وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در حالی که ۴ پالایشگاه اروپا در سال ۲۰۱۲ تعطیل شده و امسال ۳ پالایشگاه دیگر اعلام کرده اند فعالیت خود را متوقف کرده اند. گویا قرار است با تحریم پتروشیمی ایران، پالایشگاه های اروپا هم تعطیل شوند. مدیر شرکت توتال فرانسه نیز گفت پالایشگاه های بیشتری ظرف چند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

پالایشگاه‌های اروپایی تعطیل می‌شوند


در حالی که 4 پالایشگاه اروپا در سال 2012 تعطیل شده و امسال 3 پالایشگاه دیگر اعلام کرده اند فعالیت خود را متوقف کرده اند. گویا قرار است با تحریم پتروشیمی ایران، پالایشگاه های اروپا هم تعطیل شوند.

پالایشگاه،توتال

مدیر شرکت توتال فرانسه نیز گفت پالایشگاه های بیشتری ظرف چند سال آینده در اروپا تعطیل خواهند شد.به گزارش رویترز، مدیر اجرایی شرکت توتال فرانسه گفت، توتال و سایر شرکت های بزرگ نفتی اروپا پالایشگاه های بیشتری را ظرف چند سال آینده به دلیل اجماع هیئت مدیره شان در مورد پایین آوردن انتشار دی اکسید کربن و مصرف سوخت تعطیل خواهند کرد.کریستوف دی مارگری، مدیر اجرایی شرکت توتال از اعلام اینکه کدام پالایشگاه ها احتمال دارد تعطیل شوند، خودداری کرد.وی در این مصاحبه اظهار داشت که معتقد است پالایشگاه های زیادی در فرانسه وجود دارند؛ اظهار نظری که می تواند موجب نگرانی اتحادیه های کارگری و مقامات دولتی فرانسه شود.صنعت پالایشگاهی اروپا ناگزیر از تعطیلی پالایشگاه های فرسوده است که نگهداری آنها هزینه زیادی را در پی دارد. این در حالی است که با توجه به وضعیت نامساعد اقتصادی در اروپا، تقاضا برای مصرف فرآورده های پالایشگاهی پایین آمده است. این فشارها منجر به تعطیلی 4 پالایشگاه در سال 2012 شده و تا ماه پنجم سال 2013 نیز 3 پالایشگاه دیگر اعلام کرده اند که فعالیت خود را تعطیل خواهند کرد.مارگری در پاسخ به این سوال که آیا سیاست تعطیلی پالایشگاه ها در چند سال آینده نیز دنبال خواهد شد یا نه، گفت: «البته، پالایشگاه های بیشتری تعطیل خواهند شد، زیرا میزان مصرف کاهش خواهد یافت و همه می خواهند مصرف کاهش یابد، مقامات دولتی، اروپا و حتی خود ما.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه گفت که همچنان به دنبال کردن سیاست کاهش میزان بیکاری تا پایان سال مصمم است. بر اساس آمارها، در ماه آوریل، پس از دو سال تمام افزایش ماهیانه تعداد بیکاران، حدود سه میلیون و 264 هزار و 400 نفر در ماه آوریل به دنبال کار بوده اند

 اگر ما همگی تصمیم بگیریم که مصرف را کاهش دهیم، باید تولید را کاهش دهیم.»پس از انتشار آمارهای جدید که نشان داد میزان بیکاری در ماه آوریل رکوردی جدید را در فرانسه ثبت کرده است، فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه گفت که همچنان به دنبال کردن سیاست کاهش میزان بیکاری تا پایان سال مصمم است. بر اساس آمارها، در ماه آوریل، پس از دو سال تمام افزایش ماهیانه تعداد بیکاران، حدود سه میلیون و 264 هزار و 400 نفر در ماه آوریل به دنبال کار بوده اند.وی در پاسخ به اینکه آیا توتال تنها در اروپا پالایشگاه ها را تعطیل خواهد کرد، یا این سیاست در فرانسه هم دنبال خواهد شد گفت: «البته این اتفاق خواهد افتاد، زیرا در فرانسه مانند هر جای دیگر ما به کاهش مصرف ادامه خواهیم داد... این کار به پاکیزه تر شدن محیط زیست منجر خواهد شد.»شرکت توتال روز چهارشنبه توافق کرد که برای توقف پیگیری حقوقی و کیفری ادعاهای دولت آمریکا در خصوص پرداخت رشوه توتال برای انعقاد قرارداد های نفت و گاز با ایران، 398.2 میلیون دلار جریمه پرداخت کند. دادستان فرانسه نیز پیشنهاد کرده که شرکت توتال و مدیر اجرایی آن در دادگاهی در فرانسه حاضر شوند.

مارگری گفت، نمی تواند در مورد توافق با دولت آمریکا اظهار نظر کند، اما در مورد پیشنهاد دادستان فرانسه گفت: «ما فرصت را حفظ خواهیم کرد تا توضیح دهیم که آنچه ما انجام داده ایم، مطلقا غیرقانونی نبوده است.»

پالایشگاه

راه‌اندازی یک طرح جدید پالایشگاهی

در حالی که پالایشگاه های اروپایی در حال تعطیلی هستند طرح های مختلف پالایشگاهی در ایران به بهره برداری می رسد. با بهره‌برداری از طرح بازیافت گوگرد از پالایشگاه نفت تهران علاوه بر کاهش انتشار آلاینده‌ها در سطح هوای پایتخت ظرفیت تولید گوگرد گرانول ایران هم بیش از 160 تن در روز افزایش یافت.پالایشگاه شهید تندگویان تهران جز نخستین پالایشگاه‌های نفت کشور است که تولید بنزین و گازوئیل با استاندارد یورو 4 اتحادیه اروپا در آن آغاز شد.در حال حاضر به طور متوسط روزانه هشت میلیون لیتر بنزین و 12 میلیون لیتر گازوئیل در پالایشگاه نفت قدیمی حاشیه پایتخت با استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا و به صورت کم گوگرد تولید می شود.با این وجود در کنار بهبود و ارتقای کیفیت تولید فرآورده‌های نفتی در پالایشگاه تهران، کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی از این واحد پالایشگاهی حاشیه پایتخت یکی از سناریوهای روی میز دولت در چند سال گذشته تاکنون بوده است.بر این اساس به منظور به حداقل رسیدن انتشار گازهای سمی و الاینده همچون گازهای گوگردی، مجتمع جدید بازیافت گوگرد(T.G.T) پالایشگاه نفت تهران در مدار بهره بردایر قرار گرفته است.با بهره برداری از این مجتمع جدید پالایشگاهی، میزان دی اکسید گوگرد خروجی از دودكش زباله سوز واحد گوگرد به 170 پی.پی.ام كاهش می یابد که این مضوع منجر به کاهش آلایندگی ها به حد مجاز و استاندارد خواهد شد.

به منظور به حداقل رسیدن انتشار گازهای سمی و الاینده همچون گازهای گوگردی، مجتمع جدید بازیافت گوگرد(T.G.T) پالایشگاه نفت تهران در مدار بهره بردایر قرار گرفته است.با بهره برداری از این مجتمع جدید پالایشگاهی، میزان دی اکسید گوگرد خروجی از دودكش زباله سوز واحد گوگرد به 170 پی.پی.ام كاهش می یابد که این مضوع منجر به کاهش آلایندگی ها به حد مجاز و استاندارد خواهد شد

از سوی دیگر علاوه بر دستاوردهای زیست محیطی این طرح پالایشگاهی، با راه اندازی آن زنجیره تولید گوگرد گرانول هم تکمیل شده است به طوری که ظرفیت تولید این محصول نفتی از 50 به 212 تن در روز افزایش یافته است.بر اساس اعلام مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با راه اندازی این پروژه، در بخش گاز زدایی از حوضچه گوگرد مذاب، میزان سولفید هیدروژن محلول در گوگرد مذاب تولیدی از 300 پی.پی.ام به 10 پی.پی.ام كاهش می یابد كه تقلیل انتشار سولفید هیدروژن نقش غیر قابل انکاری در کاهش آلودگی هوای تهران ایفا می‌کند.این طرح پالایشگاهی بدون حضور صاحبان لیسانس خارجی و توسط متخصصان ایرانی و با سرمایه گذاری 620 میلیارد تومانی طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شده است.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع: مهر ،تسنیم

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین