تبیان، دستیار زندگی
اگر بدانید که سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها از مکانیسمی کمک می‌گیرد که حاصل آن تجمع گلبول‌های سفید خون درغدد لنفاوی بدن...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی غدد لنفاوی بزرگ و دردناک می‌شود


اگر بدانید که سیستم دفاعی بدن برای مبارزه با عفونت‌ها از مکانیسمی کمک می‌گیرد که حاصل آن تجمع گلبول‌های سفید خون درغدد لنفاوی بدن است، دیگر از بزرگ و دردناک شدن این غده‌ها که بیشتر در ناحیه گردن، زیر بغل و کشاله ران تجمع دارد، نگران نمی‌شوید.


غدد لنفاوی

البته غدد لنفاوی در پاسخ به عفونت در ناحیه‌ای دورتر متورم می‌شود، مثلا عفونت شست پا یا دست ممکن است به ورم غدد لنفاوی زیر بغل و کشاله ران منجر شود.

نکته مهمی که می تواند ترس از غدد لنفاوی متورم شده را کاهش دهد، آن است که ورم این غده ها بیشتر در ناحیه گردن اتفاق می افتد که می تواند ناشی از سرماخوردگی های ویروسی یا باکتریایی، عفونت سینوس ها، گوش، پوست، عفونت دندان، بیماری های انگلی و حتی بیماری هایی چون سل باشد.

دکتر زهرا عبدی، متخصص بیماری های عفونی نیز با تاکید بر این که تورم غدد لنفاوی در بسیاری موارد و بویژه در کودکان نشانه خطرناکی محسوب نمی شود، می گوید:

یک غده لنفاوی طبیعی توده ای نرم، لاستیکی و متحرک با قطر کمتر از یک سانتی متر و حداکثر دو سانتی متر است که معمولا تحت تاثیر یک بیماری زمینه ای عفونی متورم، بزرگ و حساس می شود، اما اگر غده لنفاوی پس از بهبود بیماری طی دو تا سه هفته کوچک نشود و حتی بزرگ و متعدد شود و با تب، رنگ پریدگی و کم خونی نیز همراه باشد، نیاز به پیگیری تخصصی دارد.

بزرگی غدد لنفاوی زیر فکی و گردنی زیر دو سانتی متر در کودکان به دلیل ابتلای مکرر به سرماخوردگی و گلودردهای چرکی، طبیعی است

تورم مکرر غدد لنفاوی در کودکان

دکتر عبدی در گفت و گو با جام جم، بزرگی غدد لنفاوی زیر فکی و گردنی زیر دو سانتی متر را در کودکان به دلیل ابتلای مکرر به سرماخوردگی و گلودردهای چرکی طبیعی می داند و تاکید می کند:

تورم غدد لنفاوی در کودکان معمولا نگران کننده نیست، حتی تورم غدد لنفاوی زیر بغل و کشاله ران نیز در افراد جوان به دلیل بی توجهی نسبت به بروز زخم های ناشی از فعالیت های شغلی در ناحیه دست و پاها زیاد اتفاق می افتد. چرا که معمولا تورم غدد لنفاوی معمولا در نواحی اطراف و کمی دورتر از ناحیه آسیب دیده بدن رخ می دهد.

البته این تورم ها در صورتی که جراحتی در بدن وجود داشته باشد و با تب و کم خونی نیز همراه نباشد، بی خطر تلقی می شود.

درد گردن

بیماری های عفونی، غدد لنفاوی را متورم می کند

جالب است بدانید که بیش از دوسوم غدد لنفاوی به علت هایی که تشخیص داده نمی شود، متورم می شود.

در بقیه موارد نیز بیماری های عفونی که شایع ترین آن بیماری های ویروسی چون سرماخوردگی، آنژین چرکی گلو، بیماری های انگلی ناشی از مصرف گوشت های نیمه پخته در انواع کباب ها و نیز بیماری های منتقل شده از حیواناتی چون گربه به انسان است.

حتی بیماری هایی چون سل و سیفلیس نیز می تواند با عوارضی چون ورم غدد لنفاوی گردن و ران همراه باشد.

دکتر عبدی با تاکید بر این که ارزیابی اولیه غدد لنفاوی متورم از لحاظ وجود بیماری های همراه با عفونت در شخص و وجود زخم هایی در اطراف غدد در تشخیص علت بروز آن بسیار اهمیت دارد، می گوید:

داشتن نشانه هایی از گلو درد، خستگی، کاهش وزن یا داشتن تماس با حیوانات، تماس های جنسی مشکوک و نیز مصرف برخی داروهای ضد تشنج می تواند بزرگی غدد لنفاوی را با علت هایی مشخص و قابل درمان توجیه کند.

این متخصص بیماری های عفونی با اشاره به این که غدد لنفاوی دو دسته است و به غدد لنفاوی محیطی چون گردن، زیر بغل و ران پا و غدد مرکزی چون غدد لنفاوی طحال، شکم و قفسه سینه تقسیم می شود، می گوید:

فراموش نکنید غدد لنفاوی که بزرگ، سفت و تورم آن بدون علت است نیاز به پیگیری تخصصی و سریع دارد

بررسی غدد لنفاوی مرکزی نیز در صورتی که تورم غدد لنفاوی محیطی بدون علت و نشانه های شایع باشد و شخص نیز بیش از 50 سال داشته باشد از طریق سونوگرافی و نمونه برداری ضروری است؛ زیرا بزرگ شدن غدد لنفاوی طحال، قفسه سینه یا شکم در برخی موارد می تواند نشانه ای از بیماری های خطرناک و بدخیم باشد.

از درمان ساده تا تخصصی

از آنجاکه تورم غدد لنفاوی معمولا ناشی از یک عفونت است، درمان آن به درمان عامل بیماری مربوط می شود، یعنی با درمان گلو دردهای چرکی، سرماخوردگی و زخم هایی که ممکن است در ناحیه دست و پا ایجاد شده باشد، تورم و درد غدد لنفاوی بهبود می یابد.

فراموش نکنید که عفونت های پوست سر، شقیقه، صورت، دندان و عفونت های سینوس و گوش باعث تورم غدد لنفاوی می شود که در صورت تشخیص درست محل عفونت از سوی متخصص، درمان آن مشکل نخواهد بود، اما در ساده ترین اقدام، گرم کردن محل متورم شده به کاهش درد ناشی از آن کمک می کند؛ اما فراموش نکنید غدد لنفاوی که بزرگ، سفت و تورم آن بدون علت است نیاز به پیگیری تخصصی و سریع دارد.

بخش سلامت تبیان


منبع : جام جم - پونه شیرازی

مطالب مرتبط:

دستگاه لنفاوی چه کار می‌کند؟

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.