تبیان، دستیار زندگی
با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، شور و هیجانی وصف ناشدنی در گوشه گوشه‌ی این جهان پهناور و مخصوصاً در كشورهای اسلامی پدید می‌آید كه دانستن رسم و آیین استقبال از ماه رمضان در این كشورها، خالی از لطف نخواهد بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

استقبال از رمضان در کشورهای اسلامی


با فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، شور و هیجانی وصف ناشدنی در گوشه گوشه‌ی این جهان پهناور و مخصوصاً در كشورهای اسلامی پدید می‌آید كه دانستن رسم و آیین استقبال از ماه رمضان در این كشورها، خالی از لطف نخواهد بود.


استقبال از رمضان در کشورهای اسلامی

هند

ماه رمضان نزد مسلمانان هند با جمعیتی بیش از 200 میلیون نفر، از اهمیت خاصی برخوردار است، به طوری که در دهه سوم ماه شعبان و در آستانه فرا رسیدن ماه مهمانی خدا، مسلمانان با غبارروبی و تمیز کردن مساجد، خود را برای استقبال از ماه مبارک رمضان آماده می‌کنند.

همچنین مسلمانان با رنگ آمیزی و استفاده از انواع خوشبوکننده‌ها و پارچه‌های متنوع، با تزیین اماکن و مساجد، زمینه جذب و حضور بیشتر مردم به این اماکن را در این ماه فراهم می‌کنند. مسلمانان در هند به طور معمول، 10 روز آخر ماه مبارک رمضان را به اعتکاف می‌گذرانند و توجه خاصی به شب‌های قدر دارند، به همین علت در شب قدر بهترین لباس‌ها را می‌پوشند.

مسلمانان این کشور در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به زیارت قبور می‌روند و بر سر مزار آنان، قرآن تلاوت می‌کنند. در کشور هند، جمعه آخر ماه مبارک رمضان، جمعه وداع نامیده می‌شود و به همین مناسبت، مسلمانان به بزرگ‌ترین مسجد شهر می‌روند و نماز جمعه را برپا می‌دارند و پنجشنبه شب، خیابان‌های مجاور را مسدود کرده و آنجا را پاکیزه می‌کنند. روزه داران در این ماه، روزه خود را با نمک، آب و خرما باز می‌کنند.

کویت

در ماه رمضان، فضای روحانی و خاصی در سراسر کشور کویت حکم‌فرماست. هرساله در روز آخر شعبان، مراسم ویژه‌ای به نام قریش برگزار می‌شود که در این مراسم، مردم پایان ماه شعبان و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را جشن می‌گیرند و شیرینی و حلوای خاصی را میان مردم و خانواده‌ها توزیع می‌کنند.

همچنین در پنج روز اول ماه مبارک، مردم در دیدارهای خیابانی یا با حضور در خانه بزرگان، فرا رسیدن ماه رمضان را به هم تبریک می‌گویند و در این چند روز، کمتر کسی در خانه می‌ماند. مردم در دیوانیه‌ها (که محل‌هایی برای تجمع اهالی یک قوم یا محله‌اند) برای دیدار و گفت‌وگو با بزرگان خود جمع می‌شوند و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به یکدیگر تبریک می‌گویند.

در نیمه ماه رمضان یعنی روز پانزدهم نیز مراسم خاصی در این کشور برگزار می‌شود، به گونه‌ای که پس از افطار، کودکان با لباس‌های سنتی و نو به خیابان‌ها می‌آیند و با سردادن سرودهای محلی ویژه‌ای، این روز را تبریک می‌گویند.

از روز اول ماه رمضان در همه محله‌ها و در کنار خیابان‌ها، خیمه‌هایی دیده می‌شود که به توزیع افطار میان مردم می‌پردازند. در کویت نیز مانند دیگر کشورهای عربی، افرادی با نام مسحراتی وجود دارند که در سحرهای ماه رمضان، مردم را از خواب بیدار می‌کنند. تاکید مردم کویت بر اقامه نماز صبح در مساجد، از نکات قابل توجه دیگر کویتی‌هاست.

استقبال از رمضان در کشورهای اسلامی

مالزی

آغاز ماه مبارک رمضان در مالزی به دلیل تنوع قومی گسترده و حضور اقلیت قابل توجهی از چینی‌ها و هندوها، تا حدودی متفاوت‌تر از دیگر کشورهای اسلامی است. با آغاز ماه رمضان، چهره بیشتر شهرهای این کشور، رنگ و بوی مذهبی به خود گرفته و فعال شدن بیشتر مساجد و پخش مداوم دعا، نیایش و قرآن، آذین بندی خیابان‌ها، افزایش فعالیت‌های فرهنگی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات این کشور، برپایی بازارهای مخصوص رمضان و تعطیلی روزانه برخی رستوران‌های مسلمانان، از جمله ویژگی‌های این ماه مبارک در مالزی محسوب می‌شود.

یکی از جلوه‌های بارز ماه مبارک رمضان در مالزی که همچنین به عنوان یک سنت دیرینه در این کشور تلقی می‌شود، راه‌اندازی بازارهای رمضان با عنوان محلی پاسار مالام است که در ایام این ماه، همه‌روزه در گوشه و کنار شهرها و در هنگام افطار برپا می‌شود. در بیشتر مساجد مالزی به ویژه مساجد بزرگ این کشور، هر شب سفره افطار برقرار است و با گفتن اذان مغرب، مردم در مساجد با خرما و شربت، روزه خود را باز و در نماز مغرب شرکت می‌کنند.

پس از نماز مغرب هم سفره افطار کامل شده و از روزه داران با انواع غذاهای بومی و سنتی پذیرایی می‌شود. برپایی نماز تراویح، از جمله دیگر رسوم مسلمانان این کشور در ایام رمضان محسوب می‌شود، به طوری که مردم این کشور پس از افطار و اقامه نماز مغرب، به صورت گروهی به مساجد می‌روند و مراسم نماز تراویح را به عنوان یک وظیفه عبادی به جا می‌آورند.

افغانستان

رمضان در افغانستان متفاوت، اما همانند سایر کشورهای اسلامی، شور و حال دیگری دارد. مردم افغانستان، آداب و رسوم خاصی دارند و از چند روز قبل به پیشواز ماه رمضان می‌روند. بسیاری از مردم این کشور، روزهای آخر ماه شعبان را روزه می‌گیرند و به این ترتیب از ماه رمضان استقبال می‌کنند.

همچنین افغان‌ها قبل از ماه رمضان به جارو زدن و غبارروبی مساجد پرداخته، تا آن را برای استقبال پرشور مردم از منابر وعظ و مهمانی خدا آماده کنند. در این ماه از خانه‌ها و بازار، صدای مداحی و منقبت (نعت) رسول گرامی اسلام (ص) و سایر بزرگان دینی شنیده می‌شود.‌

افطاری دادن به فقرا و کمک به آن‌ها در بین مردم افغانستان مرسوم است و در مساجد، هر کسی سعی دارد با دادن افطاری کسب فیض کند. گاه سبقت گرفتن مردم برای دادن افطاری بر دیگران دیدنی است. سفره های مردم در ماه رمضان اندکی رنگین‌تر از سابق می‌شود. چاشنی سفره حتی در خانواده‌های فقیر، هیچ‌گاه ترک نمی‌شود و نوعی ترشی خاص افغانی به نام چتنی تهیه می‌کنند. زولبیا که مردم افغانستان آن را جلبی می‌نامند هم طرفداران زیادی در این ماه دارد.

استقبال از رمضان در کشورهای اسلامی

جمهوری آذربایجان

مسلمانان جمهوری آذربایجان، ماه رمضان را ماه عروج می‌نامند و یک هفته قبل از حلول ماه مبارک، به تدارک جشن می‌پردازند. مسلمانان این کشور با حلول این ماه، مسابقه اسب سواری و جشن‌های ملی خود را برگزار می‌کنند.

در این ماه بیشتر رستوران‌ها به حالت تعطیل درمی‌آیند. همچنین در این ماه در اغلب مساجد، سفره احسان برپا می‌شود و به طور کلی، مساجد در این ماه از ازدحام بیشتری نسبت به ماه‌های دیگر برخوردار است، به ویژه مساجد بزرگ که مسلمانان جمهوری آذربایجان، نماز را در این مساجد باشکوه به جماعت به جا می‌آورند.

ترکیه

مسلمانان در ترکیه قبل از شروع ماه رمضان به تزیین خیابان‌ها و مساجد می‌پردازند و با چراغانی مساجد و گذرها، آمدن ماه رمضان را به یکدیگر تبریک می‌گویند. بازار عطارین که یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین بازارهای قدیمی تجاری در کلان‌شهر استانبول است، در ایام ماه رمضان، ازدحام شدیدی برای خرید و فروش در آن به چشم می‌خورد و مسلمانان به خرید مایحتاج این ماه به ویژه انواع شیرینی‌ها و غذاهای مخصوص اقدام می‌کنند.

طی ایام ماه مبارک رمضان در برخی شهرهای ترکیه، چادرها و خیمه‌هایی در میادین و اماکن عمومی به منظور افطاری دادن برپاست تا به کسانی را که هنگام افطار در منزل نیستند یا در حال رانندگی هستند، افطاری دهند.

هنگام سحر، علاوه بر بانگ مناجات مساجد، بر اساس عادتی دیرینه و قدیمی، سحرخوان‌ها به خیابان‌ها و کوچه‌ها می‌آیند و برای بیدار کردن مسلمانان جهت خوردن سحری و اقامه نماز، آواز سر می‌دهند. برنامه دیگر در ماه مبارک رمضان به نمایش گذاشتن خرقه شریف (منسوب به نبی مکرم اسلام (ص)) است که در موزه استانبول قرار دارد. نمایش خرقه شریف، بسیار مورد توجه مردم ترکیه است و از اقصی نقاط این کشور برای دیدن آن به استانبول مسافرت می‌کنند.

جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: ahmadchalepey

مطالب مرتبط:

ضیافت رمضان در باشگاه كاربران

آمادگی برای شروع ماه مبارك رمضان

مزه واقعی ماه رمضان را درک کنیم

رمضان ؛ فصلی برای آغاز

رمضان؛ ماه تربیت دینی کودکان

دوباره ماه خدا و بهار قرآن شد

آغاز رمضان، شبیه آغاز باران...