تبیان، دستیار زندگی
سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از سه سناریو برای افزایش حق مسکن و خواروبار کارگری خبر داد و گفت: حداقل کمک هزینه 200 هزار تومانی برای مسکن در نظر گرفته شده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

3 سناریو افزایش حق مسکن و خواروبار کارگران


سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران از سه سناریو برای افزایش حق مسکن و خواروبار کارگری خبر داد و گفت: حداقل کمک هزینه 200 هزار تومانی برای مسکن در نظر گرفته شده است.

مسکن

هادی ابوی  با اشاره به جلسه شورای عالی کار به منظور رسیدگی به تعیین حق مسکن و خواروبار کارگران، اظهار داشت: پیشنهاد شده که از بانک مرکزی یا مرکز آمار و اتحادیه املاک قیمت متوسط یک منزل اجاره‌ای در هر شهری که مد نظر دارند تهیه کرده و 50 درصد آن را ملاک افزایش حق مسکن قرار دهند.

وی ادامه داد: کارگران نیز با این پیشنهاد موافق هستند زیرا قرار است کمک هزینه مسکن پرداخت شود.

سخنگوی کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با بیان اینکه در صورت مخالفت و عدم پذیرش این موضوع از سوی کارفرمایان باز هم پیشنهاد جدید وجود دارد، گفت: در این صورت دولت به عنوان شریک کارگران وام خرید مسکن، رهن و اجاره مسکن با سود کم با اقساط بلندمدت پرداخت کند.

وی تاکید کرد: حداقل افزایش پیشنهادی 200 هزار تومان برای کمک هزینه مسکن در نظر گرفته شده است.

حداقل افزایش پیشنهادی 200 هزار تومان برای کمک هزینه مسکن در نظر گرفته شده است

این فعال کارگری در خصوص میزان افزایش هزینه خواروبار تصریح کرد: تجربه سال‌های گذشته نشان می دهد هزینه نقدی دردی از جامعه کارگری دوا نمی کند و به دنبال اختصاص سبد کالا به کارگران هستیم.

وی افزود: این موضوع می‌تواند با نظارت دولت و وزارت مربوطه انجام شود تا قدرت معیشت خانوار حفظ شود و مزیت آن افزایش نیافتن تورم در جامعه است.

ابوی به دیگر ویژگی های سبد کالا برای کارگران اشاره کرد و بیان داشت: اکنون بسیاری از کارگران حداقل بگیر هستند و نمی‌توانند امرار معاش کنند و در تامین گوشت قرمز و سفید با مشکلاتی مواجه هستند.

این فعال کارگری تاکید کرد: جامعه سالم در بدن سالم است اما بسیاری از این قشر نمی ‌توانند کالری مورد نیاز خود را تامین کنند.

این فعال کارگری در خصوص میزان افزایش هزینه خواروبار تصریح کرد: تجربه سال‌های گذشته نشان می دهد هزینه نقدی دردی از جامعه کارگری دوا نمی کند و به دنبال اختصاص سبد کالا به کارگران هستیم

به گفته عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران کشور، وظیفه نمایندگان شورای عالی کار افزایش قدرت خرید و حفظ معیشت این قشر هستند و دولت باید براساس قانون اساسی اقدام کند.

وی یکی از مشکلات کنونی اقتصاد کشور را افزایش روز افزون قیمت‌ها دانست و گفت: با وجود اینکه حداقل مزد کارگران 25 درصد افزایش یافته است اما بسیاری از هزینه‌ها به قدری بالا رفته که معیشت را با مشکل مواجه کرده است.

بخش اقتصاد تبیان


منبع: فارس