تبیان، دستیار زندگی
دختری 21ساله که پدرش به‌علت بدهی زیاد در زندان مارشال‌سی به سر می‌برد. امی با خیاطی و کار کردن برای خانم کلنام(با بازی جودی پارفیت) مخارج خانه را تأمین و سعی در کمک‌کردن به پدرش نیز می‌کند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دوریت کوچولو

شبکه چهار به‌تازگی دست به پخش سریال انگلیسی «دوریت کوچولو» زده است


دختری 21ساله که پدرش به‌علت بدهی زیاد در زندان مارشال‌سی به سر می‌برد. امی با خیاطی و کار کردن برای خانم کلنام(با بازی جودی پارفیت) مخارج خانه را تأمین و سعی در کمک‌کردن به پدرش نیز می‌کند. بازگشت پسر صاحب‌کار امی، آرتور کلنام(با بازی متیو مک فیدن)، از سفر چین، سرنوشت را به‌گونه دیگری برای امی و خانواده‌اش رقم می‌زند. آرتور به‌دنبال حل معمایی در ارث و میراث خانواده‌اش است و در همین حین با امی آشنا می‌شود...

دوریت کوچولو

این مجموعه تلویزیونی که برگرفته از رمان معروف چارلز دیکنز با همین نام است در سال 2008 برای نخستین بار در قالب یک سریال 14قسمتی روی آنتن رفته که البته در پخش شبکه چهار به هشت‌قسمت تبدیل شده‌است.

فیلمنامه دوریت کوچولو بیانگر داستان زندگی امی دوریت(با بازی کلیر فوی) است. دختری 21ساله که پدرش به‌علت بدهی زیاد در زندان مارشال‌سی به سر می‌برد. امی با خیاطی و کار کردن برای خانم کلنام(با بازی جودی پارفیت) مخارج خانه را تأمین و سعی در کمک‌کردن به پدرش نیز می‌کند. بازگشت پسر صاحب‌کار امی، آرتور کلنام(با بازی متیو مک فیدن)، از سفر چین، سرنوشت را به‌گونه دیگری برای امی و خانواده‌اش رقم می‌زند. آرتور به‌دنبال حل معمایی در ارث و میراث خانواده‌اش است و در همین حین با امی آشنا می‌شود. فیلمبرداری صحنه‌های داخلی این سریال در شهرهای کنت، باکینگهام‌شایر و گرینویچ و فیلمبرداری صحنه‌های داخلی هم در استودیو پاینوود باکینگهام شایر صورت گرفته است.

کلیر فوی، بازیگر نقش امی دوریت، بخش عظیمی از شهرت و محبوبیت امروز خود را مدیون حضور در نقش دوریت است. او که اصلا انتظار انتخاب‌شدن برای این نقش را نداشته در مورد روز آزمون بازیگری چنین می‌گوید: «چون مطمئن بودم که هیچ شانسی برای انتخاب‌شدن بین چنین بازیگرهای با تجربه‌ای نخواهم داشت حتی کتاب چارلز دیکنز را هم نخواندم. فقط به محل آزمون رفتم و دیالوگ را از روی یک برگه خواندم. آزمون به‌خوبی پیش نمی‌رفت اما از شانس خوب من ریچل فرت، مسئول انتخاب بازیگران، به کمکم آمد و من را تشویق کرد تا با روحیه بهتری ادامه دهم. روز آزمون‌نهایی ‌وقتی متوجه شدم که باید نقش امی را بازی کنم سر از پا نمی‌شناختم و یک ترس همراه با هیجان را برای بار اول تجربه می‌کردم».

فوی که فارغ التحصیل رشته بازیگری از دانشگاه آکسفورد است در مورد امی دوریت می‌گوید: «دیکنز امی را بهترین انسان موجود روی کره زمین توصیف می‌کند. بین نقشی که بازی می‌کنم و شخصیت خودم تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد. امی شخصیت کمرو و خجالتی دارد اما من کاملا پرشور و شر هستم و گاهی رفتارهای عجیبی دارم».

مسئولیت بازنویسی داستان و آماده‌سازی‌ آن برای پخش به‌عنوان یک سریال تلویزیونی بر عهده اندرو دیویس بوده است. این نویسنده بنام بریتانیایی درباره تغییراتی که در فیلمنامه داده است این چنین می‌گوید: «چارلز دیکنز نویسنده بی‌نظیری است اما برای تبدیل این داستان به یک سریال نیاز به تغییرات زیادی مخصوصا در بخش اول داستان بود. باید به‌گونه‌ای امی دوریت را در مرکز توجه قرار می‌دادیم. داستان با نشان‌دادن ریگاد و کاوالتو در زندان شروع می‌شود. عدم‌حضور امی به‌عنوان محور اصلی داستان می‌تواند برای بیننده گیج‌کننده باشد. بشخصه طرفدار رازآلودبودن داستان نیستم اما پس از صحبت‌هایی که با تهیه‌کننده داشتم به این نتیجه رسیدیم که اسرارآمیزبودن باعث جذابیت هر چه بیشتر داستان می‌شود».

فیلمنامه دوریت کوچولو بیانگر داستان زندگی امی دوریت(با بازی کلیر فوی) است. دختری 21ساله که پدرش به‌علت بدهی زیاد در زندان مارشال‌سی به سر می‌برد. امی با خیاطی و کار کردن برای خانم کلنام(با بازی جودی پارفیت) مخارج خانه را تأمین و سعی در کمک‌کردن به پدرش نیز می‌کند

دیویس که به‌تازگی پروژه بازنویسی «جنگ و صلح» لئو تولستوی را آغاز کرده در مورد انتخاب بازیگران می‌گوید: «برخلاف آنچه دیگران تصور می‌کنند رأی من تأثیر بیشتری نسبت به بقیه افراد ندارد. گاهی اوقات بازیگرها برخلاف میل من انتخاب می‌شوند و من یاد گرفته‌ام که در این مواقع خودم را قانع کنم که حتما تصمیم آنها درست بوده و من در قضاوتم اشتباه کرده‌ام».

دوریت کوچولو با میانگین شش‌میلیون بیننده تنها در کشور انگلستان یکی از موفق‌ترین درام‌های تاریخی تولید‌شده در این کشور است. دیوید هینکلی منتقد نیویورک‌تایمز علت موفقیت این سریال را داستان بسیار جذاب و بازنویسی موفق اندرو دیویس می‌داند؛ «این داستان به زیبایی سختی‌های زندگی و تلاش‌های مردم نجیب و سختکوش را به تصویر می‌کشد که سعی در به‌دست‌آوردن پول برای گذران زندگی‌شان دارند اما زحماتشان کم‌ارزش قلمداد می‌شود.»

دیگر عامل موفقیت چشمگیر دوریت کوچولو را می‌توان کادر بازیگران آن دانست. حضور بازیگران باتجربه و موفقی مثل جودی پارفیت و متیو مک فیدن باعث افزایش سطح کیفی این سریال شده است. دیوید ویگاند در این‌باره چنین می‌گوید: «عملکرد بازیگران در این سریال بسیار عالی است. آنها شخصیت‌ها را همانگونه که دیکنز در داستان مدنظر داشته به تصویر کشیدند. بازی درخشان کلیر فوی جوان هم یکی دیگر از نقاط‌قوت این سریال است. او به خوبی از پس نشان‌دادن ویژگی‌های شخصیت امی دوریت برآمده است. با اینکه قسمت‌های مختلف این سریال توسط افراد مختلفی کارگردانی شده است اما کوچک‌ترین نقصی در پیوستگی این قسمت‌ها دیده نمی‌شود. والش، اسمیت و لاورنس، کارگردانان این سریال، دید یکسانی نسبت به فضای داستان و حتی جزئیات آن داشته‌اند».

دوریت کوچولو پس از انگلستان در آمریکا و استرالیا نیز روی آنتن رفته است. این سریال برنده 7جایزه امی، ازجمله بهترین سریال شده است. این سریال روزهای چهارشنبه ساعت 22و تکرار آن جمعه‌ها ساعت 15:10از شبکه چهار پخش می‌شود.

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منبع: همشهری