تبیان، دستیار زندگی
کتاب «دختران می‌پرسند چرا؟» با موضوع آثار رابطه دختران و پسران از نظر علمی، روانشناسی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی همراه با پاسخ به پرسش‌های متنوع برای نهمین بار منتشر شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«دختران می‌پرسند چرا؟»


کتاب «دختران می‌پرسند چرا؟» با موضوع آثار رابطه دختران و پسران از نظر علمی، روانشناسی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی همراه با پاسخ به پرسش‌های متنوع برای نهمین بار منتشر شد.

«دختران می‌پرسند چرا؟»

کتاب «دختران می‌پرسند چرا؟» به سۆالات دختران در رابطه با روابط با پسران نامحرم پاسخ می‌دهد که دارای سه فصل نظیر «عواقب روابط دختران و پسران»، «پاسخ به پرسش‌ها» و «پرسش‌هایی پیرامون معاد» است.

در بخشی از این کتاب درباره «چرا جوانان از نماز و دین گریزان‌اند؟» می‌خوانیم: این حرف در همه جوانان صادق نیست، اما اینکه برخی از آنها توجه به دین و نماز و مسائل معنوی ندارند، عوامل مختلفی می‌تواند داشته باشد که فهرست‌وار به برخی از آنها اشاره می‌شود.

1: مذهبی نبودن جو و فضای خانواده و محیط زندگی می‌تواند روی آنان تأثیر بگذارد.

2: عدم شناخت دقیق از دین، نماز، مسائل و معارف دین و ارزش و فلسفه نماز و آثار آن برایشان روشن نشده است.

3: رفت و آمد با دوستان و کسانی که پایبند به دین نمی‌باشند و حرف و سخن آنان در برخی جوانان اثر دارد.

4: عملکرد منفی برخی از مسئولان و کسانی که باید الگو باشند، روی عده‌ای از مردم به ویژه جوان تأثیر می‌گذارد، در حالی که برخی از جوانان نمی‌دانند که الگوی ما در دین و عبادات، پیامبر اکرم (ص) و حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و خاندان پاک و مطهرشان می‌باشند، بله افراد شاخص در جامعه باید مواظب اعمال و حرکات خود باشند، اما نمی‌توان به خاطر نقطه ضعف آنها، نسبت به دین و نماز و احکام نورانی اسلام بی‌توجه شد و خود را از سعادت دنیا و آخرت محروم کرد.

5: توقعات بالا در برخی از جوانان هم می‌تواند یکی از علل عمل نکردن به مسائل دینی باشد، گمان می‌کنند اکنون که حکومت اسلامی تشکیل شده باید همه مشکلات رفع گردد، و هیچ مسئول و فرد شاخصی خطا نکند و همه چیز وفق مراد پیش رود، در حالی که اگر انسان فکر کند و با تاریخ اسلام و سوابق ایران و حکومت‌های قبل از انقلاب در ایران آشنا باشد، متوجه خواهد شد که انقلاب چه خدمات فراوانی کرده که قابل بیان نیست و به علاوه انحراف برخی از اشخاص یک امر طبیعی است وقتی انسان تاریخ پیامبران و ائمه اطهار (ع) را مطالعه می‌کند می‌بیند چه کسانی که در ابتدا خوب بودند، ولی بعداً در اثر وسوسه شیطان سقوط کردند، مهم این است که کشتی انقلاب توسط ناخدای آن به طرف ساحل نجات با کمال قدرت در حال حرکت می‌باشد.

در بخشی دیگر از این کتاب درباره «مواد اولیه، محترقه و ماده سوختنی جهنم چیست؟» آورده شده است:

برای سوزاندن هر ماده‌ای سه چیز لازم است:

1: مواد اولیه، مانند: هیزم، ذغال سنگ، بنزین، نفت و گاز

2: ماده محترقه آتش‌زا، مثل: کبریت و سنگ چخماق به طوری که بتوان با جرقه آن مواد اولیه را شعله‌ور ساخت.

3: آن چیزی که بعد از ایجاد آتش بسوزد یا ذوب شود و یا بریان و پخته گردد.

به عنوان مثال، وقتی می‌خواهیم چوبی را بسوزانیم یا فلزی را ذوب کنیم، بنزین یا نفت و یا هیزم می‌آوریم و بعد از زدن کبریت و شله‌ور شدن آتش، چوب یا آهنی را روی آن قرار می‌دهیم تا بسوزد یا ذوب گردد.

اکنون این سۆال پیش می‌آید که مواد اولیه و محترقه و ماده سوختنی آتش جهنم چیست؟ از آیات متعدد قرآن کریم استفاده می‌شود که خداوند قادر برای گناهکاران و کسانی که توبه نکرده‌اند، در روز قیامت هیچ یک از این سه چیز را «مواد اولیه، مواد محترقه، ماده سوختنی» ایجاد نمی‌کند، بلکه این انسان‌ها هستند که با گناه و ظلم و روابط نامشروع همه چیز را از دنیا با خود به آخرت می‌برند، به طوری که در قیامت هر سه چیز آتش جهنم خود انسان است بدین معنا که مواد اولیه و مواد محترقه و ماده سوختنی جهنم خود انسان است

همانطوری که در مباحث قبل بیان شد، خداوند کسی را به صورت حیوان در روز قیامت محشور نمی‌کند و کسی را کور و کر و لال وارد صحنه قیامت نمی‌نماید، بلکه این انسان بود که در دنیا خوی و خصلت حیوانی داشت و در دنیا چشم بصیرت و گوش شنوا و باطنی نداشت. چنین آدمی طبق خوی و خصلت خودش به صورت حیوان (در حالی که همه او را می‌شناسند) محشور می‌شود و یا کور و کر و لال ظاهر می‌شود.

در مورد آتش جهنم هم این گونه است یعنی خداوند برای کسی آنجا آتش ایجاد و مهیا نکرده است، بلکه این انسان است که با ظلم و گناه و از فساد در دنیا، آتش ایجاد می‌کند و این آتش را با خود به عالم برزخ و از آنجا به قیامت می‌برد. وقتی فردی با ظلم و خوردن مال دیگران قلب دیگران را آتش می‌زند و یا خانمی با ناز و عشوه و بی‌بند و باری آتش شهوت مردمی را شعله‌ور می‌سازد. همین آتش در قیامت همین انسان فاسد و زن عشوه‌گر را می‌سوزاند.

مواد اولیه آتش جهنم

قرآن کریم در این مورد می‌فرماید: «اذ الاغلال فی اعنقهم و السلسل یسحبون، فی الحمیم فی النار یسجرون»آن هنگام که غل‌ها و زنجیرها برگردن آنها (کسانی که در برابر احکام الهی تسلیم نمی‌شوند) قرار گرفته و با این غل و زنجیر آنها را می‌کشند، و به درون آب جوشان و سپس در آتش دوزخ سوزانده می‌شوند.

یسجرون از ماه سجر به معنای برافروختن آتش و شعله‌ور ساختن آن می‌باشد، یعنی مواد اولیه جهنم که باعث گر گرفتن آتش می‌گردد، خود انسان ظالم و فاسد است.

انتشارات «سبط اکبر» کتاب «دختران می‌پرسند چرا؟» نوشته «اسدالله محمدی‌نیا» را در 308 صفحه و با قیمت 7000 تومان منتشر و روانه بازار نشر کرده است.

بخش کتاب و کتابخوانی تبیان


منبع: خبرگزاری فارس