تبیان، دستیار زندگی
ایه داستان‌هاى بسیارى درباره دستگیرى علامه بحرالعلوم از بینوایان و رسیدگى او به حال‏ مستمندان نقل شده است. برخی نقل کرده‌اند که او شب‌ها همانند جدش‏ امیرالمؤمنین علیه‌السلام كوله‏بارى از مواد غذایى را بر دوش مى‏گرفت و از تار...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عاقبت بی‌توجهی به همسایه

داستان‌هاى بسیارى درباره دستگیرى علامه بحرالعلوم از بینوایان و رسیدگى او به حال‏ مستمندان نقل شده است. برخی نقل کرده‌اند که او شب‌ها همانند جدش‏ امیرالمؤمنین علیه‌السلام كوله‏بارى از مواد غذایى را بر دوش مى‏گرفت و از تاریكى شب ‏استفاده مى‏كرد، و در كوچه‏هاى نجف راه مى‏افتاد و بر در خانه هر فقیر مستمندى مقدارى غذا و پول قرار مى‏داد و همواره از حال مردم سؤال مى‏كرد و به ‏بینوایان رسیدگى كامل داشت.

نوشته‏اند شبى شاگرد برجسته‏اش سیدمحمد جواد عاملى (صاحب مفتاح‏الكرامه) را فراخوانده، او را توبیخ و سرزنش نمود. مرحوم عاملى دلیل نگرانى استادش‏ را پرسید، استاد در پاسخ گفت: یكى از برادران مسلمان كه همسایه شما است، تهیدست ‏است. او هر شب خرماى بد و ارزان قیمتى از بقال مى‏گرفت و بچه‏هاى خود را با آن ‏سیر مى‏كرد. امروز رفته است از بقال خرما بگیرد، بقال از دادن خرما امتناع ورزیده ‏است، زیرا بدهكاری‌هاى آن بیچاره زیاد شده بود و امشب او و بچه‏هایش بى‏شام ‏مانده‏اند. سیدجواد عاملى از آقاى بحرالعلوم معذرت خواهى مى‏كند و از این كه از حال ‏همسایه‌اش خبر نداشته است، پوزش مى‏طلبد.

بحرالعلوم در پاسخ او مى‏گوید: معلوم است ‏بى‏اطلاع بوده‏اى، چون اگر با علم به‏ حال آن بیچاره، شام مى‏خوردى و به او اعتناء نمى‏كردى، كافر بودى. ولى آنچه مرا نگران و ناراحت كرده است، این است كه تو چرا از برادر مسلمانت ‏خبر نداشته‏اى؟(1) باید از حال برادرانت جستجو كنى و آنان را دریابى.

در هر حال سید، سینى بزرگى پر از غذا با مقدارى پول به آقاى عاملى داد و از او خواست كه به منزل آن برادر مؤمن برود و با هم شام بخورند و مقداری پول را هم به او بپردازد تا قرض‌هاى خود را اداء كند، و خود همچنان منتظر ماند و شام تناول نكرد تا این كه آقاى عاملى برگشت و به او خبر داد كه غذا را با همسایه‏اش تناول كرده و پول را هم به او رسانده است، و جالب اینجاست كه انعام بحرالعلوم درست ‏به اندازه قرض‌ آن مؤمن بوده است. (2)

1- ریحانة الادب، ج 1، ص 234، چاپ دوم اقبال/ الكرام البررة، ج 1، ص 172، چاپ دوم.

2- داستان راستان،شهید مطهرى.

منبع:

کتاب فقهای نامدار شیعه، عبدالرحیم عقیقی بخشایشی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.