تبیان، دستیار زندگی
قهر کردن یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که تقریباً همه آدم‌ها تجربه کرده‌اند. قهرهایی که همیشه به آشتی ختم نشده است و توانسته رابطه چندین ساله بین دو نفر را به طور کلی خراب کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فقط که بچه‌ها قهر نمی‌کنند!


قهر کردن یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که تقریباً همه آدم‌ها تجربه کرده‌اند. قهرهایی که همیشه به آشتی ختم نشده است و توانسته رابطه چندین ساله بین دو نفر را به طور کلی خراب کند.


قهر و آشتی، خوب یا بد؟!

با او قهر کرده‌ایم اما دلمان می‌خواهد آشتی کنیم. دلمان برایش تنگ شده و دوست داریم دو کلمه حرف بزنیم، اما غرورمان اجازه نمی‌دهد! قهر کردن یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که تقریباً همه آدم‌ها تجربه کرده‌اند. قهرهایی که همیشه به آشتی ختم نشده است و توانسته رابطه چندین ساله بین دو نفر را به طور کلی خراب کند. پس گاهی باید این قهر کردن‌ها را جدی گرفت و بی‌خیال قهر كردن شد!

چرا قهر می‌کنیم؟!

فکر نکنید چون قهر می‌کنید، یك آدم غیر طبیعی هستید یا دارید کار غیر طبیعی انجام می‌دهید، چون روان‌شناسان معتقدند كه قهر كردن، یک نوع مکانیسم طبیعی محسوب می‌شود که ما آدم‌ها در شرایط مختلف از آن استفاده می‌کنیم. در واقع، قهر کردن بیان یک ناراحتی و بیان یک هیجان منفی است و وقتی ما با کسی قهر می‌کنیم، در واقع ارتباط خودمان را به صورت کلامی و گاهی دیداری، قطع می‌کنیم.

وقتی از دست یک نفر ناراحت هستیم، وقتی یک نفر ما را رنجانده است، وقتی توقع انجام یک کار یا رفتاری را از کسی داریم یا نداریم، یا وقتی کسی به ما توهین می‌کند، و یا حتی دوست داریم جلب توجه کنیم، قهر را انتخاب می‌کنیم. مثلاً اگر خواسته‌های ما مورد توجه دیگران قرار نگرفته باشد و بخواهیم به آن دست پیدا کنیم، قهر می‌کنیم. این مدل قهر کردن آدم را یاد بچگی‌هایش می‌اندازد، زمانی که می‌خواستیم به مادرمان بگوییم این غذا را دوست نداریم، قهر می‌کردیم! به طور طبیعی، وقتی دیگران ما را می‌رنجانند و ما از دست آن‌ها ناراحت و یا خشمگین می‌شویم، از قهر کردن برای ابراز استفاده می‌کنیم.

گاهی هم وقتی می‌خواهیم یک نفر را تنبیه کنیم و نشان دهیم کارش به شدت اشتباه است، از قهر استفاده می‌کنیم. قهرهای ما می‌توانند موقتی و طولانی مدت باشند. یعنی گاهی از قهرهای گاه و بیگاه استفاده می‌کنیم و در یک ساعت، شاید 10 بار قهر کنیم و 10 بار هم آشتی کنیم، در این حالت ما دچار یک مکانیسم اشتباه در ابراز وجود شده‌ایم یعنی به جای این که بتوانیم خواسته‌ها و احساسات خودمان را بیان کنیم، زود حالت قهر به خودمان می‌گیریم و زود هم آشتی می‌کنیم.

راستش را بخواهید، در کل قهر کردن چیز خوبی نیست، چون هم باعث آسیب رسیدن به شما می‌شود و هم با آزار دادن دیگران و هر دوی این اتفاقات، به رابطه شما و دیگران لطمه می‌زند.

این نوع قهر کردن، شاید در ظاهر ایرادی نداشته باشد چون به آشتی می‌انجامد، اما به شدت می‌تواند یک رابطه را دچار آسیب کند و ارتباطات دو نفر را خراب کند؛ اما در قهرهای طولانی مدت، ما برای یک موضوع که از آن ناراحت شده‌ایم، به مدت خیلی زیادی با یک نفر قهر می‌کنیم. این موضوعات معمولاً موضوعات خیلی مهم زندگی است که آدم‌ها چون نتوانسته‌اند آن را به طور منطقی حلش کنند، از قهر استفاده می‌کنند. این نوع قهرها خیلی کم به آشتی می‌انجامد و قهرهایی خشن هستند.

چه كسانی بیشتر قهر می‌کنند؟!

آدم‌هایی که زیادی از دیگران توقع دارند، آدم‌هایی که نمی‌توانند درست احساسات و عواطف خود را ابراز کنند، افرادی که نمی‌توانند از خود دفاع کنند، آدم‌هایی که جرئت ندارند در مسائل مختلف قاطعیت داشته باشند و خلاصه، آدم‌هایی که نمی‌توانند هیجانات خود را کنترل و بیان کنند، زودتر از بقیه قهر می‌کنند. مثلاً آدم‌های پرتوقع از همه انتظار کمک و همراهی دارند و اگر کسی به آن‌ها کمک نکند، زود قهر می‌کنند یا وقتی از دوستتان، سر دیر آمدن یا بدقولی‌اش ناراحت هستید اما نمی‌توانید این را به صورت کلامی بیان کنید، از قهر کردن برای نشان دادن ناراحتی خود استفاده می‌کنید.

قهر و آشتی، خوب یا بد؟!

یا وقتی شما جرئت این را ندارید که با نظر والدینتان در مورد انتخاب رشته مخالفت کنید، قهر می‌کنید و… البته جالب است بدانید آدم‌هایی که اعتماد به نفس کمی دارند و نمی‌توانند قاطعانه از نظر، ایده و عقیده خود دفاع کنند هم قهر می‌کنند. به همه این‌ها آدم‌هایی که کمبود محبت دارند یا دوست دارند كه مورد توجه دیگران واقع شوند را هم اضافه کنید که برای جلب توجه بین دوستان همکاران و اعضای خانواده، مدام قهر می‌کنند تا دیگران توجهی به آن‌ها داشته باشند.

به طور کلی، روان‌شناسان معتقدند مردان بیشتر از زنان قهر می‌کنند، چون زنان در یک رابطه، وقتی می‌خواهند ناراحتی خود را نشان دهند، ارتباط کلامی خود را قطع می‌کنند و این به معنی قطع کل رابطه نیست و امكان آشتی در ادامه وجود دارد، اما مردان از قانون همه یا هیچ استفاده می‌کنند، یعنی یا یک رابطه از نظرشان کلاً قطع است یا به آن ادامه می‌دهند و هیچ نقطه وسطی در یک رابطه برای خودشان قائل نیستند. البته چون مردان نسبت به زنان در رابطه کلامی ضعف دارند، برای همین نمی‌توانند از قهر به عنوان یک ابزار برای ابراز ناراحتی استفاده کنند، به این‌ها، این را هم اضافه کنید که مردان به اشتباه، قهر کردن را مخصوص زنان می‌دانند و آن را نشانه ضعف می‌دانند.

آیا قهر خوب است؟!

راستش را بخواهید، در کل قهر کردن چیز خوبی نیست، چون هم باعث آسیب رسیدن به شما می‌شود و هم با آزار دادن دیگران و هر دوی این اتفاقات، به رابطه شما و دیگران لطمه می‌زند، شما وقتی با یک نفر قهر می‌کنید، بیشتر به حالت‌ها، گفتار و رفتارهای منفی طرف مقابلتان توجه می‌کنید و این باعث می‌شود كه بیشتر دچار ناراحتی شوید و این موضوع می‌تواند استرس‌آور باشد، چون اگر طرف مقابل‌مان معنی درست قهر ما را نفهمد و یا متوجه خواسته ما نشود، دائم در استرس ِسرانجام این قهر به سر می‌بریم و به خودمان آسیب می‌زنیم.

اگر طرف مقابل شما به هر دلیلی باعث ناراحتی و رنجش شما شده است، سعی كنید او را ببخشید و گذشت کنید. بخشش و گذشت، اولین گام در آشتی کردن است.

به آشتی هم فکر كنید

همه ما خوب می‌دانیم كه وقتی داریم قهر می‌کنیم، در بیشتر مواقع به آشتی هم فکر کرده‌ایم، یعنی درصد بالایی از قهرهای ما به امید یک آشتی لذت‌بخش و دوست داشتنی اتفاق می‌افتد، اما گاهی رفتارهای نادرست ما می‌تواند این آشتی شیرین را از ما بگیرد. برای این که بتوانید آشتی کنید، ما چند راه پیشنهادی داریم:

ببخشید

اگر طرف مقابل شما به هر دلیلی باعث ناراحتی و رنجش شما شده است، سعی كنید او را ببخشید و گذشت کنید. بخشش و گذشت، اولین گام در آشتی کردن است.

غرور را کنار بگذارید

فکر نکنید اگر شما برای آشتی پا جلو بگذارید، شخصیتتان کوچک می‌شود، به این فکر کنید که ساعت‌ها و روزهایی که از دوستان یا خانواده‌تان دور هستید، می‌تواند بهترین ساعت زندگی‌تان باشد، پس بی‌خیال این حساب و کتاب‌ها شوید، چون این رابطه‌ها ارزش بیشتری دارند.

قهر و آشتی، خوب یا بد؟!

توقعات خود را كم كنید

توقعات و انتظارات خود را کم کنید و به دیگران هم حق بدهید. دلیل خیلی از قهرها، همین انتظارات شما از آدم‌های مختلف است. وقتی توقع دارید که همه آدم‌ها روز تولد شما را به یاد داشته باشند، یا توقع دارید هر زمانی که شما می‌گویید دیگران برای شما وقت بگذارند، آخرش به قهر ختم می‌شود. چون وقتی این توقعات از طرف دیگران پاسخ داده نشود، شما قهر می‌کنید. برای آشتی کردن اول میزان انتظارات خود را کنترل کنید و بعد به دیگران به خاطر رفتارهایشان حق بدهید.

هدیه بخرید

گاهی لازم نیست برای آشتی کردن با یک نفر، آپولو هوا کنید، یا دو ساعت برایش سخنرانی کنید. یک هدیه کوچک هم می‌تواند هر آدمی را خوشحال کند و راه آشتی را برایتان باز کند.

مهارت ابراز وجود

خیلی وقت‌ها آدم‌ها مهارت ابراز وجود را بلد نیستند، یا چون توانایی ارتباط کلامی ندارند، زود قهر می‌کنند. برای این که بتوانید قهر کردن‌های خود را کم کنید و یا همین الان بتوانید آشتی کنید، سعی کنید این مهارت‌ها را یاد بگیرید، چون آن وقت می‌توانید بروید و به راحتی ناراحتی خود را بیان کنید و باعث آشتی شوید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: meliaa

برگرفته از انجمن: روانشناسی

مطالب مرتبط:

می‌خواهم دلم را گردگیری كنم!

آقا! خانم! شیك قهر كنید

پیش شرط‌ های گله گذاری از همسر!

دلیل قهر کردن فامیل با هم

وقتی شوهرتان با شما قهر می‌کند چگونه رفتار کنید؟