تبیان، دستیار زندگی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس برنامه های درنظر گرفته شده برای تعامل و ارتباط دو طرفه دولت و مردم از این پس هر ایرانی در کنار کدپستی، یک پست الکترونیک اختصاصی دریافت خواهد کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایمیل ملی در کنار کدپستی واگذار می‌شود


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: براساس برنامه های درنظر گرفته شده برای تعامل و ارتباط دو طرفه دولت و مردم از این پس هر ایرانی در کنار کدپستی، یک پست الکترونیک اختصاصی دریافت خواهد کرد.

ایمیل ملی در کنار کدپستی

روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت پست یک تفاهمنامه امضا کردند که به‌موجب آن ایمیل ملی وارد فاز اجرایی شده است.

محمدحسن نامی روز دوشنبه در مراسم افتتاح پست الکترونیک ملی که با همکاری شرکت پست و سازمان فناوری اطلاعات ایران رونمایی شد، امیت و حفظ اطلاعات را مهمترین دلیل راه اندازی این سرویس عنوان کرد و گفت: با اختصاص پست الکترونیکی به هر ایرانی، تعاملات دولتی با مردم به صورت الکترونیکی انجام می گیرد.

وی گفت: با تلاش شرکت پست و سازمان فناوری اطلاعات ایران، هر ایرانی از طریق مقطع تحصیلی ابتدایی باید دارای یک پست الکترونیکی شود تا بتواند امور ارتباطی خود با دستگاههای دولتی را از طریق این سرویس ارسال و دریافت کند.

آنچه دیروز راه‌اندازی شد، ایمیلی است که زیر دامنه سایت post.ir ایجاد شده است و از حدود 5سال پیش وجود داشته است. سرویس پست الکترونیکی نخستین بار در سال 87 با هدف واگذاری ایمیل ایرانی و با استفاده از خطوط مخابراتی آن زمان مانند دایل آپ در شرکت پست کلید زده شد که فاز نخست آن در سال 89 با هدف ارائه سرویس دوطرفه و ارتباط مستقیم سازمانها و ارگانهای دولتی و بخش خصوصی با مردم و برعکس آغاز به کار کرد.

قابلیتهایی چون امکان استفاده از گواهی دیجیتال و داشبورد مدیریتی نیز از دیگر ویژگیهای سرویس پست الکترونیک ملی است

این ایمیل رایگان نیست. حق اشتراک این سرویس از طریق درگاههای بانکهای عضو شتاب قابل پرداخت بوده و امکان استفاده از نام سازمانی نیز در این سرویس ایمیل دیده شده است. 50 مگابایت فضا به کاربر ارائه می‌دهد که این عدد تا حدود 2 گیگابایت قابل افزایش است؛ این ایمیل به صورت کاملا فارسی ارائه می‌شود اما به زبانهای انگلیسی، فرانسه و عربی نیز قابل ارائه خواهد بود.

برای دریافت آن نیاز به احراز هویت و ارائه کارت ملی و مراجعه حضوری است. برای استفاده از این سرویس کاربران حقیقی و حقوقی پس از ثبت نام و درخواست دریافت ایمیل ملی، باید برای احراز هویت به یکی از مراکز و دفاتر پستی محل زندگی خود مراجعه کرده و مدارک لازم برای ثبت نام را ارائه دهند.

ایمیل ملی در کنار کدپستی

قابلیتهایی چون امکان استفاده از گواهی دیجیتال و داشبورد مدیریتی نیز از دیگر ویژگیهای سرویس پست الکترونیک ملی است که روز دوشنبه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و مدیرعامل شرکت پست در راستای امضای یک تفاهمنامه وارد فاز اجرایی و خدمت رسانی شد.

نامی با بیان اینکه با راه اندازی دیتاسنترهای استانی در استانهای کشور، امنیت اطلاعات و حریم شخصی در سرویس پست الکترونیک تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: پست الکترونیک ملی به آدرس mail.post.ir  به عنوان اولین سرویس روی شبکه ملی اطلاعات آغاز به کار خواهد کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سرمایه گذاری های صورت گرفته در حوزه زیرساختهای ارتباطی کشور تصریح کرد: در سال 90 حدود 3 درصد و در سال 91 حدود 5 درصد درآمد ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور به زیرساختهای این بخش اختصاص یافت و این در حالی است که سایر کشورها تمامی درآمد خود از این حوزه را به زیرساختهای ارتباطی اختصاص می دهند.

ایمیل ملی در کنار کدپستی

وی با بیان اینکه هم اکنون 750 هزار دانشجوی کشور در رشته برق و الکترونیک تحصیل می‌کنند، ادامه داد: هم اکنون دانشجویان و نخبگان کشور برای اپل و مایکروسافت برنامه می نویسند؛ این نشان از وجود نیروی انسانی و پتانسیل فنی در این بخش است که باید روی آن سرمایه گذاری شده و به کار گرفته شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه کمپانی گوگل در 6 ماه گذشته 10 سرویس قابل توجه برای کاربران ارائه کرده است افزود: حجم قابل توجهی از مردم کشور از این سرویس ها استفاده می‌کنند.

نامی با تاکید براینکه باید از تجارب سایر کشورها برای ارائه خدمات ICT استفاده کنیم، ادامه داد: با این وجود نوآوری و دستیابی به تولید نسل جدید تکنولوژی در دستور کار ما قرار دارد.

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: تابناک، مهر