تبیان، دستیار زندگی
در مواردی كه كودك لجبازی می‌كند، باید به دنبال پی بردن به علت مشکل و رفع آن بود. واکنش‌هایی نظیر تنبیه کودک و یا بی توجهی به او، می‌تواند زمینه ساز ایجاد تصویری نامطلوب از والدین در ناخودآگاه کودک باشد که بعدها به شکل خشم هدف‌دار، خود را نشان می‌دهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هنر مقابله با لجبازی كودك

کودک لجباز


در مواردی كه كودك لجبازی می‌كند، باید به دنبال پی بردن به علت مشکل و رفع آن بود. واکنش‌هایی نظیر تنبیه کودک و یا بی توجهی به او، می‌تواند زمینه ساز ایجاد تصویری نامطلوب از والدین در ناخودآگاه کودک باشد که بعدها به شکل خشم هدف‌دار، خود را نشان می‌دهد.


با کودک مدارا کنید

با این‌گونه کودکان باید مدارا کرد و ابتدا زمینه‌های بروز لجبازی را شناسایی کرد، سپس کودک را از آن دور کرد، مانند کودکی را که در بازار از والدین می‌خواهد كه هر چیزی را برایش بخرند. (لزومی برای به بازار بردن کودک زیر هفت سال وجود ندارد. از آنجایی که قدرت درک و تصمیم گیری مغزش هنوز متکامل نشده است، ممکن است دیگران را به زحمت بیندازد) همیشه درباره برآوردن خواسته‌هایش یک چیز دیگر را باید جایگزین کرد، مثل ابزار پلاستیکی به جای واقعی و دور نگاه داشتن وسایل خطرناک از دسترس کودک.

به کودک میدان دهید

برای درمان لجبازی کودکان، در ابتدا باید روی استقلال آن‌ها به شکل عملی و فکری کار شود، والدین باید به کودک میدان دهند تا خودش کارهای شخصی‌اش را انجام دهد و در برخی زمینه‌ها نظر او را جویا شوند، فعالیت‌هایی از این قبیل باعث خودباوری بیشتر کودک و جلب توجه به صورت مثبت می‌شود و انرژی بالقوه کودک را به سمت مثبت هدایت می‌کند.

اعمال روش خاموشی

از طرف دیگر باید روش «خاموشی» را اعمال کرد، به این مفهوم که والدین در مقابل رفتارهای منفی کودک هیچ واکنش کلامی، دیداری و شنیداری انجام نمی‌دهند و گویی چیزی را ندیده‌اند، کودک پس از چند بار تکرار رفتار منفی، به علت دریافت نکردن پاسخ، پی می‌برد که کارش بیهوده است.

روش تقویت رفتار ناهمساز

وقتی شدت رفتارهای کودک نسبت به قبل کاهش یافت، والدین باید روش «تقویت رفتار ناهمساز» را اجرا کنند، یعنی رفتار مقابل رفتار منفی کودک را به محض سر زدن از کودک، تقویت کنند، مثلاً کودکی که گریه می‌کند به محض آن که ساکت شد، توسط والدین مورد توجه و تشویق قرار گیرد.

برای درمان لجبازی کودکان، در ابتدا باید روی استقلال آن‌ها به شکل عملی و فکری کار شود، والدین باید به کودک میدان دهند تا خودش کارهای شخصی‌اش را انجام دهد.

رژیم غذایی مناسب

شاخص‌های دیگری که باید در نظر داشت، استفاده از رژیم غذایی صحیح است، مصرف بیش از اندازه سردی‌ها، تنقلات، کاکائو، نمک و سرکه باعث تحریکات عصبی کودک و تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای بیش از یک ساعت در روز، باعث تشکیل امواج مخرب در مغز کودک و عصبانیت او می‌شود، کم خوابیدن کودک نیز باعث افزایش لجبازی می‌شود، خواب شب مهم‌تر از خواب روز است چون در خواب روزانه عواملی نظیر نور و صدا باعث بر هم خوردن ریتم خواب می‌شود، همچنین کودکی که زیاد می‌خوابد، پس از بیداری آرامش نخواهد داشت.

مراجعه به مشاور

درباره لجبازی‌های شدید کودکان که گاه به صورت گریه‌های طولانی و کبودی لب‌ها و واکنش‌های غیر عادی خود را نشان می‌دهد، بررسی امواج مغز کودک و مراجعه به روان پزشک و روان شناس کودک ضرورت دارد.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: mansoor43

برگرفته از انجمن: تعلیم و تربیت

مطالب مرتبط:

مرغ بچه‌ها یك پا دارد!

کودک لجباز