تبیان، دستیار زندگی
شما به عنوان یک پدر مهربان و دلسوز، موظف هستید شرایطی را برای کودکان خود فراهم سازید که فرصت‌هایی را برای رشد سالم جسمی و روانی، به آن‌ها بدهد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلسوزی را از این پدران بیاموزیم!

ویژگی‌های یک پدر دلسوز


شما به عنوان یک پدر مهربان و دلسوز، موظف هستید شرایطی را برای کودکان خود فراهم سازید که فرصت‌هایی را برای رشد سالم جسمی و روانی، به آن‌ها بدهد.


پدر

پدر بودن بدین معناست که دوست داشته باشید فردی بخشنده باشید و مطمئن شوید که فرزندانتان از هر نظر تأمین هستند. اما به عنوان یک پدر دلسوز، همواره این نکته را در نظر داشته باشید بهترین کاری که می‌توانید برای فرزندانتان بکنید، تنها مسایل مالی و انتخاب بهترین مدرسه برای آن‌ها نیست بلکه از این‌ها مهم‌تر، فراهم آوردن چارچوبی است که کودکان بتوانند در آن به خوبی رشد کرده و تا حد امکان بهترین باشند. شما به عنوان یک «پدر مهربان و دلسوز» موظف هستید شرایطی را برای کودکان خود فراهم سازید که این فرصت را برای رشد سالم جسمی و روانی به آن‌ها بدهد.

در این مقاله چند مورد از مهم‌ترین وظایف و کارهایی که یک پدر می‌تواند برای کمک به رشد و اعتلای فرزندش انجام دهد، عنوان شده است:

عاشق همسرتان باشید!

یک پدر مهربان، نه تنها فرزندانش را دوست دارد بلکه عاشق همسرش نیز هست. این نکته بسیار کلیدی، مهم‌ترین نقش پدران در مقابل خانواده و فرزندانشان است. پس بدون هیچ قید و شرطی به همسرتان عشق بورزید، چون این احساس مثبت بیش از هر کار دیگری می‌تواند به نفع فرزندان شما باشد و به زندگی آن‌ها معنا دهد.

عشق ورزیدن به فرزندان

بدون قید و شرط به فرزندانتان عشق بورزید و مطمئن شوید که فرزندانتان می‌دانند که دوستشان دارید. حس دوست داشتن آن‌ها را پیچیده نکنید. عشق ورزیدن، هرگز باعث بروز رفتارهای ناهنجار در فرزندان شما نمی‌شود. شاید بتوان گفت کودکانی که در سایه عشق پدرانشان احساس امنیت می‌کنند، موفقیت‌های بیشتری را از خود بروز می‌دهند.

رشد کنید

شاید فکر می‌کنید رشد کردن فقط برای کودکان است، اما اشتباه می‌کنید، چون پدران هم باید رشد کنند. در حقیقت کودکان به فردی احتیاج دارند که به همه چیز فکر می‌کند، تصمیمات دشوار می‌گیرد و در زندگی، مسئولیت‌پذیر است. در واقع آن‌ها فردی را می‌خواهند که بتوانند روی او حساب کنند.

شاید فکر می‌کنید رشد کردن فقط برای کودکان است، اما اشتباه می‌کنید، چون پدران هم باید رشد کنند. در حقیقت کودکان به فردی احتیاج دارند که به همه چیز فکر می‌کند، تصمیمات دشوار می‌گیرد و در زندگی، مسئولیت‌پذیر است.

در كنار فرزند باشید

در کنار فرزندانتان باشید و برایشان وقت بگذارید. اختصاص دادن «وقت مفید» به کودکان، بسیار سودمند و ضروری است، اما «وقت غیرمفید» هیچ نکته مثبتی به همراه نخواهد داشت. پس برای خود فرصتی فراهم کنید که برای کودکانتان وقت بگذرانید و بدانید که همه مردم به یک اندازه، یعنی 24 ساعت در شبانه روز وقت دارند، اما نکته مهم، برنامه‌ریزی مناسب برای این زمان و اهمیت دادن به فرزندان است.

فرزندانتان را تأمین کنید

مهم‌ترین نیازهای فرزندان که باید تأمین شوند، شامل فراهم کردن یک خانه آرام و با محیطی با ثبات، عشق ورزیدن و محبت کردن به آنان، تأمین نیازهای مادی و بودن در کنار اعضای خانواده هستند.

در مقابل کودکان با انضباط رفتار کنید

کودکان همیشه ارزش نظم و مقررات عادلانه، مسئولانه و مملو از عشق را می‌دانند. این یک رابطه منطقی است. بدون تعریف حد و مرزهای مشخص و معین، رشد و بلوغ معقولانه فرزندان بسیار دشوار خواهد بود.

برای تحصیلات ارزش قائل شوید

فقط برای کودکان کتاب نخوانید، بلکه با آن‌ها، کتاب بخوانید. سعی نکنید فقط از نمره‌هایشان ابراز خرسندی کنید، بلکه تلاش کنید در انجام تکالیف درسی آن‌ها نیز مشارکت داشته باشید. فقط درباره یادگیری حرف نزنید، بلکه در یادگیری با آن‌ها همراه شوید.

پدر

آینده نگر باشید

فرزندان را برای تشکیل زندگی آماده کنید. یکی از وظایف مهم یک پدر دلسوز، این است که برای فرزندان خود شرایط را به منظور ترک خانه به قصد ازدواج و تشکیل خانواده فراهم سازد.

مسئولیت‌پذیری

مسئولیت‌پذیری را به فرزندان خود بیاموزید. کودکانی که سعی می‌کنند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند، دیر یا زود شکست می‌خورند. یک «پدر مهربان» باید مطمئن شود که فرزندش می‌داند چگونه با اشتباهاتش رفتار کند، آن‌ها را تصحیح کرده و رو به جلو حرکت کند.

دوست داشتن زندگی

به آن‌ها یاد بدهید زندگی را دوست داشته باشند. بهترین چیزی که خوشحالی کودکان را تضمین می‌کند، خوشحالی والدین آن‌ها است.

اگر یاد بگیریم چگونه عاشق زندگی باشیم در نتیجه این هدیه بزرگ را به کودکانمان نیز خواهیم بخشید. در نتیجه، آن‌ها کاملاً از زندگی خود راضی خواهند بود.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: f_atyabi