تبیان، دستیار زندگی
رسانه‌ ها با اشاعه سوء فرهنگ ‌ها از طرق مختلف و تحمیل نرم آن به فضای جامعه به عنوان یک فرهنگ نوین و غالب؛ شخصیت، رفتار، صحبت‌ها، تناسب اندام و حتی نوع پوشش مدل‌ ها و سوپراستارها و سایر شخصیت ‌های معروف را به عنوان نمونه‌ های برتر به جامعه مخاطب خود ارائه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جوانان مسخ شده اینترنتی!


رسانه‌ ها با اشاعه سوء فرهنگ ‌ها از طرق مختلف و تحمیل نرم آن به فضای جامعه به عنوان یک فرهنگ نوین و غالب؛ شخصیت، رفتار، صحبت‌ها، تناسب اندام و حتی نوع پوشش مدل‌ ها و سوپراستارها و سایر شخصیت ‌های معروف را به عنوان نمونه‌ های برتر به جامعه مخاطب خود ارائه می ‌کند.


اینترنت

امروزه رسانه ها به گونه‌ ای اعجاب ‌آور و باورنکردنی به القای نظر خود بر بیننده می ‌پردازد و در این ‌راه، از تمام توان خود در هر زمینه‌ای کمک می‌گیرد. گاه این زمینه می‌تواند تبلیغات غذایی و پوشاک باشد و گاه برنامه ‌ای کامل از فرش قرمز پیش از یک رویداد بزرگ سینمایی دنیا. هر کدام از این زمینه‌ ها به تبع جمعیتی که با خود درگیر می‌کند، بستر بروز در انواع مکتوب تا مجازی رسانه را برای خود فراهم می ‌بیند. این تنوع بسترها به طور بالقوه، خود عاملی مهم در افزایش احتمال تاثیرگذاری سوء فرهنگ‌ها بر تفکر انسان خصوصا نوجوانان است.

رسانه ها؛ مدل ‌هایی را که تناسب ظاهری و عاریتی آن‌ها که اکثرا ماحصل انواع جراحی‌های مختلف است به زنان جامعه بشری ارائه می ‌کند و باعث می‌شود که تفکر زنان، مطیع آموزه‌ های تبلیغ شده در این رسانه ‌ها گردد. این تبلیغات، چنین به زنان خصوصا دختران نوجوان می‌آموزد که زیبایی و ترکه ‌ای بودن اندام بسیار ارزشمندتر از شخصیت باوقار و روح قوی است. این مدل سازی رسانه‌ ای نوجوانان را آن ‌چنان تحت تاثیر قرار می‌ دهد که حاضر است برای نزدیک شدن و حتی تبدیل شدن به آن فرد، خود را دچار انواع رژیم‌ های غیرطبیعی و شیمیایی نموده و وجودشان را به تیغ جراحان بسپارند تا چیز دیگری را به عاریت بگیرند.

رسانه‌ ها با اشاعه سوء فرهنگ ‌ها از طرق مختلف و تحمیل نرم آن به فضای جامعه به عنوان یک فرهنگ نوین و غالب؛ شخصیت، رفتار، صحبت‌ها، تناسب اندام و حتی نوع پوشش مدل‌ ها و سوپراستارها و سایر شخصیت ‌های معروف را به عنوان نمونه‌ های برتر به جامعه مخاطب خود ارائه می ‌کند.

رسانه ها؛ مدل ‌هایی را که تناسب ظاهری و عاریتی آن‌ها که اکثرا ماحصل انواع جراحی‌های مختلف است به زنان جامعه بشری ارائه می ‌کند و باعث می‌شود که تفکر زنان، مطیع آموزه‌ های تبلیغ شده در این رسانه ‌ها گردد

هرکدام از زمینه‌های به تبع جمعیتی که با خود درگیر می‌کند بستر بروز در انواع مکتوب تا مجازی رسانه را برای خود فراهم می‌بیند. این تنوع بسترها به طور بالقوه، خود عاملی مهم در افزایش احتمال تاثیرگذاری سوء فرهنگ‌ها بر تفکر انسان خصوصا نوجوانان است.

در تحقیقی که توسط دو نفر از استادان ارتباطات "دانشگاه میزوری کلمبیا" و "دانشگاه آریزونا" برروی اثرات قرار گرفتن در برابر هجمه رسانه‌ای و دریافت مردم از جهان واقعی صورت گرفته است؛ این دو استاد به این نکته اشاره کرده‌اند که، مردمی که در معرض تولیدات رسانه‌ای مختلف قرار می‌گیرند؛ دریافت‌های شخصی خود از این تولیدات را در تصمیم‌ گیری‌ها، رفتارها و اعمال خود دخالت می‌دهند بدون اینکه به این نکته دقت کنند که آیا برداشت آن‌ها از آن مطلب تولیدی درست بوده است و یا مطالب ارائه شده در آن تولیدات واقعیت داشته است یا خیر!

تحقیقات پیشین در این زمینه همچنین نشان داده است که تماشای برنامه‌های تلویزیونی که در آن‌ها تصویرگرایی جنسیتی به طور ضمنی در طول برنامه ارائه شده است تاثیری مستقیمی بر عقاید، افکار و رفتارهای جنسیتی افراد در دنیای واقعی دارد. براساس نتایج این تحقیق و اصول تئوری شناخت اجتماعی؛ فیلم ها و محصولات تصویری تولید شده برای نسل نوجوان تاثیراتی مشابه در دنیای واقعی مخاطب دارد.

اینترنت

در این تحقیق تصویرگری تولیدات رسانه‌ای مورد بررسی قرار گرفته و افزایش ناگهانی اقبال قشر مخاطب در 2 بستر مورد توجه بوده است: در بستر اول شیوه به تصویر کشیده شدن این نسل به طور سیستماتیک مستند شده است و در بستر دوم، تاثیر قرار گرفتن در معرض این تولیدات و نگاهی که آن‌ها در مورد جنسیت و روابط بین دو جنس مخالف ارائه می‌دهند؛ بر اعتقادات قشر جوان و نوجوان به طور تجربی مورد بررسی قرار گرفته است.

برطبق تئوری شناخت اجتماعی "باندورا"، پیامهای رسانه ‌ای به تنهایی برای بینندگان به عنوان یک منبع عظیم و تاثیرگذار برای دستیابی به دانش جنسی و شایستگی فردی به شمار می‌روند. نوع پیامی که این رسانه‌ها ارائه می‌دهند بر توسعه انتظارات از جنس مخالف، نقش‌ها و رفتارهای او، استانداردهای ارزیابی فردی و باورهای تاثیر گذاری فردی کاملا موثرند.

در این تئوری چنین استدلال شده است که افراد جزء جزء ویژگی‌های جنسی خود را با تحت نظر گرفتن پاداش‌ها و اثرات رفتاری بین دو جنس در جامعه، کسب می‌کنند. به طور مثال، ارائه ویژگی‌های شخصیتی متضاد زنان در رسانه، که در بسیاری از موارد برای یک بیننده بی‌طرف، کاملا گیج‌کننده می‌نماید؛ نقشی موثر در بوجود آمدن تضاد عقیده‌ای – رفتاری برای نسل مونث مخاطب دارد. مسئله‌ای که باعث می‌شود مخاطب مونث، در پیدا کردن نقش درست یک زن در برهه‌های زمانی مختلف زندگی اجتماعیش، دچار سردرگمی شود.

این مدل سازی رسانه‌ ای نوجوانان را آن ‌چنان تحت تاثیر قرار می‌ دهد که حاضر است برای نزدیک شدن و حتی تبدیل شدن به آن فرد، خود را دچار انواع رژیم‌ های غیرطبیعی و شیمیایی نموده و وجودشان را به تیغ جراحان بسپارند تا چیز دیگری را به عاریت بگیرند

به طور اخص، دوران بلوغ یکی از دوران ‌های بسیار مهم زندگی انسان است که در آن توسعه شخصیتی افراد وارد مرحله ‌ای جدید می ‌شود. در طی این دوران افراد آن‌ چنان تحت تاثیر رفتارهای جامعه پیرامونی خود هستند که، گاهی پیام‌ های تولیدات رسانه ‌ای برای آن ‌ها به عنوان یک منبع مهم برای انتخاب ‌های زندگی به شمار می ‌آید و گاهی آنقدر در آن غوطه ور می شوند که از زندگی واقعی کاملا جدا شده و زندگی خود را همچون فردی مسخ شده ادامه می دهند و این همان است که سردمداران غربی در راستای سلطه ی جهانی در پیش گرفته اند.

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: گرداب / عصر امروز / مدیریار