تبیان، دستیار زندگی
ارزیابی دربی تهران از دید حمید درخشان نقد داوری بازی استقلال و پرسپولیس رضا غیاثی : گلها و اخراج ها همگی درست بود قضاوت دربی پایتخت بین تیم های پرسپولیس و استقلال را آقای " ولادیمرهریناك" از كشور اسلوواكی بر عهده دا...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نقد داوری بازی استقلال و پرسپولیس

رضا غیاثی : گلها و اخراج ها همگی درست بود

قضاوت دربی پایتخت بین تیم های پرسپولیس و استقلال را آقای " ولادیمرهریناك" از كشور اسلوواكی بر عهده داشت. به عقیده من او یكی از بهترین قضاوت های دربی های این دو تیم كه تا كنون برگزار شده را سوت زد.

من كلیه تصمیمات او را تایید و آنها را برابر قانون وشجاعانه می دانم، اخطارهایی كه او در دقایق 29 به گل محمدی، 42 به پیروانی، 82 به فكری و 86 به منصوریان داد ، همگی درست و در چارچوب قانون بود. ضمن آن كه اخراج دقیقه 45 فرزاد مجیدی دردقیقه نود علی سامره نیز درست و قانونی بود چرا كه این دو بازیكن بدون آن كه قصد بازی كردن با توپ را داشته باشند، شدیداً بازیكن حریف را مورد اصابت قرار دادند و مرتكب خطای شدید شدند و داور بدون كمترین چشم پوشی به درستی قانون را درمورد آنها اجرا كرد.

بعضی حركات غیرورزشی هم كه در زمین اتفاق افتاد مثل صحنه دقیقه 63 كه بختیاری زاده با دست به سرابوالقاسمپور زد و یا دردقیقه 84 كه نیكبخت با دست به صورت انتظاری زد، یقیناً از چشم های او پنهان ماند واگرمی دید با خاطیان برخورد می كرد و كارت نشان می داد . كار كمك های او روی گل دقیقه 50 ابوالقاسم پور و 62 اكبرپور عالی بود. آنها با شجاعت هر چه تمامتر فرار این دو بازیكن را به درستی قانونی تشخص دادند لذا كار تیم داوری تحسین برانگیز بود. متاسفانه هنوز هم بعضی از بازیكنان و كاپیتانان ما فكر می كنند حق دارند در كار داور دخالت كنند. "هریناك" در دقیقه 82 دخالت محمود فكری در كارش را تحمل نكرد و با كارت زردی كه برابر قانون بود او را جریمه كرد. در حقیقت فكری این كارت زرد را از داوران خودی گرفت نه از آقای "هریناك" چرا كه اكثر داوران ما دخالت كاپیتان در كار خودشان را نادیده می گیرند. فرزاد مجیدی وعلی سامره نیز از همین نوع قضاوت كردن داوران خودی لطمه خوردند. عدم برخورد داوران ایرانی با این نوع خطا كردن آنها ثمره اش اخراج دیروز این دو بازیكن بود.

ارزیابی دربی تهران از دید حمید درخشان:

شرایط روحی تیم استقلال مطلوب نبود

انگیزه رسیدن به گل در بین بازیكنان پیروزی بیشتر بود

شرایط بد روحی و روانی حاكم بر تیم استقلال، مانع از برتری این تیم مقابل تیم پیروزی شد. حمید درخشان، بازیكن سابق تیم، گفت: بازی امروز پیروزی و استقلال با تفكرات اجرایی و تغییرات تیمی مختلف( پیروزی 2-5-3 و استقلال1-5-4) وارد زمین شدند.

وی گفت: تیم پیروزی شروع خوبی بهتر از استقلال داشت و با تهاجمات بیشتر انگیزه رسیدن به گل در آنها بیشتر بود.

وی افزود: تیم استقلال با احتیاط بیشتر، مهاجمان زیادی برای استفاده از فرصت های موجود نداشت، اما تیم پیروزی با نفرات بیشتری در محوطه جریمه به گل رسید.

درخشان ادامه داد: در دقایق پایانی نیمه نخست بازیكنان استقلال یك بازیكن را از دست دادند و همین امر بر افت فشار روحی آنها افزود.

وی تاكید كرد: تیم پیروزی با به ثمر رساندن یك گل احتیاط لازم را برای حفظ موقعیت در دستور كار خود قرار داده بود. در این میان ضربات ایستگاهی تیم پیروزی فشارهای روانی استقلال را بیشتر می كرد. احتیاطی كه تیم پیروزی حتی پس از رسیدن به گل دوم به آن ادامه داد، موجب شد تا استقلال به گل دست یابد و بازی با نتیجه 2 بر یك پایان یابد.

بازیكن سابق تیم پیروزی همچنین گفت: در كل تیم استقلال شرایط روحی بدی داشت و با از دست دادن علی سامره به مراتب شرایط روحی اش بیش از پیش تضعیف شد.

این مربی فوتبال در پایان داوری" هریناك" را در رابطه با اخراج ها و اخطارها كاملاً درست ارزیابی كرد.