تبیان، دستیار زندگی
شرکت نوکیا با هدف موفقیت در بازار تلفنهای هوشمند که در اختیار سیستم عاملهای iOS و اندروید است، یک تلفن هوشمند با سیستم عامل ویندوز و ویژگی چشمگیر دوربین 41 مگاپیکسلی عرضه کرده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تلفن هوشمندی با دوربین 41 مگاپیکسلی


شرکت نوکیا با هدف موفقیت در بازار تلفنهای هوشمند که در اختیار سیستم عاملهای iOS و اندروید است، یک تلفن هوشمند با سیستم عامل ویندوز و ویژگی چشمگیر دوربین 41 مگاپیکسلی عرضه کرده است.

تلفن هوشمندی با دوربین 41 مگاپیکسلی

سالها پیش دوربین های مجهز به دوربین را "تلفنهای دوربین دار" توصیف می کردند، عبارتی که وقتی همه تلفن ها به دوربین مجهز شد محو و از دایره واژگان روزمره خارج شد. اما جدیدترین تلفن هوشمند نوکیا شایسته چنین عنوانی است، چرا که این تلفن هوشمند دارای یک دوربین 41 مگاپیکسلی و آرایه ای از ویژگی هایی است که تنها وقتی به گوشتان رسیده که صحبت از یک دوربین دیجیتالی درمیان باشد.

استفن الوپ در همایشی که در شهر نیویورک برای معرفی این تلفن برگزار شده بود، گفت: بیش از یک دهه است که به مردم کمک کرده ایم عکس بگیرند، اکنون به آنها کمک می کنیم چیزهایی را فراتر از توان چشمهایشان مشاهده کنند. این فصل بعدی در عکاسی با تلفنهای هوشمند است.

آیا نوکیا با لومیا 1020 موفق خواهد شد؟

این روزها اکثر پرچمداران عرصه تلفن های هوشمند از دوربین هایی 8 یا 13 مگاپیکسلی برخوردار هستند؛ به جرئت می توان گفت این میزان کیفیت، برای اکثر کاربران موبایل، فراتر از خوب به حساب می آید. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، میزان ضخامت دستگاه است. بیشتر تلفن هایی که به آن ها اشاره کردیم، بسیار ظریف طراحی شده اند، در حالی که لومیا 1020، برجستگی غیر قابل انکاری را در پشت خود به همراه می کشد.

با در نظر گرفتن قیمت و ویژگی های کلی لومیا 1020، این دستگاه تنها برای قشر خاصی از مخاطبان می تواند جذاب باشد. مخاطبانی که حاضر هستند برای ثبت تصاویر فوق العاده بزرگ با تلفن هوشمندشان، مبلغ قابل توجهی را پرداخت نمایند

نوکیا محصولی را به عنوان پرچمدار جدیدش معرفی کرد که از لحاظ سخت افزاری مشابه لومیا 920 است. دستگاهی که این کمپانی فنلاندی در سال گذشته از آن پرده برداری کرده بود. اینکه نوکیا توانسته چنین دوربین قدرتمندی را در داخل این مدل بگنجاند، به واقع تحسین بر انگیز است. اما آیا چنین دوربینی واقعا کارآیی دارد؟

جدیدترین تلفن هوشمند نوکیا با صفحه نمایش 4.5 اینچی دارای سیستم عامل ویندوز و دوربین 41 اینچی است که می تواند وضوح بزرگنمایی هشت برابر عرضه کند.

دوربین این تلفن مجهز به شش لنز و دارای یک حسگر در قسمت پشتی و یک فلش زنون است.

تلفن هوشمندی با دوربین 41 مگاپیکسلی

این تلفن دربرگیرنده اپلیکیشن نوکیا پرو کمرا (Pro Camera) است که به کاربر چگونگی استفاده از ویژگیهای پیشرفته این دوربین را می دهد. شرکت فنلاندی نوکیا همچنین از سایر توسعه دهندگان اپلیکیشن خواسته برای ارائه ویژگیهای بیشتر و بهره برداری بیشتر از این تلفن دست به کار شوند.

نوکیا از سال 2011 تاکنون خود را وقف ارائه تلفنهای هوشمندی با پلتفورم ویندوز کرده است و پس از مشاهده ضرباتی که تجارتش از موفقیت آی فن و اندروید متحمل شده، هیچ تلفنی را با سیستم عامل اندروید گوگل عرضه نمی کند.

تلفن هوشمند نوکیا با دوربین 41 مگا پیکسلی لومیا 1020 نام دارد که حافظه 32 گیگابایتی داشته و از 26 ژوئیه (4 مرداد) با قیمت 300 دلار عرضه می شود.

تلفن هوشمندی با دوربین 41 مگاپیکسلی

300 دلار (‌همراه با قرارداد اپراتور) به نظر مبلغ زیادی می رسد برای تلفن هوشمندی که تنها ویژگی خاص آن، دوربین 41 مگاپیکسلی است. اگر از طرفداران نوکیا و یا ویندوز فون هستید، لومیا 920 می تواند گزینه بسیار بهتری برای شما باشد؛ دستگاهی که به غیر از دوربین اغراق آمیز، تقریبا تمام ویژگی های لومیا 1020 را دارد و قیمت همراه با اپراتور آن نیز 200 دلار ارزان تر است.

اگر بخواهیم نکات گفته شده را جمع بندی کنیم، باید بگوییم که با در نظر گرفتن قیمت و ویژگی های کلی لومیا 1020، این دستگاه تنها برای قشر خاصی از مخاطبان می تواند جذاب باشد. مخاطبانی که حاضر هستند برای ثبت تصاویر فوق العاده بزرگ با تلفن هوشمندشان، مبلغ قابل توجهی را پرداخت نمایند.

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: مهر، نارنجی