تبیان، دستیار زندگی
اگر با مشكل افزایش وزن فرزندتان مواجه شدید، فعالیت بدنی او را افزایش دهید. كودكان درشت اندام، از لحاظ ورزش كردن، با استعداد هستند وباید برای شركت درتمرینات ورزشی، برای كاهش وزن، آنها را تشویق كرد. اگر برای انتخاب غذا، یك ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تغذیه سالم كودكان (2)

کودک

اگر با مشكل افزایش وزن فرزندتان مواجه شدید، فعالیت بدنی او را افزایش دهید. كودكان درشت اندام، از لحاظ ورزش كردن، با استعداد هستند و باید برای شركت در تمرینات ورزشی، برای كاهش وزن، آن ها را تشویق كرد.

اگر برای انتخاب غذا، یك نمونه به عنوان مثال برای كودك خود بیاورید، بسیار بهتر و مؤثرتر از هر چیزی است كه فقط گفته شود.

سعی كنید فعالیت و تحرك خود را افزایش دهید. با یكدیگر به گردش، دوچرخه سواری و شنا بروید. كاری نكنید كه بچه ها احساس كنند باید مقدارغذای خود را كاهش دهند. فقط آنها را راهنمایی كنید تا جایی كه امكان دارد از مصرف تنقلات بپرهیزند. كودكان در بیرون از خانه هر چیزی می خورند و شما فقط می توانید بر روی انتخاب غذاهایی كه در خانه مصرف می شوند، اعمال سلیقه كنید .

اعلام خطر در مورد ابتلاء به چاقی دوران كودكی، دیابت نوع 2 و بلوغ زودرس، آسان و ساده نیست،

ولی شما با این تدابیر می توانید از بروز چنین عوارضی پیشگیری كنید :

1-  كاهش مصرف كربوهیدرات های تصفیه شده در منزل، مثل قند وشكر.

2- افزایش مصرف میوه و سبزیجات، غلات كامل و سبوس دار، انواع حبوبات ، لوبیاها و دانه های دیگر.

3- تشویق افراد خانواده به انجام تفریحات سالم.

پسر

توصیه می كنیم تا جایی كه امكان دارد از مصرف غذاهای محتوی روغن های هیدروژنه ( جامد ) ، خودداری كنید. مسلماً بچه ها مقداری از این روغن ها را در غذای خود می خورند و اگر شما بخواهید جایگزینی مثل كلوچه، بیسكوییت، روغن بادام زمینی و غلات برای آن پیدا كنید، سعی و تلاش بیهوده و اشتباهی كرده اید.

هنوز در این زمینه مطالعات دقیقی صورت نگرفته ولی اثرات مضر چربی های ترانس ( از انواع چربیهای مضر دربدن ) در بدن واضح و آشكار است.

مزیت خرید از فروشگاههای مواد غذایی سالم این است كه انواع مختلفی از غذاها در آنجا وجود دارند و شما می توانید آن دسته از موادغذایی را انتخاب كنید كه در تهیه آنها از روغن های هیدروژنه ، استفاده نشده است (برای این كار می توانید بر چسب مواد تشكیل دهنده آنها را بخوانید).

نیره ولدخانی- كارشناس تغذیه تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.