تبیان، دستیار زندگی
کره برای سلامتی خوب نیست و باعث چاقی می‌شود! این اولین پاسخی است که مسوولان در زمانی که از آنها می‌پرسیم چرا کمبود کره برطرف نمی‌شود؟ می‌دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

کره گران برای سلامتی ضرر دارد!


کره برای سلامتی خوب نیست و باعث چاقی می‌شود! این اولین پاسخی است که مسوولان در زمانی که از آنها می‌پرسیم "چرا کمبود کره برطرف نمی‌شود؟" می‌دهند.

با توجه به کمبود کره در بازار، مسوولان تامین ارز مورد نیاز برای واردات کره را اعلام کرده‌بودند. این درحالی است که هم‌چنان وضعیت توزیع کره در بازار در هاله‌ای از ابهام است و به گفته بسیاری از توزیع‌کنندگان، این‌ کالا به خاطره‌ها پیوست.

کره

در همین راستا یدالله صادقی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران  در پاسخ به این سوال که چرا هم‌چنان با کمبود کره مواجه هستیم، گفت: کره موجود در بنادر هنوز ترخیص نشده است و ما هم‌چنان منتظر اختصاص ارز از سوی بانک مرکزی برای واردات کره هستیم.

ارز واردات کره تامین نشده‌ است

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان این‌که بانک مرکزی و معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید هماهنگی‌های لازم را درباره تامین ارز کره انجام دهند، بیان کرد: وارد‌کنندگان و کارخانه‌های تولید کره، امکان ترخیص کره مورد نیاز خود را از بنادر ندارند، زیرا هنوز ارز مورد نیاز آنها تامین نشده است.

صادقی تاکید کرد: ما از معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت این سوال را داریم که چرا کره هنوز وارد بازار نشده است؟!

حسن رادمرد،معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت  نیز در پاسخ به این سوال که آیا هنوز ارز کره تامین نشده است، بیان کرد: در حال حاضر 23 هزار تن در بازار موجود است که تا چهار ماه آینده نیاز بازار را تامین می‌کند.البته ارز کره تامین شده است.

در پی گران شدن کره و اعلام کمبود آن در بازارها، ناظر گمرک‌های هرمزگان اعلام کرده که از ابتدای سال جاری تاکنون 2265 تن کره از گمرک شهیدرجایی بندرعباس ترخیص شده است.ناظر گمرک‌های هرمزگان با اعلام این خبر اظهار کرد: ارزش کره‌های ترخیص شده 11 میلیون و 515 هزار و 620 دلار بوده است

ترخیص22هزار تن کره

در پی گران شدن کره و اعلام کمبود آن در بازارها، ناظر گمرک‌های هرمزگان اعلام کرده که از ابتدای سال جاری تاکنون 2265 تن کره از گمرک شهیدرجایی بندرعباس ترخیص شده است.ناظر گمرک‌های هرمزگان با اعلام این خبر اظهار کرد: ارزش کره‌های ترخیص شده 11 میلیون و 515 هزار و 620 دلار بوده است.

علیدادی افزود: اکنون 1592 تن کره به ارزش هشت میلیون و 205 هزار دلار در حال پیگیری امور گمرکی برای ترخیص است.

وی گفت: با همکاری با گمرک ایران برای تسریع در واردات کالاهای اساسی، طرح حمل یکسره در گمرک شهیدرجایی بندرعباس در حال اجراست که در اجرای این طرح، کالاها در مدت یک روز از گمرک ترخیص می‌شود.

ناظر گمرک‌های هرمزگان گفت: کره‌های مورد نیاز مردم در بسته‌های 25 کیلوگرمی به سراسر کشور ارسال می‌شود.

دسر بیسکویتی کره ای

نامه غضنفری

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی از نامه وزیر صنعت به رئیس کل بانک مرکزی برای تخصیص ارز مرجع به کره و شیر خشک خبر داد.

محمد فربد با اشاره به عدم تخصیص ارز مرجع به 22 هزار تن کره و باقی ماندن این کالا در گمرک، گفت: برای حل این مشکل قرار شد وزیر صنعت امروز نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی بنویسد، تا ارز مرجع بابت واردات کره و همچنین شیر خشک اختصاص یابد.

وی تصریح کرد: همچنین قرار شد امروز نامه‌ای از سوی غضنفری به بهمنی زده شود و در آن درخواست تخصیص ارز مرجع به کالاهای مشمول بند 2 مصوبه ستاد تدابیر ویژه اقتصادی دولت ارائه شود که کره و شیر خشک جزء این بند قرار دارند.

وی با اشاره به گذشت 6 ماه از باقی ماندن کره در انبارهای گمرک، گفت: تاریخ انقضای این محصولات از زمان تولید، یک سال است و باقی ماندن آن در گمرک هزینه بالایی را به شرکت‌های وارد کننده تحمیل کرده است و علاوه بر این، کارخانه‌های لبنی نیز در انتظار دریافت مواد اولیه برای تولید کره هستند.

به گفته وی، به ازای هر تن از 22 هزار تن کره باقی مانده در گمرک باید 3400 یورو ارز مرجع اختصاص یابد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع: ایسنا، فارس