تبیان، دستیار زندگی
شاید شما هم بارها شنیده‌اید كه ورزش کردن برایتان خوب، و یکجا نشستن و تلویزیون تماشا کردن برایتان بد است. اما ورزش در کنار اینکه به شما کمک می‌کند تا کالری بیشتری سوزانده و خوش هیکل‌تر شوید، چه فواید دیگری دارد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ورزش کنید، دیرتر پیر می‌شوید!

ورزش و تأثیر آن بر سلامتی


شاید شما هم بارها شنیده‌اید كه ورزش کردن برایتان خوب، و یکجا نشستن و تلویزیون تماشا کردن برایتان بد است. اما ورزش در کنار اینکه به شما کمک می‌کند تا کالری بیشتری سوزانده و خوش هیکل‌تر شوید، چه فواید دیگری دارد؟


ورزش

در اینجا می‌خواهیم چند فایده مهم ورزش کردن را برای شما بازگو کنیم:

خواب راحت‌تر و بهتر

ورزش کمک می‌کند که بهتر و راحت‌تر بخوابید. اگرچه ممکن است از نظر شما مسئله‌ای بدیهی بیاید، اما تحقیقات مربوط به ورزش کردن با راحت خوابیدن به تازگی انجام شده است. این تحقیقات نشان داده است که به طور میانگین 20 الی 30 دقیقه ورزش برای سه تا چهار روز در هفته، کمک می‌کند که خواب راحت‌تری داشته باشید. هر چند بهتر است که روزها یا بعد از ظهرها ورزش کنید نه شب‌ها قبل از خواب، چون در این صورت، خیلی پرانرژی خواهید شد و به سادگی خوابتان نخواهد برد.

ورزش کردن کمک می‌کند كه راحت‌تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابید و ساعت خوابتان را هم بیشتر خواهد کرد. همچنین کیفیت خواب شما را هم بالاتر خواهد برد و سبب می‌شود که خواب عمیق‌تری داشته باشید.

دیرتر پیر می‌شوید

ورزش باعث می‌شود كه دیرتر پیر شوید و از مرگ نابهنگام هم جلوگیری می‌کند. هر چه سن شما بالاتر می‌رود، ورزش منظم می‌تواند شما را از نظر بدنی متناسب و سالم نگاه دارد. همچنین وضعیت پوست و ماهیچه‌های شما را هم بهتر خواهد کرد، قابلیت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسیاری بیماری‌های مربوط به دوران پیری، از قبیل پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی جلوگیری خواهد کرد.

محافظ مفصل‌ها، استخوان‌ها و ماهیچه‌ها

مفصل‌ها، استخوان‌ها و ماهیچه‌های شما را سالم‌تر نگاه خواهد داشت. هر چه سن شما بالاتر می‌رود، تراکم استخوان‌هایتان و انعطاف‌پذیری مفصل‌هایتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم، یکی از بهترین راه‌ها برای کم کردن مشکلات مربوط به ماهیچه‌ها، مفصل‌ها و استخوان‌ها است. یک برنامه ورزشی منظم به شما کمک می‌کند که قوا و انعطاف پذیری خود را حفظ کنید.

تحقیقات بسیاری نشان داده است که افرادی که طبق قاعده‌ای منظم ورزش می‌کنند، حافظه و قدرت تمرکز بهتری دارند.

سیستم دفاعی بدنتان را تقویت خواهد کرد

تحقیقات مختلفی نشان داده است که ورزش، قدرت سیستم دفاعی بدن را بالا می‌برد. در نوجوانان و بزرگ‌سالان، ورزش می‌تواند به عنوان یک محرک طبیعی برای سلول‌های دفاعی به حساب آید. در افراد سالخورده، عملکرد سیستم دفاعی، خود به خود ضعیف می‌شود که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مسری و واگیردار را افزایش دهد. اما تمرینات ورزشی منظم و متعادل، مثل پیاده‌روی و دوچرخه سواری، می‌تواند به طور تقریبی این ضعف سیستم دفاعی را در بدن کاهش دهد.

حافظه را قوی‌تر خواهد کرد

تحقیقات بسیاری نشان داده است که افرادی که طبق قاعده‌ای منظم ورزش می‌کنند، حافظه و قدرت تمرکز بهتری دارند. پیاده‌روی سه روز در هفته به مدت 45 دقیقه، برای بالا بردن زیرکی و هوش شما کافی است. ورزش‌های هوازی قسمت‌های جلویی و جداره‌های بالایی مغز را که به تمرکز مرتبط است، تحریک و فعال می‌کند.

اعتماد به نفس را بالا می‌برد

این سوال ساده را از خود بپرسید: "در کدام لحظه احساس بهتری دارم؟ وقتی روی مبل لم داده‌ام و مشغول خوردن یک پاکت چیپس هستم و یا بعد از انجام یک تمرین ورزشی عالی؟ اگر مدتی است که بد هیکل شده‌اید، تمرینات ورزشی را شروع کنید، بنیه، ماهیچه‌ها و قدرت بدنی‌ خود را افزایش خواهید داد و از نظر روحی نیز حال بهتری خواهید داشت. این خود به خود باعث می‌شود که تصویر بهتری از خود داشته باشید و اعتماد به نفس‌تان هم بالاتر رود.

ورزش

انرژی و تحمل شما را بالا می‌برد

تا به حال، چند بار از رفتن به باشگاه منصرف شده‌اید فقط به این دلیل كه خسته شده‌اید و دیگر تحمل ادامه تمرینات را نداشته‌اید؟ اما آیا زمانی که تنبلی را کنار گذاشته و به تمرینات ادامه داده‌اید، احساس بهتری نداشته‌اید و پرانرژی‌تر نشده‌اید؟ افرادی که به طور مداوم ورزش می‌کنند، انرژی، قدرت بدنی و تحمل بیشتری دارند. شما هم مدت کمی بعد از آغاز تمرینات، کاملاً این انرژی بیشتر را در خود حس خواهید کرد.

كاهنده فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب

ورزش، فشارهای عصبی، افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد. ورزش باعث می‌شود که اضطراب و استرس شما به پایین‌ترین حد خود برسد. در این حالت، بدن شما بعد از یک یا دو ساعت بعد از اتمام تمرینات ورزشی، اندورفین بیشتری تولید خواهد کرد که اعصاب شما را تسکین داده و آسودگی خیالتان را افزایش خواهد داد. فایده دیگر فعالیت بدنی این است که شما را به داشتن رژیم غذایی مناسب تشویق می‌کند و تغذیه مناسب هم استرس را کاهش می‌دهد. حتی بعضی تحقیقات نشان داده است که از ورزش می‌توانیم به عنوان راه درمانی برای افسردگی استفاده کنیم.

كاهنده بسیاری از بیماری‌ها

ورزش، احتمال ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. بهترین نتیجه‌ای که از تمرینات ورزشی گرفته می‌شود این است که احتمال ابتلای شما را به بسیاری از بیماری‌های جدی و کشنده، مثل بیماری‌های قلبی، فشار خون بالا، پوکی استخوان، دیابت، چاقی، کلسترول بالا، سرطان‌ها، ایست و حملات قلبی و ورم مفاصل کاهش می‌دهد.

پس، ورزش کنید!

سال‌هاست که این چیزها را شنیده‌اید، اما حالا دیگر به دقت می‌دانید که چرا ورزش کردن برای شما مفید است. پس دیگر بهانه نیاورید و تمرینات منظم را از همین امروز شروع کنید.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: بهروز رها

برگرفته از انجمن: ورزش و تندرستی

مطالب مرتبط:

ویژه‌نامه «به دنبال سلامتی»

بهترین زمان برای ورزش کردن

ورزش در اداره

مکمل‌های ورزشی معجزه نمی‌کنند

با این كارها زودتر پیر می‌شوید!