تبیان، دستیار زندگی
یک گروه از محققان موسسه فناوری کالیفرنیا اپلیکیشنی تولید کرده اند که با استفاده از سرعت سنج تلفن هوشمند کار می کند و تلفن هوشمند را به یک دستگاه ساده زلزله نگار تبدیل می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پیش‌بینی زلزله با تلفن‌های هوشمند


یک گروه از محققان موسسه فناوری کالیفرنیا اپلیکیشنی تولید کرده اند که با استفاده از سرعت سنج تلفن هوشمند کار می کند و تلفن هوشمند را به یک دستگاه ساده زلزله نگار تبدیل می شود.

پیش‌بینی زلزله با تلفن‌های هوشمند

به گزارش تبیان به نقل از خبرگزاری مهر، زندگی در منطقه های زلزله خیز چاشنی خاصی به زندگی افراد اضافه می کند. برای تجربه هر روز باید در انتظار این احتمال بود که ممکن است زمین دهان باز کند و زندگی را در خود فرو دهد.

اولین زلزله وحشتناک است اما لرزه های بزرگ به دنبال آن ممکن است عادی شوند. این شرایطی است که آماده بودن برای آن مهم است این که همراه خود آب داخل بطری داشته باشید و بدانید که کجا پناه بگیرد، اما همه این موارد با وجود دستگاهی که بتواند از پیش نسبت به وقوع زلزله هشدار دهد، بی معنا می شود.

ریچارد گای یکی از اعضای این گروه تحقیقات موسسه فناوری کالیفرنیا است که اپلیکیشن " CrowdShake" را همراه با مت فالکنر دانشجوی علوم رایانه ای طراحی کرده است.

گای مدیریت شبکه ارتعاشات موسسه فناوری کالیفرنیا را برعهده دارد که یک پروژه مونیتور زلزله طی سه سال و نیم گذشته بوده است.

این دستگاه چه به یک روتر و چه به یک رایانه شخصی متصل شود، می تواند ارتعاشات ایجاد شده توسط لرزش را تشخیص دهد. سیستمهای پیش هشدار زلزله به حسگرهای بسیاری متکی هستند که در سراسر یک منطقه پخش شده است، بنابراین وقتی زلزله آغاز می شود، نزدیک ترین ایستگاه این لرزشها را شناسایی می کند.

حسگرهای شتاب سنج در یک تلفن هوشمند دارای کیفیتی نیست که بتوان آن را به رایانه شخصی و یا سایر تنظیمات افزود، همچنین تشخیص بین حرکتهای عادی و لرزه های یک زلزله نیز چالش دیگری بود که در این رابطه مورد تأکید قرار می گرفت

اطلاعاتی که این ایستگاه ها جمع آوری می کند به مراکز پردازش اطلاعات ارسال می شود تا شدت آن و زمانی که زلزله به سایر نقاط می رسد، محاسبه شود، پس از این فرآیند هشدارها صادر می شود. این سیستم اگرچه ساده تر است اما براساس همین اصول کار می کند.

این پروژه موانعی در راه خود داشت، یکی هزینه دستگاه و دیگری این که ممکن است این حسگرها هرگز نصب نشوند اما گام منطقی بعدی یک اپلیکیشن تلفن هوشمند به نام " CrowdShake" بود که عملا به معنای عدم نیاز به خرید هیچ سخت افزاری بود.

گای گفت: موضوع جذاب درباره تلفنهای هوشمند این است که این تلفنها دارای تجهیزات داخلی هستند. شتاب سنج از جمله تجهیزاتی است که در تلفنهای همراه وجود دارد، مکان یابی و اعلام دقیق ساعت از دیگر ویژگیهای این دستگاه ها است بنابراین استفاده از آن بسیار ساده می شود.

پیش‌بینی زلزله با تلفن‌های هوشمند

وی افزود: از یک نقطه نظر، تلفنهای هوشمند دستگاه های جالب و فوق العاده ای برای مونیتور زلزله ها هستند و از سوی دیگر این دستگاه ها چالشهای جدیدی را مطرح می کنند. حسگرهای شتاب سنج در یک تلفن هوشمند دارای کیفیتی نیست که بتوان آن را به رایانه شخصی و یا سایر تنظیمات افزود، همچنین تشخیص بین حرکتهای عادی و لرزه های یک زلزله نیز چالش دیگری بود که در این رابطه مورد تأکید قرار می گرفت.

اپلیکیشن نهایی ارائه شده در حال حاضر یک نمونه اولین است و اجرای آن در کالیفرنیا بعید به نظر می رسد، مگر این که توسط سازمانهای دولتی انجام شود. هدف این اپلیکیشن کشورهای در حال توسعه است، کشورهایی که در معرض خطر زلزله شدید هستند اما دارای زیرساختهای پیش هشدار نیستند، از سوی دیگر داشتن شبکه تلفن همراه در این کشورها عادی است.

بخش دانش و زندگی تبیان

منبع: مهر