تبیان، دستیار زندگی
کل هفته را نخوابیده بود، به نظر خودش همه چیز را در نظر گرفته بود، اما درست در لحظات آخر، همه چیز تغییر کرد و اسباب‌کشی خانه به یکی از مشکل‌ترین کارهای عمرش بدل شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هر کاری راهی دارد؛ حتی اسباب‌کشی


کل هفته را نخوابیده بود، به نظر خودش همه چیز را در نظر گرفته بود، اما درست در لحظات آخر، همه چیز تغییر کرد و اسباب‌کشی خانه به یکی از مشکل‌ترین کارهای عمرش بدل شد. می‌خواهید اسباب‌کشی کنید؟ چنین کارهایی می‌تواند یک تجربه شیرین و گاهی تلخ را به دنبال داشته باشد.

هر کاری راهی دارد؛ حتی اسباب‌کشی

همه ما فکر می‌کنیم جابه‌جا کردن وسایل که دیگر کاری تخصصی نیست و هر کسی می‌تواند از عهده آن برآید، اما مساله اینجاست که اسباب‌کشی یک فن و تکنیک است و پر از ریزه‌کاری‌هایی که اگر حتی یکی از آنها را هم نادیده بگیریم، ضررهای جبران‌ناپذیر به خود و دیگران وارد خواهیم کرد.

در زمان بارگیری سعی کنید شما هم تیمی تشکیل بدهید تا به بهترین نحو بارگیری انجام شود. گاهی پیش می‌آید که کارگران با وجود داشتن سابقه طولانی در بارگیری خودشان را به کوچه علی چپ می‌زنند تا بتوانند با کار کمتر، دستمزد بیشتری را  دریافت کنند. یکی از شگرد‌‌های این افراد این است که از غفلت شما استفاده می‌کنند و وسایل را با چیدمانی نادرست در پشت خاور جای می‌دهند. طوری که وسایلی که به نظر شما با یک بار حمل و نقل قابل جابه‌جایی خواهد بود، نیاز به چندین بار حمل و نقل پیدا می‌کند و در نهایت این جیب شماست که خسارت را باید جبران کند. پس سعی کنید یک نفر را مسوول رسیدگی به وسایلی که کارگرها از منزل شما خارج  می‌کنند کنید و نفر بعدی را مسوول چیدمان صحیح، اصولی و درست در پشت وسیله نقلیه کنید. اگر بتوانید خودتان هم بر نحوه جابه‌جایی وسایل نظارت داشته باشید، بهترین کار انجام شده است.

بار باید در فضایی کاملا بهینه بارگیری شود. بعضی وسایل قابل باز شدن و تا شدن هستند، تا حد ممکن آنها را پیش از بارگیری باز کرده و آماده جابه‌جایی کنید. در این مواقع تشکیل تیم برای شما و نظارت بر صحت کار کارگران اهمیت بالایی دارد چرا که بعضی از این کارگران به صورت روزمزد در شرکت‌ها فعالیت می‌کنند و شرکت هیچ تضمینی در مورد پرداخت خسارت به شما نخواهد داد.

استفاده از ریسمان‌های محکم و در صورت ممکن تهیه یک قرقره از این نوع ریسمان‌ها که معمولا سبزی‌فروشی‌ها از آن استفاده می‌کنند، هم می‌تواند راه حل مناسبی برای بسته‌بندی درست باشد. وقتی جعبه‌ای با ریسمان محکم از چهار طرف بسته شده باشد نه تنها خطر کمتری در مورد شکستن اشیاء داخلی دارد بلکه جای دست خوبی هم برای کارگران طراحی شده است

سعی کنید خسیسی را کنار گذاشته و به جای این‌که کارتن‌ها را برای جا دادن وسایل از کنار خیابان و از این مغازه‌ و آن مغازه با هزار التماس، دریافت کنید، کارتن‌های سالم بخرید. هر چه کارتن‌های سالم بزرگ‌تر و به تعداد بیشتری داشته باشید، حمل و نقل هم در زمان کمتر و هم با هزینه کمتری انجام خواهد شد. در نهایت هم کمترین خسارت به شما وارد می‌شود.

همچنین سعی کنید تا جایی که می‌شود تمام وسایل را داخل کارتن بگذارید،حتی جعبه‌های کوچک کریستال‌ها، لباس‌های زمستانی، گل‌های مصنوعی، سبد‌های شستشو و جاروبرقی را استفاده از کارتن‌های شل و وارفته درست وقتی به شما خسارت وارد می‌کنند که زمان بحرانی فرا رسیده است. خسته‌اید و کارگرها در گرما از تک و تا افتاده‌‌اند، یک کارتن شل و وارفته هنگام خارج کردن باز یا پاره می‌شود و کل وقت و هزینه شما به هدر می‌رود. بگذریم از این‌که، در این مواقع، کارگرها اصلا وظیفه خود نمی‌دانند که وسایل را بدون کارتن و به نحو دیگری جابه‌جا کنند. نه تنها باید کارتن‌های صحیح و سالم و محکم تهیه کنید، بلکه بهتر است از چسب‌های نواری پهن استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند که از سالم رسیدن بار به مقصد مطمئن شوید. در ضمن استفاده از ریسمان‌های محکم و در صورت ممکن تهیه یک قرقره از این نوع ریسمان‌ها که معمولا سبزی‌فروشی‌ها از آن استفاده می‌کنند، هم می‌تواند راه حل مناسبی برای بسته‌بندی درست باشد. وقتی جعبه‌ای با ریسمان محکم از چهار طرف بسته شده باشد نه تنها خطر کمتری در مورد شکستن اشیاء داخلی دارد بلکه جای دست خوبی هم برای کارگران طراحی شده است.

هر کاری راهی دارد؛ حتی اسباب‌کشی

چند ساعت قبل‌

سعی کنید راه خوبی را برای کارگرها برای عبور از اتاق‌ها و رسیدن به آشپزخانه باز کنید. یک چیدمان درست، که باعث می‌شود وسایل شما به خوبی در پشت خاور جا شود و ذره‌ای جا هم هدر نرود، در حالتی اتفاق می‌افتد که طبق گفته قدیمی‌‌ها اول هندوانه‌ها را بچینید بعد سیب‌ها و بعد آلبالو گیلاس‌ها را.

هیچ وقت سعی نکنید اول جعبه‌های کوچک را انتخاب کنید. تلاش کنید تا کارگران را هم در این زمینه متقاعد کنید و مطمئن باشید اگر هیچ دخالتی در این مساله نکنید کارگران اول جعبه‌های سبک‌تر و کوچک‌تر را انتخاب می‌کنند و بعد سراغ اجناس سنگین منزل می‌روند و از آنجایی که نمی‌توان یخچال و گاز و ماشین ظرفشویی را روی جعبه‌های کوچک و سبک گذاشت، همان وسایلی که در نظر شما با یک خاور قابل‌ جابه‌جایی است نیاز به 2 بار رفت و آمد پیدا می‌کند و این یعنی هزینه اضافی! در صورتی که خودتان هم وسیله نقلیه دارید، بهتر است کلیه مدارک مهم مثل دسته چک، طلاجات، کارت‌های اعتباری، دفترچه بیمه، داروهای مهم و تجهیزات پزشکی و اجناس یادگاری و نفیس را در داخل خودرو شخصی‌تان قرار دهید. در هر جا به جایی ممکن است مقداری وسایل به هر عنوان در انتها، باقی‌بماند. اگر بتوانید وسیله‌هایی را که نمی‌توان آنها را در جعبه‌ها و کارتن‌ها قرار داد، در خودرو شخصی قرار داده و شخصا جابه‌جا کنید. کمک بزرگی به خود کرده‌اید! همچنین بهتر است این وسایل چیزهایی باشد که دسترسی به آنها مهم است. بر فرض چای‌ساز،‌ رادیو یا ساعت دیواری یا وسایل اولیه آشپزخانه و دستشویی مثل صابون و وسایل شوینده و چیزهایی مثل جارو و خاک‌انداز و تی!

به هر حال شما ابتدا به ساکن نمی‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید و ناچار باید جارو به دست شوید!

اگر بچه‌دار هستید و بچه‌های کوچک دارید از در دسترس بودن وسایل اولیه برای آنها مطمئن شوید یا اگر کودک شما شیطنت‌های ناغافل می‌کند، جعبه کمک‌های اولیه را به طور مشخص در وسایل یا در خودروی شخصی قرار دهید

همه چیز را پیش‌بینی کنید

درست وقتی که در ذهنتان خانه جدید را با تمام وسایل، مبلمان و ظاهر خوش تصور می‌کنید، باید پیه یک هفته بی‌گازی، بی‌تلفنی، بی‌لباسی، بی‌اتویی، بی‌غذایی و... را به تن خود بمالید. هر چند با یک بسته‌بندی درست و نوشتن نام وسایلی که در داخل کارتن‌ها گذاشته‌اید، می‌‌توانید تا حدودی از این سردرگمی کم کنید، اما به هر حال اینها اتفاقاتی است که کم‌ و بیش در هر اسباب‌کشی می‌افتد!‌ قرار است فردا به اداره بروید و اتو را پیدا نمی‌کنید. برای درست کردن یک لیوان چای ساده دچار مشکل می‌شوید. یخچال را بعد از جابه‌جا کردن تا یک روز نباید به برق بزنید و یخ ندارید، تمام محتویات فریزر آب شده است و آب آنها روی وسایل دیگر ریخته شده،‌ درست وقتی که باید مهم‌ترین و بهترین لباس‌ها را پیدا کنید بدترین و غیرقابل مصرف‌ترین آنها را پیدا می‌کنید. نمی‌دانید اسپری سوسک‌کش در کدام جعبه است.

برای خریدن یک اسکاچ یا وایتکس ناقابل باید مسافت‌های زیادی را طی کنید و چند بار از پله‌ها بالا و پایین بروید. میوه‌ها کپک زده‌اند. شیلنگ اتصال اجاق به گاز شهری گم‌شده است.

هر کاری راهی دارد؛ حتی اسباب‌کشی

پیچ‌های سوار کردن تختخواب را پیدا نمی‌کنید. آچار را کجا گذاشته‌اید؟ پس برای این که از این سردرگمی رهایی پیدا کنید به جای این که به مدت یک هفته قبل از جابه‌جایی به رنگ مبلمان جدید و وسایل جدید تزئینی و بلورجاتی که قرار است در آینده تهیه ببینید فکر کنید. برای رفع این‌گونه مشکلات به ظاهر ساده اما فلج‌کننده اقدام کنید. گاهی وقت‌ها دسترسی به یک عدد قرص ناقابل سردرد، تبدیل به دردسری بزرگ برای شما خواهد شد.

مخصوصا اگر بچه‌دار هستید و بچه‌های کوچک دارید از در دسترس بودن وسایل اولیه برای آنها مطمئن شوید یا اگر کودک شما شیطنت‌های ناغافل می‌کند، جعبه کمک‌های اولیه را به طور مشخص در وسایل یا در خودروی شخصی قرار دهید.

سعی کنید اسباب‌کشی را ابتدای روز قرار دهید تا کارگرها با توان بیشتری به کار بپردازند.

مطمئنا دقت و سرعت عمل یک کارگر در صبح بسیار بیشتر از وقتی است که برای چهارمین بار در روز می‌خواهد اقدام به بارکشی نماید. خود شما هم صبح‌ها صبر و حوصله بیشتری دارید.

چند جعبه خالی هم کنار دست حتما داشته باشید تا خرده‌ریزهایی که احتمالا از چشم شما دور بوده و بدون جعبه مانده بوده‌اند را هنگام اسباب‌کشی داخل کارتن نمایید.

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع : جام جم

مطالب مرتبط :

لکه هایی که برای همیشه محو می شوند

چطور دیوارها را تمیز کنیم؟

مواد شوینده‌ی خانگی!!!

خانه ای که همیشه برق می زند

مهارت‌های استثنایی مخصوص کدبانو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.