن در صف یا فروشگاه ، مخالفت کردن با همسر و یا سخنرانی در حضور جمع ، نمی تواند آن قدرها خطرناک باشد.

این افراد معتقدند که جسم آنها نباید در برابر این نشانه ها واکنشی نشان دهد و آنها را از زندگی معمولی دور کند.

با این حال باید بگوییم که اضطراب و اختلال وحشت زدگی یکی از واقعیات زندگی ماست ؛ که ما در این مقاله برآنیم شما کاربران گرامی را تا حدی با آن آشنا نمائیم .

البته شایان ذکر است که این مسئله از واقعیات زندگی ماست ، ولی مطمئنا راهی برای رهائی وجود دارد.

رابطه‌ی استرس با بیماری‌های جسمی

فوبیا و سایر اختلالات اضطرابی ، اشخاص را از زندگی طبیعی محروم می کند. در مناسبات شخص دخالت کرده، راه را برای بیماری های شدیدتر هموار می سازد.

با خواندن موارد زیر و با علامت گذاری آنها می توانید از اضطراب داشتن و نداشتن خود مطمئن شوید:

1-  با آنکه شب را خوب می خوابم اغلب احساس خستگی می کنم.

2- اغلب شبها بی خواب می شوم.

3- بدون دلیل کمردرد پیدا می کنم.

4- به خاطر سوء هاضمه، اسهال یا سردرد اغلب نمی توانم کارهایم را آن طور که مایلم انجام دهم.

اگر به عبارات فوق جواب آری داده اید ممکن است در مرحله آغازین اختلال اضطراب باشید.

به دلیل خصوصیات ارثی و عوامل محیطی ، هر شخص نسبت به مرحله فرسودگی به شکلی واکنش نشان می دهد.

در گروهی عضلات و در گروهی دیگر معده و اندام های درونی و بالاخره در گروهی دیگر عروق و مجاری متاثر می شوند.

واکنش نشان دهنده های عضلانی دچار ناراحتی هایی در ناحیه گردن و شانه ها می شوند که در نتیجه آن سردرد شروع می شود. در مواردی تنش تا پایین ستون فقرات امتداد پیدا می کنند.

جالب این است که 95 درصد پشت دردها و کمردردها ناشی از استرس است.

اشخاص با این شرایط که راه آرام و قرارگرفتن را نمی دانند هرقدر تلاش می کنند از ناراحتی عضلانی خود خلاص نمی شوند ؛ در نتیجه بر شدت ناراحتی و ناامیدی آنها اضافه شده که این نیز به سهم خود موجب دردهای بیشتر در ناحیه عضلات می گردد.

واکنش های بطنی و شکمی معمولا روی عضلات معده تاثیر می گذارند و تولید ناراحتی های از نوع زخم معده و کولیت می کنند.

سلامت ذهن و جسم هر دو باید مد نظر باشند یعنی برای یک درمان مناسب باید به هر دو مورد توجه نمود تا نتیجه مطلوب ایجاد شود. وقتی ما مستعد اضطراب هستیم بسیاری از ما دنیا را از پشت لنز چشم ماهی تماشا می کنیم. همه 360 درجه را می بینیم اما صحنه تحریف شده

سومین واکنش، سیستم بدن است که تحت تاثیر استرس روی رگها تاثیر می گذارد. با سخت شدن و تنگ شدن رگها در ناحیه سر، سردردهای میگرنی شروع می شوند زیرا با تنگ شدن گروهی از مویرگها ، خون به جانب سایر مویرگها هجوم می برد و از آنجایی که ظرفیت عبور خون در این مویرگها مشخص است ، فشار وارده سردردی ایجاد می کند که به میگرن موجود است.

اشخاصی که در معرض استرس این گونه واکنش نشان می دهند ممکن است دستها و پاهای سردی داشته باشند. به اعتقاد بسیاری از دانشمندان انگیختگی مزمن می تواند سیستم دفاعی بدن را برهم بریزد و در نتیجه انسان را در معرض بیماری هایی از نوع سرطان، فشار خون زیاد، کلسترول زیاد، حمله قلبی و سکته آسیب پذیر سازد. حتی اگر از اضطراب شدید یا حملات وحشت رنج نبرید اطلاع از طرز کار مغز برای کاهش اثرات جسمانی استرس می تواند به شما کمک کند.

برای شروع درمان قبل از هرکس دیگر بهتر است به یک پزشک عمومی مراجعه کنید تا از علت جسمانی داشتن یا نداشتن اضطراب خود آگاه گردید. اما این را هم در نظر بگیرید که برخی از متخصصین در امر درمان با نشانه های فوبیا یا اضطراب آشنا نیستند. ممکن است همان گونه که گفتیم مشتی قرص آرام بخش به خورد شما بدهند بی آنکه توجه داشته باشند که شما از شدت اضطراب در معرض انفجار هستید. به کمک داروهای آرام بخش شما را کرخت و بی حال می کنند.

سلامت ذهن و جسم هر دو باید مد نظر باشند یعنی برای یک درمان مناسب باید به هر دو مورد توجه نمود تا نتیجه مطلوب ایجاد شود. وقتی ما مستعد اضطراب هستیم بسیاری از ما دنیا را از پشت لنز چشم ماهی تماشا می کنیم. همه 360 درجه را می بینیم اما صحنه تحریف شده.

پیامدهای دردناک اضطراب

بعضی از ما تحت تاثیر شخصیت های خود واقعیت ها را از غیرواقعیت ها تمیز نمی دهیم. ممکن است بعضی از ما شخصیت تیپ الف باشیم و با شب و روز کار کردن احساس ارزش کنیم، اگر نتوانیم به موفقیت مورد نظر برسیم (توجه داشته باشید که برای شخصیت تیپ الف با فتح هر قله، قله دیگری پدیدار می شود) یک شکست خورده تمام عیار هستیم.

بعضی ها ممکن است تحت تاثیر حوادث ناخوشایند دوران کودکی و به خاطر معلولیت و یا از کارافتادگی تصویر ذهنی بدی داشته باشند و هنوز گروهی در برخورد با خود حالتی منفی و غیرمنطقی دارند زیرا نمی توانند به سطح توقعی که دیگران از آنها انتظار دارند برسند.

می توانیم لنز عینک خود را تغییر دهیم و اشیا و امور را آن طور که هستند ببینیم. می توانیم فیلتری بر عینک خود بزنیم و آنچه را در تاریکی پنهان است تماشا کنیم.

اشخاص اگر لنز مناسبی در عینک داشته باشند اطلاعات مفیدی دریافت می کنند و از جمله محدودیت های خود را می شناسند.

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : کتاب " اضطراب" نویسندگان: روبرت هندلی و پالین تف ، مترجم: مهدی قراچه داغی ، ناشر: نشر اوحدی

مطالب مرتبط:

یک پازل از احساسات شما

عصبانیت، فقط به مقدار لازم!

قرن اضطراب‌های رنگارنگ

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.