تبیان، دستیار زندگی
زهرا نعمتی در مراسمی که با حضور رئیس کمیته بین المللی المپیک، ژاک روگ، وزیر ورزش روسیه و رئیس فدراسیون‌های جهانی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شد موفق شد جایزه بنیاد اسپورت آکورد را از آن خود کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"زهرا نعمتی" برنده جایزه اسپورت آکورد شد


زهرا نعمتی در مراسمی که با حضور رئیس کمیته بین المللی المپیک، ژاک روگ، وزیر ورزش روسیه و رئیس فدراسیون‌های جهانی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شد موفق شد جایزه بنیاد اسپورت آکورد را از آن خود کند.

زهرا نعمتی، بانوی کماندار و طلایی پارالمپیک لندن با انتخاب کمیته بین‌المللی المپیک به این بنیاد معرفی شده بود.این جایزه به فردی تعلق می‌گیرد که در عرصه ورزش و جامعه فعالیت‌های قابل توجهی انجام داده باشد.این سازمان هر ساله برترین مربیان و ورزشکاران جهان را در 6 شاخصه معرفی و از آنها قدردانی می‌کند.سازمان اسپورت آکورد که مقر آن در سوئیس است، نقش حمایتی را برای فدراسیون‌های بین‌المللی رشته‌های ورزش المپیک و پارالمپیک ایفا می‌کند و از اهداف آن می‌توان به ترویج ورزش در تمامی سطوح جامعه اشاره کرد. نعمتی اولین زن طلایی تاریخ بازی‌های المپیک و پارالمپیک ایران محسوب می‌شود. وی در بازی‌های پارالمپیک 2012 لندن در رشته تیر و کمان به مدال طلا رسید.

زهرا نعمتی

زهرا نعمتی: این افتخاری برای زنان ایرانی است

بانوی طلایی پارالمپیکی ایران کسب جایزه اسپورت آکورد را افتخاری برای کلیه زنان جامعه ایران برشمرد. زهرا نعمتی در مراسمی که امروز چهارشنبه با حضور رئیس کمیته بین المللی المپیک، ژاک روگ، وزیر ورزش روسیه و رئیس فدراسیون‌های جهانی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شد موفق شد جایزه بنیاد اسپورت آکورد را از آن خود کند.وی اظهار داشت: از اینکه به عنوان یک زن مسلمان و نماینده ورزش پارالمپیک موفق شدم این جایزه را از آن خود کنم، افتخار می‌کنم.نعمتی افزود: امیدوارم نماینده شایسته‌ای برای جامعه زنان مسلمان و به ویژه جامعه ورزشی ایران باشم.این جایزه به فردی تعلق می‌گیرد که در عرصه ورزش و جامعه فعالیت‌های قابل توجهی انجام داده باشد. این سازمان هر ساله برترین مربیان و ورزشکاران جهان را در 6 شاخصه معرفی و از آنها قدردانی می‌کند.نعمتی اولین زن طلایی تاریخ بازی‌های المپیک و پارالمپیک ایران محسوب می‌شود. وی در بازی‌های پارالمپیک 2012 لندن در رشته تیر و کمان به مدال طلا رسید.

محمود خسروی وفا:زهرا نعمتی نماینده شایسته زنان ایرانی است

رئیس کمیته بین المللی پارالمپیک کسب جایزه "اسپورت آکورد" از سوی "زهرا نعمتی" را افتخار بزرگی برای جامعه زنان ایرانی برشمرد. "محمود خسروی وفا"، رئیس کمیته ملی پارالمپیک، در این مراسم نماینده ایران را همراهی می‌کرد.وی در خصوص کسب این جایزه پراهمیت طی پیامی گفت: ابتدا باید کسب این جایزه را به مادران شهید تبریک بگویم. من همچنین به جامعه زنان ایرانی و جامعه ورزش ایران به دلیل کسب این جایزه از سوی نعمتی تبریک می‌گویم. نعمتی درست زمانی موفق به کسب این جازه شده که رسانه‌های بیگانه، ایران هراسی و اسلام هراسی را به جهانیان القا می‌کنند. نعمتی در مقابل دوربین‌های زنده تلویزیونی و در حضور مقامات سیاسی کشورهای جهان به عنوان یک زن محجبه ایرانی و به عنوان نماینده شایسته تمام زنان ایرانی بر یکی از برترین سکوهای ورزشی جهان ایستاد.

نعمتی در ادامه به مدال‌هایش اشاره کرد و گفت: 6 سال است که در تیراندازی با کمان کار می‌کنم، پس از 6 ماه اول به تیم ملی دعوت شدم و رکوردهای خوبی به ثمر رساندم. مدال برنز انفرادی و نقره تیمی آسیایی را کسب کردم، در هند برنز تیمی را به دست آوردم، در سال 2010 به پارالمپیک پیوستم، مدال طلای انفرادی و نقره تیمی در مسابقات جهانی چک، برنز گوآنگجو، مدال طلای میکس تیمی با قهرمانی ایتالیا، مدال طلای انفرادی و برنز میکس تیمی در مسابقات جهانی 2012 و طلای انفرادی لندن از مدال‌هایم است

زهرا نعمتی در کنفرانس خبری:

این افتخار را هدیه‌ای از طرف خداوند می‌دانم

بانوی طلایی پارالمپیک در تیروکمان گفت:‌ هیچوقت فکر نمی‌کردم به عنوان بهترین ورزشکار انتخاب شوم و این را یک هدیه از طرف خداوند می‌دانم. زهرا نعمتی در نشست خبری خود گفت:‌ خوشحالم که به عنوان زن ایرانی چنین افتخاری را برای کشورم به دست آوردم. آرزوی هر ورزشکاری است که بتواند این افتخار را کسب کند، این افتخار باعث می‌شود که چشم جهان نه تنها از من بلکه از بانوان ایران برداشته نشود. در این مراسم به عنوان نماینده جهانی پارالمپیک به همراه شخص دیگری از مکزیک کاندید بودیم که خوشبختانه شانس یار ما بود و جایزه نهایی را دریافت کردیم. نعمتی با اشاره کوتاهی به بنیاد اکسپورت آکورد عنوان کرد:‌ مقر این بنیاد در سوئیس است که 91 عضو دائم از رۆسای جهانی دارد و با توجه به نقش حمایتی از اهمیت خاصی برخوردار است. این بنیاد هرساله به یک نفر در رشته انفرادی و 3 نفر در رشته تیمی جایزه اهدا می‌دهد. در مراسم اهدای جایزه رۆسای فدراسیون‌های جهانی و رئیس کمیته بین‌المللی المپیک هم حضور داشتند. این جایزه یک تندیس بود که در واقع می‌توان گفت یک اسکار ورزشی است.

بانوی طلایی ایران در رشته تیر و کمان درباره معیار انتخاب بهترین ورزشکار، اظهار داشت:‌ کسانی که در زمینه ورزش کار بخصوصی انجام داده باشند و تأثیر زیادی در جامعه داشته باشند، انتخاب می‌شوند. وی در پاسخ به سۆالی مبنی بر اینکه آیا روزی که دچار حادثه شدید فکر می‌کردید به چنین جایگاهی برسید، گفت: بالاترین حدی که انتظار داشتم، طلای پارالمپیک بود، هیچوقت فکر نمی‌کردم بهترین ورزشکار سال باشم این را یک هدیه از طرف خداوند می‌دانم.

زهرا نعمتی

نعمتی در ادامه به مدال‌هایش اشاره کرد و گفت: 6 سال است که در تیراندازی با کمان کار می‌کنم، پس از 6 ماه اول به تیم ملی دعوت شدم و رکوردهای خوبی به ثمر رساندم. مدال برنز انفرادی و نقره تیمی آسیایی را کسب کردم، در هند برنز تیمی را به دست آوردم، در سال 2010 به پارالمپیک پیوستم، مدال طلای انفرادی و نقره تیمی در مسابقات جهانی چک، برنز گوآنگجو، مدال طلای میکس تیمی با قهرمانی ایتالیا، مدال طلای انفرادی و برنز میکس تیمی در مسابقات جهانی 2012 و طلای انفرادی لندن از مدال‌هایم است. بانوی تیرانداز کشورمان در پاسخ به این سۆال که پس از کسب این افتخار باید نگاه به جانبازان و معلولان به چه صورت باشد، اظهار داشت: تا حد زیادی اعتماد مسئولان را جلب کردیم تا همین جا تا حد زیادی ممنون کمیته پارالمپیک هستم، اگر این حمایت‌ها نبود، چنین افتخاری کسب نمی‌شد خواهش من این است که بخش خصوصی هم برای حمایت بیایند چرا که خانم‌ها نشان دادند، بهترین هستند. بنابراین نباید فقط به مردان توجه شود. اسپانسرها بیشتر حمایت کنند، چرا که بالا بردن نام ایران اثربخشی زیادی خواهد داشت.

* بعد از طلای پارالمپیک کارم سخت‌تر شد

نعمتی در ادامه درباره تکرار موفقیت‌هایش خاطرنشان کرد:‌ بعد از طلای پارالمپیک لندن کارم سخت‌تر شد. این سختی نه تنها بر دوش من بلکه بر دوش مسئولان هم هست. همه تلاشم را می‌کنم تا باز هم افتخار‌آفرینی کنم. حمایت بیشتری از مسئولان انتظار داریم، سعی می‌کنم درگیر حاشیه نباشم و رکوردهای بهتری به دست آورم.

بانوی طلایی پارالمپیکی ایران کسب جایزه اسپورت آکورد را افتخاری برای کلیه زنان جامعه ایران برشمرد. زهرا نعمتی در مراسمی که امروز چهارشنبه با حضور رئیس کمیته بین المللی المپیک، ژاک روگ، وزیر ورزش روسیه و رئیس فدراسیون‌های جهانی در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار شد موفق شد جایزه بنیاد اسپورت آکورد را از آن خود کند

وی افزود: برای مسابقات پارآسیایی و آسیایی همه تلاشم را می‌کنم. از سوی فدراسیون تیر و کمان به من پیشنهاد شده اما بعد از لندن تمریناتم کمتر شده این هدف را برای خودم تعیین کردم تا در مسابقات آسیایی و پارالمپیک نقش مفیدی داشته باشم.

ورزشکار تیراندازی با کمان ایران در ادامه با بیان این که ناامیدی در ورزش بانوان جایگاهی ندارد، تصریح کرد: با این حرکت ثابت شد ناامیدی در ورزش بانوان نیست و نخواهد بود. بانوان ایرانی وقتی با حجاب در میادین حاضر شوند از دید کسی پنهان نمی‌مانند، همیشه تلاش مضاعف و روحیه بالا بیشترین جواب را می‌دهد. نعمتی در پاسخ به سۆال خبرنگاری که پرسید مهمترین مطلب سخنرانی‌تان در روسیه چه بود، گفت: خوشحال بودم به عنوان یک زن ایرانی در این مراسم حاضر شدم. از زندگیم و مردم ایران یاد گرفتم ناامیدی در بین مردم ایران جایی ندارد. وی در پایان در پاسخ به این سۆال که آیا اسپانسر شخصی دارید، یادآور شد: متاسفانه هنوز موفق به جذب اسپانسر شخصی نشده‌ام و در رشته تیر و کمان هزینه تجهیزات بالاست و با توجه به تحریم‌ها، واردات بسیار سخت شده و قیمت‌ها بالاست، امیدوارم بتوانم اسپانسر خوبی پیدا کنم. نعمتی این افتخار را به مادران شهدا تقدیم کرد.

بهمن اسدی

بخش ورزشی تبیان