تبیان، دستیار زندگی
بانک مرکزی با اشاره به کاهش بدهی انباشته شده دولت به بانک مرکزی گفت: بدهی خارجی کشور در سال 83 44.7 میلیارد دلار بود که هم‌اکنون به 13.6 میلیارد دلار رسیده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

واکنش بانک‌مرکزی به ادعاهای انتخاباتی


بانک مرکزی با اشاره به کاهش بدهی انباشته شده دولت به بانک مرکزی گفت: بدهی خارجی کشور در سال 83 44.7 میلیارد دلار بود که هم‌اکنون به 13.6 میلیارد دلار رسیده است.

بانک مرکزی

بانک مرکزی در واکنش به اظهارات برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد: طی روزهای گذشته به بهانه انتخابات، اطلاعات و آماری توسط بعضی از اشخاص در برخی از رسانه‌ها اعلام و منتشر می‌شود که  کاملا ساختگی بوده و با واقعیات فرسنگ‌ها فاصله دارد.

از جمله خبر اعلام شده مبنی بر این که دولت 500 هزار میلیارد تومان به بانک مرکزی بدهی دارد، درحالی که مانده کل وام‌ها و تسهیلات پرداختی توسط بانک‌های کشور به همه مردم ایران به مراتب کمتر از رقم اشاره شده است.

از طرفی باید اذعان کرد  کل نقدینگی کشور حدود 440 هزار میلیارد تومان است که از رقم فوق کمتر است.

باید گفت اصولا بدهی‌های دولت ناشی از بدهی‌های انباشته شده در طول دوره‌های گذشته بوده که آن‌ هم مربوط به شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت و ناشی از فروش اوراق مشارکت برای اجرای پروژه‌های عمرانی است که با مصوبات مجلس محترم ایجاد شده است، البته در دولت دهم قسمت قابل توجهی از آن بازپرداخت شده است.

همچنین بدهی‌های خارجی کشور در سال 1383 (بالفعل و بالقوه ) بالغ بر 44.7 میلیارد دلار بوده که اکنون به رقم 13.6 میلیارد دلار کاهش یافته است. این کاهش (حدود 30 میلیارد دلار ) تنها رقم 10 میلیارد دلار آن مربوط به سال 1391 است. لذا این ارقام نشان دهنده آن است که  در چه دوره‌هایی بدهی ایجاد شده و چه کسانی آن ‌را پرداخت و تسویه کرده‌اند.

بدهی‌های خارجی کشور در سال 1383 (بالفعل و بالقوه ) بالغ بر 44.7 میلیارد دلار بوده که اکنون به رقم 13.6 میلیارد دلار کاهش یافته است. این کاهش (حدود 30 میلیارد دلار ) تنها رقم 10 میلیارد دلار آن مربوط به سال 1391 است. لذا این ارقام نشان دهنده آن است که  در چه دوره‌هایی بدهی ایجاد شده و چه کسانی آن ‌را پرداخت و تسویه کرده‌اند

باید اذعان کرد که در دو سه سال اخیر با تمام هجمه‌های سنگین خارجی و تحریم‌های اقتصادی، خوشبختانه ثبات اقتصادی کشور در حد ممکن حفظ شده، به طوری‌که دشمنان را از دست یابی به سناریوهای مدنظرشان ناامید کرده است.

بانک مرکزی و سایر دست اندرکاران اقتصادی، از این‌گونه افراد انتظار تشویق ندارند بلکه انتظار دارند که همگان در بیان آمارها و اطلاعات به واقعیات و البته حق و عدالت توجه داشته باشند.

بخش اقتصاد تبیان


منبع: فارس