تبیان، دستیار زندگی

درمان نارسایی حاد کلیه

نارسایی حاد کلیه زمانی رخ می دهد که کلیه ها به طور ناگهانی نتوانند مواد زائد را از خون جدا و فیلتر کنند. وقتی کلیه ها نتوانند خون را تصفیه کنند...
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

 کلیه ها، کلیه سالم، بیماری کلیه، درمان نارسایی حاد کلیه،

در قسمت اول این مقاله درباره علائم، علل، عوامل خطر و عوارض نارسایی حاد کلیه به طور کامل مطالبی را بیان کردیم. حال می‌خواهیم راه‌های تشخیص، درمان پزشکی، درمان خانگی و پیشگیری از این بیماری را برای شما بگوییم.

 

راه‌های تشخیص نارسایی حاد کلیه

اگر علائم نارسایی حاد کلیه در شما دیده شود، پزشک آزمایشات و روش‌های زیر را برای بررسی علت بیماری شما تجویز خواهد کرد:

1- اندازه‌گیری میزان ادرار دفع شده از بدن در طی یک روز

2- آزمایش ادرار

3- آزمایش خون برای سنجش میزان اوره و کراتینین

4- آزمایشات تصویربرداری مثل سونوگرافی و رادیولوژی کامپیوتری (توموگرافی)

5- نمونه برداری از بافت کلیه برای آزمایش

 

درمان نارسایی حاد کلیه

برای درمان نارسایی حاد کلیه باید در بیمارستان بستری شوید. مدت زمان بستری شدن در بیمارستان بستگی به علت بیماری و سرعت بهبودی کلیه‌ها دارد.

 

1- درمان علت نارسایی حاد کلیه

درمان نارسایی حاد کلیه شامل تشخیص و شناخت مشکلی است که باعث آسیب کلیه‌ها شده است. نوع درمان هم بستگی به علت بیماری دارد.

 

2- درمان عوارض بیماری

پزشک علاوه بر درمان علت بیماری، از بروز عوارض آن پیشگیری می‌کند و به کلیه‌ها فرصت می‌دهد تا بهبود یابند. درمان‌هایی که از بروز عوارض جلوگیری می‌کنند عبارتند از:

اگر در اثر نارسایی حاد کلیه، سموم در خون انباشته شوند، برای دور کردن سموم و مایعات اضافی از بدن نیاز به همودیالیز خواهید داشت تا اینکه کلیه‌ها بهبود یابند

 

الف) بهبود تعادل مایعات در خون: اگر کمبود مایعات در خون باعث نارسایی حاد کلیه شده باشد، پزشک تزریق وریدی مایعات (مثل زدن سرم) را توصیه می‌کند.

 

اگر نارسایی حاد کلیه باعث احتباس و تجمع مایعات در بدن و در نتیجه ورم دست‌ها و پاها شود، پزشک مصرف داروهای دیورتیک (ادرار آور) را توصیه می‌کند تا مایعات اضافی از بدن خارج شوند.

 

ب) مصرف دارو برای کنترل مقدار پتاسیم خون: اگر کلیه‌ها نتوانند به خوبی پتاسیم را از خون جدا کنند، میزان پتاسیم خون بالا می‌ود. لذا پزشک مصرف داروهایی را برای جلوگیری از افزایش پتاسیم خون برای بیمار تجویز می‌کند.

مقادیر زیاد پتاسیم در خون باعث بی‌نظمی ضربان قلب (آریتمی) خطرناک و ضعف عضلات بدن می‌شود.

 

ج) مصرف دارو برای تامین کلسیم خون: اگر در اثر نارسایی حاد کلیه، میزان کلسیم خون خیلی پایین بیاید، پزشک تزریق کلسیم را توصیه خواهد کرد.

 

د) دیالیز کلیه‌ها برای سم‌زدایی از خون: اگر در اثر نارسایی حاد کلیه، سموم در خون انباشته شوند، برای دور کردن سموم و مایعات اضافی از بدن نیاز به همودیالیز خواهید داشت تا اینکه کلیه‌ها بهبود یابند. همچنین برای کاهش پتاسیم خون نیاز به دیالیز می باشد.

در طی فرآیند دیالیز یک دستگاه، خون را از بدن به سمت یک کلیه مصنوعی می‌برد و بعد از جدا شدن مواد زائد، مجددا خون به سمت بدن برمی‌گردد.

 

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی

در طی بهبودی نارسایی حاد کلیه، پزشک رژیم غذایی خاصی را برای حفظ کلیه‌ها و کاهش کار آنها توصیه می‌کند.

ممکن است نیاز باشد نزد یک متخصص یا کارشناس تغذیه بروید تا رژیم غذایی مناسبی برای شما بنویسد.

 

بسته به شرایط بیماری شما، متخصص تغذیه موارد زیر را توصیه می‌کند:

 

1- مواد غذایی کم پتاسیم را مصرف کنید.

سیب، کلم پیچ، لوبیای سبز، انگور و توت فرنگی میزان پتاسیم کمی دارند.

موز، پرتقال، سیب زمینی، اسفناج و گوجه فرنگی پتاسیم زیادی دارند.

 

2- از مصرف غذاهای شور و پرنمک خودداری کنید.

برای کاهش سدیم خون باید از مصرف غذاهایی که نمک به آنها اضافه شده است خودداری کنید، مثل سوپ آماده، فست فودها، کنسروها، موادغذایی فریز شده و آماده مثل شنسل آماده. همچنین مصرف تنقلات شور، کنسرو سبزیجات و غذاهای گوشتی آماده و پنیر ممنوع است.

 

3- میزان دریافت فسفر را کاهش دهید.

افزایش مقدار فسفر در خون باعث کاهش استحکام استخوان‌ها (ضعیف شدن استخوان‌ها) و خارش پوست می‌شود.

فسفر یک ماده معدنی است که در مواد غذایی مانند پنیر، شیر، حبوبات خشک، آجیل و کره بادام زمینی وجود دارد.

بعد از بهبودی نارسایی حاد کلیه، ممکن است نیازی به این رژیم غذایی خاص نداشته باشید که البته بستگی به نظر پزشک دارد. هر چند که همیشه باید یک برنامه غذایی سالم و صحیح داشته باشید.

موقع استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مثل بروفن، استامینوفن و آسپیرین خیلی مراقب باشید. مصرف مقادیر زیاد این داروها ابتلا به نارسایی حاد کلیه را افزایش می‌دهد

 

پیشگیری از نارسایی حاد کلیه

 نارسایی حاد کلیه اغلب قابل پیش‌بینی یا پیشگیری نیست، اما با مراقبت از کلیه‌ها می‌توان خطر بروز این بیماری را کاهش داد. لذا سعی کنید:

 

1- در مصرف داروهای مسکن احتیاط کنید.

موقع استفاده از داروهای مسکن بدون نسخه مثل بروفن، استامینوفن و آسپیرین خیلی مراقب باشید. مصرف مقادیر زیاد این داروها ابتلا به نارسایی حاد کلیه را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر مبتلا به یک بیماری کلیوی، دیابت و فشار خون بالا هم باشید.

 

2- برای کنترل و بهبود مشکلات کلیوی، با پزشک خود همکاری کنید.

اگر بیماری کلیوی یا دیابت و یا فشار خون بالا دارید که ابتلا به نارسایی حاد کلیه را افزایش می‌دهند، با دقت به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید تا بیماری خود را کنترل نمایید.

 

3- یک شیوه زندگی سالم را در پیش بگیرید.

ورزش کنید و یا از نظر بدنی فعال باشید، یک برنامه غذایی سالم و متعادل داشته باشید و از مصرف سیگار و مواد دخانی دوری کنید.


مطالب مرتبط:

3 علت نارسایی حاد کلیه  

نارسایی کلیه خبر نمی‌کند

سلامت کلیه‌ها خیلی مهم است

10 نشانه ابتلا به بیماری کلیه

وقتی کلیه‌ها نارسا می‌شوند

بیماری نارسایی کلیه

دیابتی ها مراقب نارسایی کلیه باشند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.