وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
بسیاری از اختراعات بشر ناشی از نیازهایی بوده است که بشر در طول تاریخ حس کرده و یا آرزو کرده است که ای کاش وسیله‌ای بود که زندگی را آسان‌تر کند و این شروع یک ایده و نهایتا عملی کردن آن ایده می‌شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تازه‌هایی از دنیای دانش و فناوری


بسیاری از اختراعات بشر ناشی از نیازهایی بوده است که بشر در طول تاریخ حس کرده و یا آرزو کرده است که ای کاش وسیله‌ای بود که زندگی را آسان‌تر کند و این شروع یک ایده و نهایتا عملی کردن آن ایده می‌شد.

قفل هوشمند که با تلفن همراه باز‌ می‌شود

یک شرکت فناوری آمریکایی در پاسخ به همه نگرانیها برای سرقت منازل، قفل هوشمندی ساخته که با استفاده از تلفن همراه کاربر باز می شود. قفل آگوست را می توان طوری برنامه ریزی کرد که دوستان و یا کارگر نظافت منزل را به داخل خانه راه دهد.

آگوست توسط جیسون جانسون مدیر این شرکت فناوری و ایوز بهر طراح صنعتی تولید شده است، این دو نفر یک سال روی این دستگاه کار کردند تا در نهایت اواخر سال جاری برای فروش آماده شود.

قفل هوشمند که با تلفن همراه باز‌ می‌شود

قفل آگوست از آلومینیوم انودیزه شده مقاوم ساخته شده و می تواند با استفاده از یک اپلیکیشن موبایلی و اینترنتی فعال شود. این دستگاه به قفل کنونی در متصل می شود و با باطری کار می کند و براساس اظهارات سازندگان، نصب آن تنها 10 دقیقه زمان نیاز دارد.

طراحان اظهار داشتند که در بسته بندی این قفل ابزارهایی وجود دارد که موجب می شود این قفل با 90 درصد قفلهای بازار سازگاری داشته باشد.

این دستگاه با همه تلفن های هوشمندی که مجهز به بلوتوث هستند کار می کند اگرچه اپلیکیشن های آن تنها برای دستگاه هایی موجود است که دارای سیستم عامل iOS و اندروید هستند.

قفل هوشمند که با تلفن همراه باز‌ می‌شود

این فناوری قفل رمزگذاری شده دارای رمزهای منحصر به فردی هستند که کپی شدن آن غیر ممکن است. تنها کسی می تواند در را باز کند که به کد دسترسی داشته باشد. قفل در عرض چند ثانیه کاربر را اسکن کرده تا هویت وی را تأیید کند، وقتی هویت تأیید شد دایره نقطه های قرمز روی قسمت جلویی دستگاه سبز می شوند، قفل می چرخد و در باز می شود.

صدای یک زنگ نیز ورود تازه واردان را به اهالی خانه که در یک اتاق دیگر هستند اطلاع می دهد. همچنین در صورتی که صاحبخانه تلفن همراه خود را فراموش کند و یا در صورتی که می خواهد باطری قفل ذخیره شود، می توان با یک کلید نیز در را باز کند.

 این دستگاه با همه تلفنهای هوشمندی که مجهز به بلوتوث هستند کار می کند اگرچه اپلیکیشنهای آن تنها برای دستگاه هایی موجود است که دارای سیستم عامل iOS و اندروید هستند

از سوی دیگر آگوست برای یادآوری به صاحبخانه جهت به اتمام رسیدن باطریها نامه الکترونیک ارسال می کند.

ارسال یک دعوت به دوستان، اعضای خانواده و سایر افرادی که قرار است بدون کلید وارد خانه شوند نیز این فرآیند را میسر می کند. وقتی فردی وارد خانه می شود به صاحبخانه اطلاع داده می شود و این اطلاعیه پس از خروج فرد نیز بار دیگر ارسال می شود. به این معنا که صاحبخانه می تواند رد ورود و خروج همه افراد به خانه و میزان زمانی که برای مثال فرد مسئول نظافت یا تعمیرکار در خانه سپری کرده را در اختیار داشته باشد.

 

********

 

کفش های ورزشی برای برنده شدن!

 این کفش ها از پودر متخلخل پلی آمید نایلون ساخته می شوند. هنرمند فرانسوی لوک فاسارو، دانشجوی کارشناسی ارشد کالج سلطنتی هنر در لندن این کفش های سفارشی را برای ورزشکاران با نام " designed to win " یا طراحی شده برای برنده شدن طراحی کرده است.

کفش های ورزشی برای برنده شدن!

این کفش های سبک، تنها وزنی در حدود 96 گرم دارند و همین به تند تر دویدن با آن ها کمک قابل ملاحظه ای کرده است.

تست نمونه ی اولیه این کفش ها نشان می دهد که آن ها باعث بهبود عملکرد 3,5ظھ، ورزشکاران می شوند و این یعنی ورزشکاران می توانند در المپیک با آن ها 0,35 ثانیه تندتر بدوند.

کفش های ورزشی برای برنده شدن!

هر کدام از کفش ها به صورت سفارشی برای یک ورزشکار طراحی می شوند. فاسارو ساخت این کفش ها را با اسکن سه بعدی از پای افراد آغاز می کند. به این ترتیب او می تواند کفش ها را بر روی مشخصات پا امتحان کرده و انعطاف پذیری آن ها را بسنجد.

********

 

دستمال گردنی که مطابق سلیقه شما تغییر رنگ می دهد!

طراحان دستمال گردنی طراحی کرده‌اند که با کمک لامپ‌های LED تغییر رنگ داده و با رنگ لباس هماهنگ می‌شود.

برای طراحی این دستمال گردن از برنامه الکترونیک منبع باز Arduiono  استفاده شده است که با کمک لامپ‌های LED کوچک کنترلی و یک حسگر رنگ، امکان هماهنگ شدن رنگ دستمال با رنگ لباس را فراهم می‌کند.

دستمال گردنی که مطابق سلیقه شما تغییر رنگ می دهد!

با کمک حسگر رنگ، دستمال قادر به تشخیص رنگ لباس بوده و رنگ نور لامپ‌های LED‌ بطور همزمان تغییر پیدا کرده و در سراسر روسری پخش می شود.

برای روشن شدن لامپ ها به یک باتری کوچک نیاز است که در بخش داخلی روسری یا دستمال گردن پنهان می‌شود؛ قطعات الکترونیک این دستمال گردن باید پیش از شسته شدن خارج شوند.

 

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: 24 آنلاین، ایسنا، مهرنیوز

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین