تبیان، دستیار زندگی
30 جلد کتاب دارد که در دوره انتشار از پرفروش‌ترین آثار کتابفروشی‌ها بوده‌ و بارها تجدید چاپ شده‌اند. سال 1374 کتاب «باغ مارشال» او یکی از پرفروش‌ترین آثار بازار شد و پشت ویترین هر کتابفروشی نمونه‌ای از آثار او بود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آینه زندگی مردم

گفت‌و‌گو با حسن کریم‌پور، نویسنده رمان‌های پرفروش


30 جلد کتاب دارد که در دوره انتشار از پرفروش‌ترین آثار کتابفروشی‌ها بوده‌ و”‹ بارها تجدید چاپ شده‌اند. سال 1374 کتاب «باغ مارشال» او یکی از پرفروش‌ترین آثار بازار شد و پشت ویترین هر کتابفروشی نمونه‌ای از آثار او بود.

آینه زندگی مردم

این کتاب در طول یک سال، چهار نوبت تجدید چاپ شد و تاکنون 26 بار چاپ شده است. حسن کریم پور، کتاب های متعددی مانند خوابی در هیاهو، نقشی بر تصویر دیگر، خیال عشق، وسوسه خانه مادربزرگ، باغ رۆیاها، من محکوم می کنم، کیش گم کردگان، مرهمی بر زخم کهن، از دیاری به دیار دیگر و آن سوی نیزار را نوشته و روانه بازار کرده است.

کریم پور متولد 1322 در شیراز است. با او درباره نویسندگی صحبت کردیم؛ روزهایی که برای نخستین بار قلم به دست گرفت.

استعداد نویسندگی را چه کسی در شما کشف کرد؟

یادم می آید سال سوم ابتدایی بودم و معلم مان برای درس انشا، به بچه ها موضوع پاییز را داده بود. من هم شب قبل آن یک صفحه ای درباره این فصل و ویژگی های آن نوشته بودم. آن روز وقتی در کلاس”‹ انشایم را خواندم با چهره متعجب و نگاه های خاص معلم روبه رو شدم. همان طور که خیره خیره نگاهم می کرد به من گفت این انشا را چه کسی برای تو نوشته است. در حالی که از شیوه پرسیدنش ترسیده بودم. گفتم خودم؛ اما او باور نکرد و پرسش خود را چندبار دیگر تکرار کرد و من هر چه اصرار داشتم که خودم آن را نوشته ام، باور نمی کرد و در آخر قبول نکرد و من را از کلاس بیرون کرد و گفت با پدر یا مادرم به مدرسه بیایم، توجیه اش هم این بود که دروغ گفته ام و بر دروغگویی تاکید کرده ام. مادرم را به مدرسه بردم و او به معلمم گفت که جز من کسی در خانواده سواد ندارد، اما اینجا هم معلمم باور نکرد و گفت اگر راست می گوید همین الان یک انشا با موضوع بهار برای من بنویسد. قلم و کاغذ به دست گرفتم و همانجا برایش انشا نوشتم و آنجا بود که حرف هایم را باور کرد.

پس از آنجا بود که خانواده و خودتان متوجه شدید که قلمی خوب و توصیفی دارید!

بله، البته گرچه تحصیلاتم را در رشته ریاضی ادامه دادم و در دانشگاه رشته مهندسی نقشه برداری خواندم، اما بار دیگر در دانشگاه شرکت کردم و در رشته ادبیات پذیرفته شدم و تا مقطع دکترا آن را دنبال کردم.

اولین داستانی که نوشتید، چه بود؟

نخستین اثرم را سال 46 با عنوان «رنگ ها و نیرنگ ها» منتشر کردم.

درونمایه کلی داستان هایتان درباره چیست؟

بیشتر ایده های آنها درباره دوست داشتن است، درباره زندگی عادی مردم که هر روز تکرار می شود. ادبیات هر قوم زندگی شان است، ادبیات مثل موسیقی یا مثل آواز و مثل بازی های کودکانه از زندگی مردم برمی آید.

در رادیو و تلویزیون زیاد درباره کتاب های این حوزه صحبت نمی کنند، در حالی که نمی دانند مردم آن چیزی را دوست دارند که بفهمند و در این صورت کتاب را تا زمانی که تمام نکرده اند به زمین نمی گذارند و این ویژگی کتاب های عامه پسند است

چرا از میان داستان هایی که منتشر می شوند، آثار عامه پسند با اقبال بیشتری از سوی مخاطبان روبه رو می شود؟

این کتاب ها عامه پسند نامیده می شوند، چون عامه مردم آنها را دوست دارد. اگر دو جلد کتاب ادبیات روس و کتاب عامه پسند ایرانی را در یک اتاق کنار هم بگذاریم و دو نفر وارد شوند، آنها نخست سراغ کتاب عامه پسند می روند و کمتر پیش می آید که کتاب های ثقیل خریداری کنند؛ البته گرچه بتازگی این شیوه تغییر کرده و هر نویسنده ای که حرف هایش را با کلمات و تعابیر سخت و ثقیل همراه کند، به او نویسنده خوشفکرتر می گویند، اما عموم مردم قصه و داستان دوست دارند. قصه زن و شوهری که زندگی خود را بسختی آغاز می کنند و ادامه ماجرا. در این میان برخی آثار ادبیات با اطلاعات دانشگاهی همراه می شوند و بیشتر متونی خشک می شود که خواندن آنها سخت است.

در این میا ن می توان گفت که ادبیات عامه پسند از تعاریف و نوشته های خشک و طولانی دور هستند.

ادبیات عامه پسند ؛ همان ادبیات خودمان است، بدون آن که تعاریف خشک و ثقیل داشته باشد. می توان نمونه آن را در شعر شاعران مختلف دید. ما در کشورمان شاعران زیادی داریم، بعضی شاعران در مقایسه با یکدیگر در نزد عموم با استقبال بیشتری روبه رو شده اند، استقبال مردم از آثارم برایم مهم است و تشویق های آنها مرا به نوشتن واداشت، اگر یکی دو اثر اولم به فروش نمی رسید، قطعا به دنبال کار نوشتن نمی رفتم و آن را رها می کردم. مخاطبان این نوع ادبیات، یک خانم خانه دار،  دانش آموز، دانشجو و کارمند هستند، یعنی اقشار مختلف یک جامعه.

دلیل اصلی استقبال از این کتاب ها چیست؟

روان بودن متن داستان و قصه ها دلیل اصلی آن است و موجب می شود که مردم بیشتری کتابخوان شوند. متاسفانه در رادیو و تلویزیون زیاد درباره کتاب های این حوزه صحبت نمی کنند، در حالی که نمی دانند مردم آن چیزی را دوست دارند که بفهمند و در این صورت کتاب را تا زمانی که تمام نکرده اند به زمین نمی گذارند و این ویژگی کتاب های عامه پسند است.

مگر مخاطبان چه چیزی می بینند؟

این نوع داستان ها، آینه زندگی خودشان است. سفره ای که نویسنده پهن می کند و مخاطبان را با سلیقه های مختلف دور آن جمع می کند.

فعالیت نویسندگان جوان در سال های اخیر در این حوزه را چگونه ارزیابی می کنید؟

نویسندگان جوان خیلی کم به این حوزه وارد شده اند. مشکل اینجاست که آنها مطالعه نمی کنند و زود سراغ نوشتن می روند. باید به فوت و فن نوشتن آشنا باشند تا خواننده کتاب را براحتی زمین نگذارد.

بخش ادبیات تبیان

منبع: جام جم بامداد محمدی