تبیان، دستیار زندگی
فرش حتی در خانه های مبله نقش موثری در زیبایی فضای زندگی ما دارد ، اما خیلی ها از كثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاكی هستند و امكان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد .
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قالی سلیمان در خانه


فرش حتی در خانه های مبله نقش موثری در زیبایی فضای زندگی ما دارد ، اما خیلی ها از كثیف شدن فرش ها بخصوص فرش های رنگ روشن شاكی هستند و امكان سپردن فرش ها به دست قالیشویان هم همیشه وجود ندارد.

قالی سلیمان در خانه

برای تمیز کردن فرش از جاروی دستی استفاده نکنید چرا که نی های نازک و نوک تیز جارو به مرور زمان به الیاف فرش آسیب می رساند. جاروبرقی با دور تند بهترین راه برای بیرون کشیدن گرد و غبارها است. از فرش تان به خوبی نگه داری کنید تا همیشه زیبایی آن به خانه تان جلوه دهد.

نور آفتاب

خانه هایی که آفتابگیر هستند با وجود فراهم آوردن شرایط مفید برای محیط درونی خانه، مضراتی را هم برای آنها دارند. برای مثال قرار داشتن فرش در معرض آفتاب به طور مداوم روی رنگ آن تاثیری منفی می گذارد. اگر قالی دستبافی در خانه پهن کرده اید، برای پنجره های مقابل آن از پرده های ضخیم استفاده کنید.

سایش

قرار گرفتن قالی در زیر در، ساییده شدن آن را به همراه دارد. اگر به دلیل کم بودن فضا در خانه مجبور هستید قسمتی از فرش را در زیر در قرار دهید، در را طوری تنظیم کنید که هنگام چرخش تماسی با فرش پیدا نکند.

علاوه بر آن هر چند وقت یک بار فرش را جابجا و سر و ته کنید تا همه قسمت های آن به یک اندازه پا بخورد و فقط بعضی از قسمت ها در معرض سایش قرار نگیرد.

حرکت فرش

در گذشته ای نه چندان دور، کف خانه ها را موکت می کردند و فرش ها را روی آنها می گستراندند. در این شرایط خبری از سر خوردن و حرکت کردن فرش نبود اما این روزها که کف خانه ها با سنگ و سرامیک و موزائیک پوشیده می شود، فرش ها بر اثر پاخوردن حرکت می کنند و جابجا می شوند.

برای جلوگیری از این حرکت می توانید از آسترهای اسفنج مانند یا شبکه های توری پی وی سی و نرم استفاده کنید. اندازه این آسترها را کوچکتر از ابعاد فرش در نظر بگیرید.

برای زدودن دوده از فرش ها به خصوص از روی موکت های تیره رنگ روی قسمت هایی که خیلی تیره شده اند، نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید

تمیز کردن لکه ها

لک شدن فرش، اتفاقی است که ممکن است بارها پیش بیاید. در زمانی که این اتفاق افتاد به سرعت برای از بین بردن آن اقدام کنید. ماندن و کهنه شدن لکه، تمیز کردن آن را دشوار می کند. در اینجا به برخی از لکه ها و راه های از بین بردن آنها اشاره کرده ایم:

لکه آدامس:  آدامسی که روی فرش افتاده و به آن چسبیده را ابتدا با یک تکه یخ سفت کنید و سپس آن را به کمک یک کاردک به آرامی از روی فرش بتراشید.

لکه شمع : پارافین شمع را نیز با همان روشی که آدامس را برداشتید از روی فرش جدا کنید.

لکه جوهر معمولی : روی لکه ماست بریزید و آن را روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از اینکه ماست به خوبی با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.

نوشیدنی:  شکلات و قهوه، آبمیوه، شیر و چای را با آب نیمه گرم و صابون یا با آب و شامپو تمیز کنید. استفاده از یک تکه اسفنج، کار را آسانتر می کند.

مایعات شیرین:  چای شیرین، شربت و دیگر نوشیدنی هایی که شیرین هستند، اگر به سرعت از روی فرش پاک نشوند، موجب پوسیده شدن فرش می شوند. اگر این مواد روی فرش ریخت، به سرعت آن را پاک کنید.

قالی سلیمان در خانه

روغن و چربی برای زدودن اثرات روغن و چربی و حتی واکس از صابون و سرکه سفید استفاده کنید اما اگر روغن روی فرش ریخت، ابتدا آن را با قاشق جمع کنید و سپس یک تکه پارچه سفید را روی بخشی از فرش که آلوده شده بگذارید و روی آن را اتوی نیمه گرم بکشید. به این ترتیب، روغن موجود در پرز فرش جذب پارچه سفید می شود.

تخم مرغ : اگر تخم مرغ خام روی فرش ریخت، آن را با محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید پاک کنید. این روش در مورد لکه خون نیز موثر است.

دوده:  برای زدودن دوده از فرش ها به خصوص از روی موکت های تیره رنگ روی قسمت هایی که خیلی تیره شده اند، نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.

استفاده از زمین شور

بله با استفاده از زمین شور هم می‌توانید فرش را تمیز كنید. 2 پیمانه جوش‌شیرین را با ¼ پیمانه بوره یا تكه‌های صابون مخلوط كنید. به این مواد 20-10 قطره اسانس معطر دلخواه اضافه كنید. معمولا از اسطوخودوس یا لیمو استفاده می‌شود. مواد را خوب به هم بزنید و با اسپری روی فرش بپاشید. در مرحله بعد ¼ پیمانه آب گرم را با 1 پیمانه سركه سفید مخلوط كنید. زمین‌شور اسفنجی را داخل آن كنید و روی مواد ریخته شده قبلی بكشید. بگذارید فرش   خشك شود سپس جاروبرقی بكشید.

پودر ذرت

چه باور كنید یا نه پودر ذرت هم به تمیز كردن فرش شما كمك می‌كند. 1 پیمانه از آن را با یك پیمانه بوره و ½ پیمانه جوش‌شیرین مخلوط كنید و روی فرش بپاشید. با كشیدن یك پارچه مرطوب یا زمین شور اسفنجی روی فرش آن را تمیز كنید. بعد از خشك شدن جاروبرقی بزنید.

فرآوری : داودی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منابع : جام جم /آفتاب

مطالب مرتبط :

نکاتی مهم برای نگهداری گلهای بهاری

آشنایی با یک روغن جادویی در خانه‌داری

چطور مشکلات پارکت را رفع کنیم؟

پاک کردن لکه‌های مختلف از روی مبل

انگشت نگاری‌های آشپزخانه‌ای

کدام ظرف را انتخاب می کنید

اصول نگهداری از لوازم برقی

آشپزخانه ی بدون بو

خانه داری ، لذت بخش است

حرفه ای اتو کنید

آماده ‌كردن ‌گیاهان برای ‌فصل سرما

یخچالی خوشبو ،تمیز ،بدون برفک برای خانه ی تو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.