تبیان، دستیار زندگی
نشست دبیران انجمن‌های خودروسازان و قطعه سازان و تعدادی از مدیران ارشد شرکت‌های خودروساز کشور با رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی صنایع به منظور بررسی راهکارهای مقابله با چالش های صنعت خودرو برگزار شد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودروهای لوکس گران می‌شود؟


نشست دبیران انجمن‌های خودروسازان و قطعه سازان و تعدادی از مدیران ارشد شرکت‌های خودروساز کشور با رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی صنایع به منظور بررسی راهکارهای مقابله با چالش های صنعت خودرو برگزار شد.
خودرو

در این جلسه خودروسازان پیشنهاد کردند که واردات خودرو با ارز آزاد انجام شود. اگر این اتفاق بیفتد خودروی لوکس قطعا گران خواهد شد.

این جلسه به دلیل نقش و جایگاه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به‌عنوان سازمان توسعه ایِ صنعتی و نیز سهامدار بزرگترین شرکت های خودروساز کشور در محل این سازمان برگزار شد و طی آن، رویدادهای اخیر صنعت خودرو که منجر به کاهش تولید محصولات این صنعت شده و موضوعاتی نظیر تامین ارز مورد نیاز صنعت خودرو و نحوه قیمت گذاری محصولات آن مورد بررسی قرار گرفت.

این گزارش حاکی است، مدیران صنعت خودروی کشور برای تامین ارز مورد نیاز این صنعت اعلام آمادگی کردند مشروط بر این که در قیمت‌گذاری خودروها اصلاحات لازم صورت گرفته و نرخ حاشیه بازار برای محصولات این صنعت اعمال شود.

همچنین اعلام شد لازم است واردات خودرو از طریق ارز آزاد صورت گرفته و تعرفه جاری اعمال شود.

بنابراین گزارش، بررسی بازار خودروی سایر کشورها نشان می دهد با وجود تسخیر عمده بازار این کشورها توسط برندهای ملی، راهکار تعیین قیمت خودرو مورد استفاده نبوده و لذا در جلسه پیشنهاد شد در بازار خودروی کشور نیز ضمن استفاده از تدابیر دیگر برای تنظیم بازار، در صورت ضرورت قیمت گذاری، از تمام ظرفیت های مفاد ماده 101 قانون برنامه پنجم توسعه استفاده شده و دولت مابه التفاوت قیمت مصوب و قیمت عادلانه را پرداخت کند.

مدیران صنعت خودروی کشور برای تامین ارز مورد نیاز این صنعت اعلام آمادگی کردند مشروط بر این که در قیمت‌گذاری خودروها اصلاحات لازم صورت گرفته و نرخ حاشیه بازار برای محصولات این صنعت اعمال شود

همچنین بنا بر گزارش مذکور، در این جلسه وابستگی صنعت خودرو در شبکه تامین قطعات به سه بخش شامل قطعات 100درصد خارجی، قطعات با کسری ظرفیت داخلی و قطعاتی که از کیفیت مطلوب برخوردار نیستند تقسیم بندی و مقرر شد خودروسازان نسبت به رفع کمبودهای موجود در این سه بخش اقدام کنند و سازمان گسترش نیز در چارچوب وظایف و ماموریت های خود، مشارکت لازم را در این فرایند صورت خواهد داد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع: پایگاه اطلاع‌رسانی ایدرو، مهر