تبیان، دستیار زندگی
محمد حسن نامیگفت: قصد داریم با استفاده از بستر فیبر نوری و عبور یک خط بین المللی اینترنت از کشور پهنای باند را افزایش دهیم تا ظرفیت داخل و سرعت اینترنت افزایش یابد. وی در پاسخ به این سئوال که برخی رسانه ها پایین بودن سرعت و ظرفیت اینترنت را مسائل امنیتی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

اینترنت حلزونی!


محمد حسن نامی گفت: "قصد داریم با استفاده از بستر فیبر نوری و عبور یک خط بین المللی اینترنت از کشور پهنای باند را افزایش دهیم تا ظرفیت داخل و سرعت اینترنت افزایش یابد." وی در پاسخ به این سئوال که برخی رسانه ها پایین بودن سرعت و ظرفیت اینترنت را مسائل امنیتی عنوان می کنند، گفت: "این ادعایی کذب است."

سرعت اینترنت

مدتهاست که کندی سرعت اینترنت به معضلی برای کاربران تبدیل شده، اما طی چند ماه اخیر این روند رو به افزایش گذاشته و بر شدت آن افزوده شده است. از این رو شایعاتی از جمله در پیش رو داشتن انتخابات ریاست جمهوری و ارتباط آن با سرعت پایین اینترنت، مطرح گشته که البته مسئولین، آن را تکذیب نموده اند. در این راستا "محمد حسن نامی" (وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات) اظهار داشت: "قصد داریم با استفاده از بستر فیبر نوری و عبور یک خط بین المللی اینترنت از کشور پهنای باند را افزایش دهیم تا ظرفیت داخل و سرعت اینترنت افزایش یابد." وی در پاسخ به این سئوال که برخی رسانه ها پایین بودن سرعت و ظرفیت اینترنت را مسائل امنیتی عنوان می کنند، گفت: "این ادعایی کذب است."

در واقع اختلال و کندی در اینترنت موضوعی است که از نظر بسیاری از کاربران اینترنت تبدیل به امری عادی شده و حتی کار تا جایی پیش رفته است که گاه حتی خود مسوولان هم این مسئله را قبول و بر نادرستی آن تاکید می کنند.اما قطع کلی اینترنت تنها در چند حالت خاص مجاز محسوب می‌ شود.

چندی پیش دبیر شورای عالی فضای مجازی سرعت فعلی اینترنت را حتی برای باز کردن یک صفحه معمولی پائین دانسته و تاکید کرده بود که لازم است شرایطی ایجاد شود که در قالب آن سرعت به شکلی باشد که کاربران بتوانند روی شبکه فیلم ببینند.

با این همه در مقاطع زمانی مختلف شرکت ارتباطات زیرساخت که وظیفه تامین پهنای باند لازم را بر عهده دارد تاکید دارد که مشکلات و اختلالات اینترنت به زیرساختها مربوط نمی شود و این شرکت پهنای باند مناسب را در اختیار شرکت ها قرار می‌دهد

مدیرعامل شرکت مخابرات هم از دیگر مسوولانی به شمار می رود که بر مشکلات فعلی اینترنت اذعان دارد و حتی می گوید: خود ما هم درگیر این موضوع هستیم.

با این همه در مقاطع زمانی مختلف شرکت ارتباطات زیرساخت که وظیفه تامین پهنای باند لازم را بر عهده دارد تاکید دارد که مشکلات و اختلالات اینترنت به زیرساختها مربوط نمی شود و این شرکت پهنای باند مناسب را در اختیار شرکت ها قرار می‌دهد. علاوه بر این مسوولان این شرکت مدتی است بر این نکته تاکید دارند که با توجه به افزایش درگاه‌هایی که پهنای باند بین‌الملل از آنها تهیه می‌شود دیگر شاهد قطع کلی اینترنت نخواهیم بود. در این میان باید توجه داشت که بر اساس قوانین سازمان تنظیم مقررات ارتباطات قطعی ‌های اینترنت مشترکان حدود تعیین شده‌ای دارد که درصورت تجاوز از این حدود شرکت ارائه‌ کننده خدمات با جریمه‌هایی مواجه می ‌شود اما گاه برای قطعی‌های بلند مدت اینترنت جریمه‌ ای وجود ندارد.

اینترنت

بنابر آنچه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور اعلام کرده، قطعی‌ هایی که ناشی از قوه قاهره مانند حوادث طبیعی باشند شامل جریمه نمی‌شوند، در این موارد و تنها مدت زمان قطعی از آبونمان کسری می‌شود. همچنین اگر قطعی اتصال به دلیل خرابی تجهیزات مشترک باشد، شرکت ارائه‌ کننده خدمات جریمه نخواهد شد. همچنین قطعی‌ هایی که بنا به درخواست مشترک صورت بگیرند (مواردی مانند انتقال محل سکونت، تست شبکه داخلی و...) قطعی‌ های ناشی از تخطی مشترک از قوانین و مقررات، قطعی ناشی از عدم پرداخت صورت حساب نیز از دیگر مواردی هستند که در آن‌ها جریمه‌ای برای شرکت ارائه‌کننده خدمات در نظر گرفته نشده است.

اما آخرین بند این موارد هم به زمانی مربوط می ‌شود که قطعی اینترنت ناشی از صدور احکام قضایی و یا امنیتی کشور باشد که در این حالت نیز مدت زمان قطعی از شارژ ماهانه کسر خواهد شد. مشترکانی که برای اتصال به اینترنت از اشتراکات ماهانه و سالانه استفاده می‌کنند براساس تعرفه با حد مجازی از قطعی مواجه خواهند بود و در غیر این صورت شرکت خدمات ‌دهنده آنها ملزم به پرداخت جریمه است.

مشترکانی که برای اتصال به اینترنت از اشتراکات ماهانه و سالانه استفاده می‌کنند براساس تعرفه با حد مجازی از قطعی مواجه خواهند بود و در غیر این صورت شرکت خدمات ‌دهنده آنها ملزم به پرداخت جریمه است

در آخر بی انصافی است که توقع داشته باشیم از راه اندازی اینترنت ملی استقبال کرده و محاسنی که برای آن بر‌می‌شمرند (مانند افزایش سرعت) را باور کنند؛ بماند که نارضایتی ایشان از خدماتی به سادگی اینترنت، می‌تواند مترادف با نارضایتی ایشان از محصولاتی باشد که مسئولان ادعا دارند، قرار است جایگزین انواع موتور جست‌وجوهای قدرتمند خارجی، امثال جی‌میل و صدها خدمات اینترنتی خارجی شود!

فرآوری : آزاده مرنی

بخش ارتباطات تبیان


منابع: افتانا / الف / تابناک