تبیان، دستیار زندگی
رئیس انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه روند اختصاص ارز مبادله‌ای به لوازم خانگی کُند است،گفت:به دلیل اینکه قیمت ارز مبادله‌ای کاهش نمی‌یابد قیمت لوازم خانگی تغییر نخواهد کرد. در ضمن این کالا‌ها هیچ وقت تحریم نبوده و مشکل واردات نداریم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

منتظر کاهش قیمت لوازم خانگی نباشید


رئیس انجمن لوازم خانگی با بیان اینکه روند اختصاص ارز مبادله‌ای به لوازم خانگی کُند است،گفت:به دلیل اینکه قیمت ارز مبادله‌ای کاهش نمی‌یابد قیمت لوازم خانگی تغییر نخواهد کرد. در ضمن این کالا‌ها هیچ وقت تحریم نبوده و مشکل واردات نداریم.

لوازم خانگی

محمدرضا دیانی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال اختصاص ارز مبادله‌ای به صنعتگران کُند انجام شده است، گفت: برخی تقاضاها برای دریافت ارز مبادله‌ای حدود 2 تا 3 ماه است که در نوبت تخصیص قرار گرفته است. همچنین برخی واحدهای تولید‌کننده لوازم خانگی برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی معرفی شدند ولی هنوز تسهیلاتی دریافت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه تنها یک دهم ثبت سفارش انجام شده برای واردات مواد اولیه تولید لوازم خانگی موفق به دریافت ارز مبادله‌ای شد‌ه‌اند، گفت:  در حال حاضر برخی سیاست‌ها برای حل مشکل واردات کالا از کره جنوبی انجام شده است.

قیمت لوازم خانگی به هیچ وجه کاهش نمی‌یابد

رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی در مورد قیمت‌ لوازم خانگی داخلی با تأکید بر اینکه قیمت لوازم خانگی به هیچ وجه کاهش نمی‌یابد، تصریح کرد: بسیاری از شرکت‌ها مجوز افزایش قیمت گرفته بودند ولی به دلیل شرایط بازار، این افزایش قیمت را اعمال نکردند و  شرایط حاکم بر بازار باعث شد برخی شرکت‌ها بعد از عید افزایش قیمت اعمال کنند. درحال حاضر شرایط این صنعت به گونه‌ای است که کارخانه‌ها از افزایش قیمت جلوگیری می‌کنند و حداقل افزایش قیمت را اعمال کرده‌اند.

وی با بیان اینکه قیمت‌ها در پایین‌ترین حد خود قرار داشته و کاهش قیمت به معنی تعطیلی کارخانه‌ها است، خاطر نشان کرد: اگر قیمت ارز مبادله‌ای کاهش یابد پس از گذشت چند ماه در صنعت لوازم خانگی باعث کاهش قیمت‌ خواهد شد اما کاهش نرخ ارز آزاد تأثیری بر قیمت‌ نخواهد داشت.بر هیمن اساس به مسئولان بانک مرکزی توصیه می کنم ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه لوازم خانگی را تأمین کنند تا مشکلی در تأمین نیاز بازار وجود نداشته باشد.

با توجه اظهارنظر مسئولان اتاق بازرگانی در مورد وضعیت صنایع، در حال حاضر وزن بازرگانی و تجارت در اتاق بازرگانی ایران نسبت به بخش صنعت بیشتر است بنابراین اگر قرار است اتاق بازرگانی نماینده بخش خصوصی باشد باید جامعیت داشته باشد و انحصار از آن برداشته شود به طوری که همه بخش‌های خصوصی بتوانند در آن حضور داشته باشند و افرادی که سهم بیشتری از بازار دارند، در اتاق نیز حضور داشته باشند

کاهش تحریم اثر در قیمت ها ندارد

دیانی در مورد اثر حضور دولت جدید در تحریم‌ها و قیمت لوازم خانگی گفت: با توجه به اینکه این دولت برنامه‌ای برای کاهش قیمت ارز مبادله‌ای ندارد، قیمت لوازم خانگی به هیچ عنوان کاهش نمی‌یابد. همچنین کاهش تحریم‌ها نیز اثری بر قیمت لوازم خانگی ندارد زیرا این کالا ها هیچ وقت تحریم نبوده‌اند.

دیانی با اشاره به وزیر صنعت دولت جدید گفت: فردی که به عنوان وزیر صنعت در دولت آینده انتخاب می‌شود باید دارای نگاه صنعتی و اقتصاد مقاومتی باشد و در واقع این نگاه باید نسبت به نگاه تجاری و اقتصاد آزاد پررنگ‌تر باشد.در دوره اصلاحات، تجارت کشور به سمت WTO حرکت کرد و تمام سیاست‌ها بر اساس آن تنظیم شد اما در حال حاضر ما در شرایط تحریم قرار داریم که باید سیاست‌های متضاد با سیاست‌های قبلی که در جهت تجارت آزاد شکل گرفته بود را اعمال کنیم.

لوازم خانگی

وی ادامه داد: ارتباط مناسب با تشکل‌های صنعتی یکی از مشخصه‌های وزیر صنعت آینده باید باشد و تیم این وزیر باید ارتباط خوبی با تشکل‌های بخش خصوصی برقرار کند.همچنین،  افراد تأثیرگذار در بازار و کسانی که سهم بالایی دارند، باید از نظرات آنها استفاده کرد. یکی از مسائلی که باید وزیر جدید مورد توجه قرار دهد اصلاح ساختار درونی وزارت صنعت به نحوی که در زمینه اصلاح ساختار و ادغام در بدنه این وزارتخانه اقداماتی انجام شود.

رئیس هیئت مدیره انجمن صنایع لوازم خانگی با تأکید بر اینکه بهبود فرآیندهای کسب و کار نیازمند اصلاح ساختار بدنه وزارت صنعت است بیان کرد: وزیر صنعت باید تسلط کافی بر مسائل ارزی و بانکی داشته باشد.

باید انحصار از اتاق بازرگانی برداشته شود

دیانی تأکید کرد: با توجه اظهارنظر مسئولان اتاق بازرگانی در مورد وضعیت صنایع، در حال حاضر وزن بازرگانی و تجارت در اتاق بازرگانی ایران نسبت به بخش صنعت بیشتر است بنابراین اگر قرار است اتاق بازرگانی نماینده بخش خصوصی باشد باید جامعیت داشته باشد و انحصار از آن برداشته شود به طوری که همه بخش‌های خصوصی بتوانند در آن حضور داشته باشند و افرادی که سهم بیشتری از بازار دارند، در اتاق نیز حضور داشته باشند. زیرا یک صنعتگر می‌تواند تنها یک کارت بازرگانی داشته باشد و به همان میزان نیز در انتخابات اتاق بازرگانی نقش دارد ولی یک تاجر با 10 شرکت بازرگانی از 10 کارت بازرگانی در انتخابات استفاده می‌کند.

به گفته وی، برای مدیریت بازار ارز باید صنایع صادرات محور تقویت و صنایعی که مانع از خروج ارز از کشور می‌شوند تقویت شوند.

اگر قیمت ارز مبادله‌ای کاهش یابد پس از گذشت چند ماه در صنعت لوازم خانگی باعث کاهش قیمت‌ خواهد شد اما کاهش نرخ ارز آزاد تأثیری بر قیمت‌ نخواهد داشت.بر هیمن اساس به مسئولان بانک مرکزی توصیه می کنم ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه لوازم خانگی را تأمین کنند تا مشکلی در تأمین نیاز بازار وجود نداشته باشد

رئیس انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه وزیر صنعت آینده باید ساختارشکن باشد و ساختار تحریم‌ها را که علیه کشور شکل گرفته را از بین ببرد و در کنار آن  قدرت چانه‌زنی ایران را در دنیا افزایش دهد، گفت: قدرت چانه زنی وزیر صنعت فعلی نسبت به سایر بخش ها ضعیف‌تر است و این مسئله باعث اجرایی نشدن برخی تصمیمات شده است. همچنین وزیر فعلی به همراه تیمش تیمش، برنامه‌ریزی خوبی داشتند ولی به دلیل شرایط تحریم‌ها دوران سختی را پشت سر گذاشتند.

سخت‌گیری مالیاتی فرار مالیاتی را افزایش می‌دهد

دیانی در پاسخ به سۆال دیگری مبنی بر اینکه وضعیت مالیات‌ها در این صنف به چه شکل است، گفت: مالیات یک وظیفه است ولی نباید در حدی فشار بیاوریم که فرار‌ها مالیاتی شکل بگیرد زیرا هر چه سخت‌گیری‌ها بیشتر شود بیشتر به دنبال راه فرار و دور زدن قوانین خواهند بود.

وی با بیان اینکه در دولت جدید که یکی ازشعار‌های آن اصلاح فضای کسب و کار است باید جریان مالیاتی با شیب قابل قبولی شکل بگیرد، خاطر نشان کرد: اگر شیب دریافت مالیات تند شود قطعا فضای غیر قانونی ایجاد خواهد شد. همچنی مسئله مالیات تولید کننده‌ها با اصناف جدا بوده و در حال حاضر مشکلی در این زمینه نداریم.

بخش اقتصاد تبیان


منبع: تسنیم