تبیان، دستیار زندگی
مفصل جایی است که دو استخوان در کنار یکدیگر قرار گرفته و در آن محل نسبت به هم حرکت دارند. هنگامی که دو سر استخوان ها از محل طبیعی خود جابه جا شوند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دررفتگی مفصل استخوان؛ علل و علائم


مفصل جایی است که دو استخوان در کنار یکدیگر قرار گرفته و در آن محل نسبت به هم حرکت دارند. هنگامی که دو سر استخوان ها از محل طبیعی خود جابه جا شوند، دررفتگی مفصل رخ می دهد.


دررفتگی مفصل استخوان

دررفتگی باعث بدشکلی و بی حرکتی مفصل و در نتیجه بروز درد ناگهانی و شدید می شود.

دررفتگی می تواند در مفاصل بزرگ بدن مثل شانه، لگن، زانو، آرنج و مچ پا و یا در مفاصل کوچک بدن مثل مفاصل انگشتان دست و انگشتان پا رخ دهد.

هنگام دررفتگی مفصل، فورا به پزشک مراجعه کنید تا استخوان دررفته را جای خودش بیندازد، بدون اینکه مفصل آسیبی ببیند.

هنگامی که دررفتگی به درستی درمان شود، بعد از چند هفته استراحت و توانبخشی، مفصل مجددا حالت و عملکرد طبیعی خودش را به دست می آورد. اما گاهی اوقات مثل مفصل شانه، خطر دررفتگی مجدد وجود دارد.

علائم دررفتگی

- بدشکلی و یا خارج شدن استخوان از محل خود

- ورم و تغییر رنگ مفصل

- درد زیاد

- عدم حرکت مفصل

گذاشتن یخ باعث کاهش درد و ورم محل دررفتگی می شود که این کار با جلوگیری از خونریزی داخلی و احتباس مایعات در اطراف مفصل آسیب دیده انجام می شود

همچنین در نزدیکی محل دررفتگی، احساس سوزش و بی حسی می کنید، مثلا موقع دررفتگی زانو در پای خود و هنگام دررفتگی آرنج، در دست خود این احساس را دارید.

چه موقع نزد پزشک برویم؟

تشخیص دررفتگی استخوان از شکستگی آن مشکل است. لذا در این گونه موارد فورا نزد پزشک بروید و قبل از رسیدن به پزشک:

1- مفصل دررفته را تکان ندهید.

مفصل را توسط وسایل شکسته بندی در محل خودش محکم نگه دارید. هرگز مفصل را تکان ندهید و یا سعی نکنید آن را جا بیندازید. این کار باعث آسیب مفصل و عضلات، رباط، اعصاب و حتی رگ های خونی اطراف مفصل می شود.

2- یخ روی مفصل دررفته بگذارید.

گذاشتن یخ باعث کاهش درد و ورم محل دررفتگی می شود که این کار با جلوگیری از خونریزی داخلی و احتباس مایعات در اطراف مفصل آسیب دیده انجام می شود.

دررفتگی مفصل استخوان

علل دررفتگی

1- آسیب های ورزشی: دررفتگی مفصل در ورزش های برخوردی مثل فوتبال و هاکی روی یخ و در ورزش هایی که امکان زمین خوردن و افتادن وجود دارد، مثل اسکی، ژیمناستیک و والیبال، شایع است.

دررفتگی مفاصل انگشتان دست در فوتبالیست ها و بسکتبالیست ها به علت برخورد توپ، زمین خوردن و برخورد به بازیکن دیگر شایع است.

2- حوادث غیرورزشی: وارد آمدن ضربه شدید به مفاصل در طی تصادفات رانندگی، علت شایع دررفتگی هاست.

3- افتادن: امکان دررفتگی مفصل در طی افتادن و زمین خوردن وجود دارد.

عوامل خطر دررفتگی

عوامل افزایش دهنده خطر دررفتگی مفصل عبارتند از:

1- در معرض افتادن بودن: اگر موقع افتادن، از دست های خودتان برای جلوگیری از وارد آمدن ضربه استفاده کنید و یا روی یک قسمت از بدن خود مثل شانه یا لگن، محکم روی زمین بیفتید، امکان دررفتگی مفصل وجود دارد.

2- زمینه ارثی: برخی افراد به طور ارثی دارای رباط های شل تر و ضعیف تری نسبت به بقیه هستند. لذا امکان دررفتگی مفصل در آن ها بیشتر است.

اگر رباط ها و تاندون هایی که مفصل را نگه می دارند، کشیده و یا پاره شوند و یا اگر اعصاب و رگ های خون اطراف مفصل آسیب ببیند، برای ترمیم آن ها نیاز به عمل جراحی دارید

3- شرکت در فعالیت های ورزشی: بسیاری از دررفتگی ها، در طی ورزش های برخوردی و با ضربات زیاد مثل ژیمناستیک، کشتی، بسکتبال و فوتبال رخ می دهند.

4- تصادفات رانندگی: تصادفات از علل شایع دررفتگی استخوان لگن هستند، ولی شما می توانید با بستن کمربند ایمنی این خطر را کاهش دهید.

عوارض دررفتگی مفصل

- پارگی عضلات، رباط ها و تاندون های مفصل

- آسیب اعصاب و رگ های خونی مفصل و اطراف آن

- اگر دچار دررفتگی شدید و یا تکرار شونده شوید، مستعد دررفتگی های مجدد خواهید بود.

- ابتلای مفصل دررفته به آرتروز با افزایش سن

اگر رباط ها و تاندون هایی که مفصل را نگه می دارند، کشیده و یا پاره شوند و یا اگر اعصاب و رگ های خون اطراف مفصل آسیب ببیند، برای ترمیم آن ها نیاز به عمل جراحی دارید.

در قسمت بعدی این مطلب راه های تشخیص، درمان و جلوگیری از دررفتگی استخوان را برایتان خواهیم گفت.

آیلار آرزوگران

بخش سلامت تبیان


مطالب مرتبط:

موقع رگ‌به‌رگ شدن یا دررفتگی چه باید کرد؟

رگ به رگ شدن و در رفتگی

آسیب عضلات و مفاصل، کمپرس سرد یا گرم؟

ناراحتی ها و مشکلات شانه (1)

ناراحتی ها و مشکلات شانه (2)

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.