تبیان، دستیار زندگی
می‌گویند اگر کرفس تازه را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید، چاقی و اضافه‌وزن، دست از سرتان برمی‌دارد. اما آیا این موضوع درست است؟!
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آیا کرفس هم لاغر می‌کند؟!


می‌گویند اگر کرفس تازه را در برنامه غذایی روزانه‌تان بگنجانید، چاقی و اضافه‌وزن، دست از سرتان برمی‌دارد. اما آیا این موضوع درست است؟!


کرفس

عده‌ای هم بر این باورند كه کرفس، پایین آورنده اوره خون است و از تورم بدن می‌کاهد. گروهی هم هستند که با خوردن کرفس دچار سردرد می‌شوند و مصرف این سبزی را مفید نمی‌دانند. اما آیا این گفته‌ها صحت دارد؟

لاغری با کرفس ناچیز است

کرفس دو نوع وحشی و پرورشی دارد. وحشی آن در کنار آب‌های راکد می‌روید و پرورشی آن، همانی است که این روزها در بازار میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد.

برگ‌های کرفس در مقایسه با ساقه‌اش، ریزمغذی های بیشتری دارد و هرچه رنگ آن تیره‌تر باشد، از ویتامین A و B زیادتری برخوردار است، اما ساقه کرفس را هم دست کم نگیرید.

این ساقه، فیبری دارد که در مقایسه با سایر سبزیجات، چوبی‌تر و تقریباً غیرقابل جذب بوده و این همان عاملی است که به کاهش وزن کمک می‌کند.

اما باید بدانید كه به گفته متخصصان علوم غذایی، گرچه کرفس از هویج هم کم کالری‌تر است، اما مصرف مجاز روزانه 100 تا 150 گرم آن که به طور نسبی 20 کالری انرژی دارد، تنها قادر است 20 کالری از انرژی دریافتی ما بکاهد.

می‌پرسید چرا و چگونه؟ این میزان کرفس برای هضم در بدن، تقریباً 40 کالری انرژی نیاز دارد. در نتیجه 20 کالری کرفس می‌سوزد و تنها 20 کالری به کاهش وزن ما کمک می‌کند و این مقدار در برابر 1500 تا 2000 کالری دریافتی روزانه هر فرد، ناچیز است.

در ضمن، لازم است بدانید آب کرفس، فاقد مواد فیبری بوده و اگرچه می‌تواند در میان وعده‌ها جایگزین آب‌میوه‌های پرشیرین شود، اما نمی‌تواند جای میوه را بگیرد و باید در کنار میوه و سبزیجات مختلف و ترجیحاً به صورت خام مصرف شود.

کرفس اوره خون را پایین می‌آورد

در طب سنتی، کرفس، طبیعت گرم و خشک دارد و تقویت کننده خوب قوای جنسی و اعصاب است و از استرس و اضطراب نیز می‌کاهد. تحقیقات نشان داده است كه کرفس می‌تواند سطح اوره و اسید اوریک خون را پایین آورد و مصرف آن به کسانی که اسید اوریک خونشان بالا و مبتلا به نقرس و درد و ورم مفاصل هستند، توصیه می‌شود. در انگلستان، از دانه کرفس در تهیه بیش از 60 نوع داروی گیاهی ضد تورم استفاده می‌شود که در کشورمان کاربرد کمی دارد.

از دیگر خواص به اثبات رسیده کرفس، کمک به کاهش چربی و تا حدودی قند خون، خاصیت ادرارآوری، سم زدایی، آنتی اکسیدانی، ضداسپاسم و آرام‌بخشی را می‌توان نام برد.

فشار خونی‌ها کرفس نخورند!

به گفته متخصصان، سبزیجاتی همچون کرفس، کنگر، ریواس، اسفناج، چغندر و شلغم، به دلیل سدیم بالایی که دارند، برای افراد مبتلا به پرفشاری خون، به خصوص کسانی که از داروهای کاهنده فشار خون استفاده می‌کنند، محدودیت مصرف دارد.

گرچه کرفس در مقایسه با سایر سبزیجات، پتاسیم بالایی داشته و با افزایش ادرار از سموم و تورم بدن می‌کاهد، اما به دلیل سدیم بیشتر، در فشار خونی‌ها باعث احتباس آب میان بافتی، تورم و سردرد می‌شود و برای کسانی که دچار نارسایی کلیوی هستند و مزاج دموی به ویژه صفراوی دارند، توصیه نمی‌شود.

به اظهار کارشناسان علوم غذایی، گوجه فرنگی، طالبی، کیوی، موز، آلو بخارا، شلیل و گلابی، جزو منابع غنی پتاسیم بوده و کاهنده خوب فشار خون است.

جام جم


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: zahedkola