تبیان، دستیار زندگی
یک مرکز پیوند صورت در لهستان صورت مردی که را که براثر برخورد با دستگاه برش سنگ به شدت مجروح شده بود را با سرعت بی سابقه بازسازی کرد، به طوری که از این عمل جراحی بی سابقه با عنوان نخستین عملی یاد می شود که با هدف نجات جان بیمار انجام شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سریعترین جراحی پیوند صورت


یک مرکز پیوند صورت در لهستان صورت مردی که را که براثر برخورد با دستگاه برش سنگ به شدت مجروح شده بود را با سرعت بی سابقه بازسازی کرد، به طوری که از این عمل جراحی بی سابقه با عنوان نخستین عملی یاد می شود که با هدف نجات جان بیمار انجام شده است.

سریعترین جراحی پیوند صورت

بیماران پیوند صورت باید به طور معمول چندین سال صبر کنند تا یک عمل پیوند صورت روی آنها انجام شود، اما پس از یک حادثه در محل کار برای یک مرد 33 ساله لهستانی که موجب شده بود وی در معرض عفونت های مهلک قرار بگیرد، پزشکان برای انجام این عمل پیوند صورت به سرعت وارد عمل شدند.

این مرد که با نام "گرزگورز" شناسایی شده است، سه هفته پس از آنکه یک دستگاه برش سنگ به صورتش صدمه شدیدی وارد کرد یک صورت جدید دریافت کرد چرا که میزان جراحات به قدری بود که امکان بخیه زدن در صورت وی میسر نبود. آرواره های وی خرد شده بود و شرایطش به سرعت و به وخامت می گذاشت تا اینکه پزشکان اظهار داشتند هیچ چاره ای جز ارائه یک صورت جدید و پیوند صورت سریع ندارند.

جراح وی دوشنبه 6 خرداد ماه اظهار داشت که این بیمار درحال حاضر قورت دادن مایعات را تمرین می کند و در طول این هفته چند بار از روی تخت بلند شده، از طریق نوشتن ارتباط برقرار کرده و قادر به تولید صدا است که این وضعیت پیشرفت بسیار خوبی تلقی می شود

این عمل جراحی پیچیده و سنگین در مرکز انکولوژی در گلیویس در تاریخ 15 می (25 اردیبهشت) و در مدت 27 ساعت انجام شد و فک، بینی، گونه، بخش زیر چشم با کمک پوست اهدا شده از یک فرد متوفی، بصورت بیمار پیوند زده شد.

آدام ماسییووسکی رئیس تیم جراحی مرکز انکولوژی در گلیویس لهستان به عنوان تنها مرکزی که عمل جراحی صورت انجام می دهد، گفت: معمولا پذیرنده های صورت باید بین یک تا هفت سال صبر کنند تا این جراحی انجام شود، اما به علل مشخصی مجبور بودیم این بیمار را سریعتر عمل کنیم چرا که زندگی وی در خطر بود.

سریعترین جراحی پیوند صورت

اوایل ماه جاری کارمن بلاندین ترلتون به صورت عمومی برای اولین بار پس از پیوند صورت خود سخنرانی کرد، این امر درست شش سال پس از آن صورت گرفت که همسرش با یک مایع قلیایی به وی حمله کرد که در نتیجه این زن نابینا شد و صورتش از شکل افتاد.

چارلا نش زن اهل کانکتیکت که در سال 2009 مورد حمله یک شامپانزه قرار گرفته بود در سال 2011 عمل جراحی صورت داشت.

سریعترین جراحی پیوند صورت

ماسییووسکی اظهار داشت عمل جراحی " گرزگورز " نخستین عمل جراحی بود که برای نجات جان بیمار انجام می شد.

«گرزگورز» در حال حاضر از تخت بلند شده و می تواند از طریق نوشتن با تیم پزشکی ارتباط برقرار کند؛ همچنین می تواند صداهایی نیز تولید کند، اما بدلیل وجود لوله تراکئوستومی که برای تنفس کار گذاشته شده است، قادر به صحبت کردن نیست وی هنوز در معرض خطر عفونت است اما انتظار می رود که بهبود یافته و زندگی عادی داشته باشد.

جراح وی دوشنبه 6 خرداد ماه اظهار داشت که این بیمار درحال حاضر قورت دادن مایعات را تمرین می کند و در طول این هفته چند بار از روی تخت بلند شده، از طریق نوشتن ارتباط برقرار کرده و قادر به تولید صدا است که این وضعیت پیشرفت بسیار خوبی تلقی می شود.

اگرچه تصاویر پس از عمل نشان دهنده بخیه هایی از بالای چشم راست، زیر چشم چپ و اطراف صورت تا گردنش است اما وی توانست شش روز پس از جراحی به عکاسان اجازه عکاسی بدهد.

نخستین عمل پیوند صورت در لهستان، سریعترین عمل جراحی پیوند کل صورت در جهان محسوب می شود که باعث نجات جان بیمار شد؛ در عمل های قبلی پیوند صورت، مراحل آماده سازی چندین ماه یا حتی چند سال به طول می‌انجامید.

فرآوری: راضیه کتابچی

بخش دانش و زندگی تبیان


منبع: مهرنیوز، ایسنا