تبیان، دستیار زندگی
هاور کرافت وسیله ای است که روی خشکی و آب به راحتی حرکت می کند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : سارا قیصری
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هاور کرافت بسازیم

هاور کرافت وسیله‌ای است که روی خشکی و آب به راحتی حرکت می‌کند. این دستگاه چرخ ندارد و یک کیسه یا بالش بزرگ هوا زیر آن قرار دارد که یک موتور جت متصل به آن باعث می‌شود که وسیله بالای سطح آب یا زمین قرار گیرد و حرکت کند. در واقع یک موتور قوی، هوا را در کیسه زیرین فشرده می‌کند و این وسیله که روی این کیسه یا بالش از هوای فشرده قرار دارد از سطح زمین بلند می‌شود.

با استفاده از یک موتور دیگر هوا به عقب رانده شده که با عکس العمل آن هاور کرافت به جلو رانده می‌شود و در واقع هوای فشرده در بالش از طریق دریچه‌هایی از زیر کیسه هوا خارج می‌شود.

هنگام حرکت بر روی آب بر اثر خروج هوای فشرده از زیر بالش هوا، ذرات آب به هوا بلند می‌شوند. بعضی از هاور کرافت‌ها می‌توانند با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند. مسلما ما نمی‌توانیم به راحتی این وسیله را بسازیم اما می‌توانیم چیزی شبیه به آن را با یک آزمایش نسبتا ساده برای خود شبیه سازی کنیم.

هاور کرافت بسازیم   هاور کرافت بسازیم

مواد لازم :

  • یک عدد CD
  • یک بطری دور انداختنی
  • یک چاقوی تیز
  • یک بادکنک بزرگ
  • مقداری چسب مایع

شرح آزمایش:

1) ابتدا سر خروجی بطری را دور تا دور به وسیله چاقو ببرید. این کار را طوری انجام دهید که هنوز در بطری را بتوان بر قطعه جدا شده پیچید.

2) حال در بطری را به مرکز CD  به کمک مقداری چسب مایع محکم کنید. حال بادکنک را به سر بطری که با استفاده از چاقو جدا کرده‌اید قرار دهید.

3) در این مرحله در مرکز در بطری چسبیده به CD با استفاده از نوک چاقو یا سوزن یک سوراخ به قطر 4 تا 5/4 میلی متر ایجاد کنید.

هاور کرافت بسازیم

4) حال بادکنک را که سر بطری به آن متصل است را باد کنید و آن را به در بطری متصل کنید. با این کار ممکن است قسمتی از هوای بادکنک خارج شود. برای جلوگیری از آن می‌توانید بادکنک را سر بطری جای دهید و سپس از سوراخ پشت CD بادکنک را باد کنید.

5) حال CD را روی یک میز صاف قرار دهید و به حرکت آن همراه با بادکنک برروی میز توجه کنید.

هاور کرافت بسازیم

هنگامی که بادکنک را رها می‌کنید تا هوای داخل آن تخلیه شود، هوا از سوراخ ریز در بطری شروع به خارج شدن می‌کند و CD را از سطح میز جدا می‌کند. این رویداد شبیه به اتفاقی است که در یک هوور کرافت واقعی می‌افتد.

توجه : اگر بادکنک بزرگ باشد ممکن است روی سطح کشیده شود و مانند ترمز عمل می‌کند. برای جلوگیری از این کار می‌توانید یک قالب کاغذی مطابق شکل برای بادکنک بسازید تا دیگر روی میز کشیده نشود و هوور کرافت شما به خوبی حرکت کند.

پروژه های دانش آموزی تبیان

تهیه: سارا قیصری - تنظیم: نسرین صادقی