تبیان، دستیار زندگی
ازدواج های فامیلی جزء پرطرفدارترین نوع ازدواج ها در جامعه گذشته ایران محسوب می شده است. علت اصلی این امر هم كوچك بودن اقوام و تعصب شدید هر فرد به قوم و خویش خود و عدم اطمینان كافی به غریبه ها بوده است.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خوب و بد ازدواج‌های فامیلی


ازدواج های فامیلی جزء پرطرفدارترین نوع ازدواج ها در جامعه گذشته ایران محسوب می شده است. علت اصلی این امر هم كوچك بودن اقوام و تعصب شدید هر فرد به قوم و خویش خود و عدم اطمینان كافی به غریبه ها بوده است. جالب آنكه امروزه نیز بسیاری از خانواده ها وصلت با فامیل را مطمئن ترین نوع ازدواج برای فرزندانشان می دانند. آنها معتقدند كه با گسترش جمعیت و ملل مختلف و تغییر فرهنگ ها در ایران اطمینان به یك فرد غریبه و وصلت كردن با وی كاری پر ریسك محسوب می گردد.

خوب و بد ازدواج های فامیلی

حال در این راستا آنچه برای جوانان در سن ازدواج ما مطرح است این است كه واقعا ازدواج با خویشاوندان بهتر است یا وصلت با غریبه ها؟

مزایا و معایب ازدواج های فامیلی

مزایا

معایب

داشتن تفاهم در امور فرهنگی و اجتماعی با فرد مقابل و آشنایی كامل با فرهنگ و آداب و رسوم خانوادگی وی در حالیكه در ازدواج با غریبه ها چنین مزیتی وجود نداشته و طرفین باید با فرهنگ متفاوت یكدیگر كنار بیایند. زیرا در غیر اینصورت زندگی شان دچار تنش خواهد شد.

گاه برخی از افراد زمانیكه در قبال خواستگاری از فامیل جواب منفی می شوند رابطه شان را با خانواده مذكور قطع می نمایند و به نوعی اختلاف و كدورت در اقوام ایجاد می شود.

معمولا افراد یك فامیل و قوم از نظر مذهبی نیز به هم شباهت دارند. این مسئله به خصوص برای مذاهب مختلف اهمیت بسیار دارد. در ازدواج فامیلی فرد با كسی كه هم مذهب و هم دین خود می باشد ازدواج می كند در حالیكه احتمال ازدواج با هم دین و مذهب به خصوص برای اقلیت های مذهبی در خارج از فامیل كمتر می باشد.

ـــــ

آشنایی و شناخت بهتر و بیشتر از فرد مقابل و خانواده اش به دلیل سالها رفت و آمد و خویشاوندی

معمولا افراد به دلیل اطمینان از شناخت خود نسبت به فرد مقابل و خانواده اش اقدام به تحقیق از پیشینه و اعتقادات وی و خانواده اش از دوستان و آشنایان نمی كند.

جمله معروف این افراد : من سالهاست كه این خانواده را می شناسم.

در حالیكه داشتن این شناخت كفایت نكرده و نیاز به تحقیق و تفحص بیشتر می باشد.

وصلت خانواده های فامیل با یكدیگر باعث مستحكم شدن روابط افراد فامیل با یكدیگر و ایجاد رابطه تنگاتنگ آنها می گردد.

معمولا در ازدواج های فامیلی به خصوص اگر فامیل ها به هم بسیار نزدیك باشند میزان دخالت خانواده ها و خویشاوندان در زندگی زوجین چندین برابر می گردد. علت اصلی این امر هم این است كه خانواده ها و اقوام به نوعی خود را در زندگی زوج سهیم می دانند.

ـــــ

متاسفانه در اینگونه ازدواج ها اگر میان زوجین اختلاف و درگیری حاصل گردد، خانواده ها و فامیل هم دچار اختلاف و تنش می گردند. در واقع در این گونه مواقع نوعی جناح بندی در خانواده ها ایجاد شده و جنگ میان دو جناح باعث سوخته شدن و از بین رفتن رابطه زوج (زن و مرد) می گردد. البته بالعكس این قضیه نیز صادق می باشد. یعنی اختلاف و درگیری فامیل با یكدیگر نیز وارد زندگی زناشویی زوج شده و آن را دچار تنش و اضطراب می نماید.

ـــــ

مشكل بسیار مهم اینگونه ازدواج ها كه همه متخصصین بر آن تاكید كرده و به واسطه آن اینگونه ازدواج ها را ازدواج های پرخطر می نامند احتمال 20 درصدی ایجاد بیماری های ارثی و ژنتیكی چون تالاسمی،‌ سندروم داون و ... در فرزندان آینده خانواده می باشد. یعنی اگر حاصل این ازدواج 5 کودک باشد، حداقل یکی از آن‌ها ناسالم است

با این تفاسیر اگر تصمیم بر ازدواج با خویشان و اقوام خود دارید حتما قبل از ازدواج به نكات ذیل توجه ویژه ای داشته باشید:

- قبل از عقد به سراغ یك مشاور ژنتیك رفته و تحت نظر وی قرار بگیرید و آزمایش های لازم را بدهید تا میزان احتمال به دنیا آمدن فرزند ناسالم در زندگی شما مشخص شود.

- علاوه بر مشاور ژنتیك باید از حمایتهای معنوی یك مشاور خانواده نیز بهره برده و خود را توانمند سازید. شما علاوه بر آموزش مهارت های زندگی مشترك باید مجهز به سلاح مهارت ارتباط درست و منطقی با فامیل و آشنایان و به خصوص خانواده همسرتان باشید.

امروزه نیز بسیاری از خانواده ها وصلت با فامیل را مطمئن ترین نوع ازدواج برای فرزندانشان می دانند. آنها معتقدند كه با گسترش جمعیت و ملل مختلف و تغییر فرهنگ ها در ایران اطمینان به یك فرد غریبه و وصلت كردن با وی كاری پر ریسك محسوب می گردد

- از همان ابتدای آشنایی و تصمیم بر ازدواج این قرار مهم را با نامزدتان بگذارید كه حساب زندگی تان را از زندگی فامیل جدا نمایید تا نه تركش های اختلافات شما به فامیل اصابت نماید و نه آتش اختلافات فامیل زندگی شما را بسوزاند. این را بدانید كه مهمترین و تاثیرگذارترین فرد در زندگی شما همسرتان خواهد بود نه فرد دیگری.

اكرم اشرفی نژاد

بخش کلوب ازدواج تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.