تبیان، دستیار زندگی
معمولا منبرهای من در شهرستان ها و از جمله در رفسنجان از تعرض ماموران شهربانی و ساواک مصون نبود.گاه به سراغ بانی مجلس، یعنی آقای پور محمدی می رفتند و از ایشان تعهد می خواستند که نگذارد من سخنرانی تند داشته باشم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطرات روحانی از رفسنجان !


معمولا منبرهای من در شهرستان ها و از جمله در رفسنجان از تعرض ماموران شهربانی و ساواک مصون نبود.گاه به سراغ بانی مجلس، یعنی آقای پور محمدی می رفتند و از ایشان تعهد می خواستند که نگذارد من سخنرانی تند داشته باشم."

روحانی

حسن روحانی، رییس جمهور منتخب در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به چاپ رسیده، به سکونت خود در رفسنجان در ایام مبارزه و در منزل شیخ عباس پورمحمدی ( پدر اصغر پورمحمدی، قائم مقام کنونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) اشاره و در صفحه 348 کتاب از مزاحمت‌های ساواک برای وی به عنوان بانی مجالس سخنرانی ضد رژیم پهلوی یاد کرده است.

دکتر حسن روحانی درکتاب خاطرات خود در این خصوص می نویسد:

"من در سال 1353 تا 1356، سالی دو، سه بار به رفسنجان می رفتم.دعوت کننده و میزبان من در رفسنجان آقای شیخ عباس پور محمدی بود که از روحانیان بسیار شریف، فعال، متواضع، مردمدار و انقلابی به شمار می رفت. سکونت من در رفسنجان معمولا در منزل آقای پور محمدی بود و ایشان زحمت میزبانی را تقبل می کردند.

در رفسنجان طی سال های 1354 تا 1356، سخنرانی های متعدد درباره توحید، امامت و سایر موضوعات ایراد کردم که متاسفانه بعد از انقلاب نتوانستم نوار آن سخنرانی ها را به دست آورم.معمولا منبرهای من در شهرستان ها و از جمله در رفسنجان از تعرض ماموران شهربانی و ساواک مصون نبود.گاه به سراغ بانی مجلس، یعنی آقای پور محمدی می رفتند و از ایشان تعهد می خواستند که نگذارد من سخنرانی تند داشته باشم."

من در سال 1353 تا 1356، سالی دو، سه بار به رفسنجان می رفتم.دعوت کننده و میزبان من در رفسنجان آقای شیخ عباس پور محمدی بود که از روحانیان بسیار شریف، فعال، متواضع، مردمدار و انقلابی به شمار می رفت. سکونت من در رفسنجان معمولا در منزل آقای پور محمدی بود و ایشان زحمت میزبانی را تقبل می کردند

در بخش دیگری از کتاب خاطرات دکتر حسن روحانی، سندی از ساواک به چاپ رسیده که حاکی از سکونت دکتر روحانی در منزل اصغر پور محمدی، قائم مقام کنونی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. در این گزارش آمده است:

دکتر روحانی خطیب مشهور تهران به اتفاق حاج آقا پور محمدی یکی از روحانیون طراز اول رفسنجان که طرفدار امام خمینی است به منظور زیارت به مشهد وارد و در منزل اصغر پور محمدی، دانشجوی دانشگاه مشهد فرزند حاج آقا پور محمدی سکنی گزیدند. نامبردگان در مدت اقامت در مشهد با طلبه ای بنام اختری و شیخ محمدرضا محامی و عباس واعظ طبسی و عبد الکریم هاشمی نژاد ملاقات و روز 36/12/13 به نیشابور عزیمت و مجددا به مشهد مراجعت کردند. در نیشابور از امام زاده محروق و شیخ عطار دیدن کرده اند. نامبردگان یک شب مهمان هاشمی نژاد بودند و شخصی بنام حکیم زاده شغل انگشتر فروش و واعظ طبسی،محامی و دو نفر دیگر نیز در این مهمانی بودند.حکیم زاده نواری از گلسرخی آورده بود. گویا گلسرخی بعد از جریان تبریز در مسجد اعظم قم سخنرانی کرده است مدتی به متن سخنرانی گلسرخی گوش می دهند.

روحانی و پورمحمدی روز 36/12/14 مشهد را به مقصد تهران ترک گفتند

نظریه شنبه - خبر فوق صحت دارد و مسافرت نامبردگان بقصد زیارت بوده است.

نظریه چهارشنبه - خبر فوق بعید به نظر نمی‌رسد و با احتمال قوی صحت دارد.

بخش تاریخ ایران و جهان تبیان


منبع: ایسنا