تبیان، دستیار زندگی
پژوهشگران جوان راهنمایی امیدواران جاوید به مدیریت سرکار خانم شمسی سپید پر در بخش غرفه های علمی هفتمین دوره جشنواره پروژه‌های دانش آموزی تبیان حضور داشتند. که در زیر شرح فعالیت‌های صورت گرفته را مشاهده می‌نمایید....
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دستاوردهای پژوهشی راهنمایی امیدواران جاوید

در هفتمین جشنواره پروژه‌های دانش آموزی

غرفه های دانش آموزی

پژوهشگران جوان راهنمایی امیدوران جاوید به مدیریت سرکار خانم شمسی سپید پر در بخش غرفه های علمی هفتمین دوره جشنواره پروژه‌های دانش آموزی تبیان حضور داشتند. که در زیر شرح فعالیت‌های صورت گرفته را مشاهده می‌نمایید.

غرفه ها

عنوان پژوهش خانم ها مهدیه پلیمی، کیمیا آقایی، ریحانه آحپلی، نارسیس نظریان با راهنمایی مسئول پژوهش سرکار خانم فاطمه اخوان فر در مورد سیستم کنترل کننده میزان گاز مونواکسید کربن می باشد.

دستاوردهای پژوهشی راهنمایی امیدواران جاوید، غرفه ها

به گفته این پژوهشگران:

با پژوهش های انجام شده در زمینه شیمی دریافتیم که گاهی اوقات تفاوت در وجود داشتن و نداشتن یک اتم، تفاوت های زیادی را در میان مولکول ها به وجود می آورد. برای مثال مولکول CO2 و CO تنها در داشتن یک اتم اکسیژن متفاوتند اما تفاوت های زیادی در خواص آن ها وجود دارد مثلا CO گازهای سمی و کشنده است ولی CO2 در هوا موجود داست در اثر انتشار گاز CO سالیانه تعداد زیادی از مردم جهان جان خود را از دست می دهند بنابراین پیشگیری از انتشار گازهای CO امری ضروری است. یکی از موثرترین راه های پیش گیری استفاده از سیستم کنترل کننده میزان گاز مونواکسید کرین است.

نتایج به دست آمده از این پژوهش:

نتایج حاصل از تحقیقات نمونه ای بری نمایش سنسور و دستگاه کنترل کننده و حساس به گاز مونواکسید کربن در محیط است که با استفاده از یک طرح آن را نمایش داده ایم.

طرح شامل یک شلعه برای تامین و تولید گاز و سنسور حساس و تشخیص دهنده گاز مونواکسید کربن در محیط است که زمان اشباع فضا از گاز پیام قطع کرن را به شیر گاز الکترونیکی منتقل کرده و مانع تولید بیشتر می شود. هدف از انجام این پژوهش داشتن سهم کوچکی در جلوگیری از خطرات ناشی از انتشار گاز مونواکسید کربن است.

عنوان پژوهش خانم نرگس دربندی با راهنمایی مسئول پژوهش سرکار خانم فاطمه اخوان فر در مورد دستگاه شمارنده می باشد.

دستاوردهای پژوهشی راهنمایی امیدواران جاوید، غرفه ها

به گفته این پژوهشگران:

با توجه به علاقه به داشتن اطلاعات درباره ی وسایل الکترونیکی، یک دستگاهی به وجود آوریم. در دستگاه از وسایلی همانند سون سگنت (led7) و یک IC، ای تی تی 26، میکرو کنترلر avr و ... استفاده شده. ما برنامه ی مورد نیاز رو از طریق کامپیوتر با زبان سی از طریق پروگرم وارد آی سی کردیم و مدار را به صورت صحیح به هم متصل کردیم. سپس مدار شمارنده ی ما حاضر شد.

نتایج به دست آمده از این پژوهش:

توانایی در تغییر یک عدد در مدار را به دست آوردیم. از طریق همین راه توانستیم یک ساعت دیجیتالی هم به وجود بیاوریم که قابلیت شمارش ساعت با دقیقه، یا دقیقه با ثانیه داشته باشد.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تهیه : علیرضا سرمدی

تنظیم: نسرین صادقی