تبیان، دستیار زندگی
کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: بنا ندارم به نفر کسی عقب نشینی کنم و تا آخر در صحنه خواهم ماند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ولایتی:به نفع کسی انصراف نمی‌دهم


کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: بنا ندارم به نفر کسی عقب نشینی کنم و تا آخر در صحنه خواهم ماند.


به گزارش تبیان به نقل از مهر؛ علی اکبر ولایتی کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در اولین برنامه انتخاباتی اش در تلویزیون مهمان برنامه گفتگوی ویژه خبری از شبکه دوم سیما شد.

وی در پاسخ به این سئوال مجری که چرا وارد انتخابات شدید و آیا قرار است مانند 8 سال پیش از صحنه انتخابات کنار بکشید گفت: این بار هم به عنوان کاندیدا وارد شدم و تا آخر هستم و بنا ندارم به نفع کسی عقب نشینی کنم و تا آخر در صحنه خواهم ماند.

ولایتی

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در خصوص جزئیات طرح پیشنهادی اش و طرح کوتاه مدت حل مشکلات اقتصادی در 100 روز گفت: دوره ریاست جمهوری 4 سال است که تقریبا 14، صد روز است. بنا دارم هر  100 روز  یکبار گزارشی از عملکرد دولت را به مردم عرضه کنم. 100 روز اول بسیار تعیین کننده است. مردم دچار مشکلات شدید معیشتی هستند و نمی توان به مردم گفت صبر کنید چرا که مردم توقع معالجه برای مشکلات ایجاد شده را دارند.

ولایتی با اشاره به گرانی روزافزون و تورم موجود در جامعه گفت: درآمد بسیاری از اقشار با هزینه ها تعادل ندارد. کاهش ارزش پول ملی را داریم و برای اینکه این شرایط را عادی کنیم نیاز به یک علاج فوری داریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: برای مثال یک مریض که بیماری حاد دارد طبیب علاوه بر تشخیص علائم به دنبال آن است که هر چه سریعتر مریض را مداوا کند چرا که لازم است یک اقدام فوری برای علائم درمان شدید بکار ببرد.

وی با تاکید بر اینکه اولین کار در دولت من این است که اعتماد بین دولت و مردم را بازسازی کنم خاطرنشان کرد: بازگرداندن اعتماد بین مردم و مسئولین کاری طولانی نیست اگر دولت اعلام کند که به قانون عمل می کند اعتماد بین دولت و مردم با اجرای قانون بازگردانده می شود که این اعتمادسازی مجدد بازتاب خود را در خارج از کشور نیز نشان خواهد داد.

عضو ائتلاف پیشرفت با بیان اینکه مردم باید مجالی پیدا کنند که به زندگی خود برسند تصریح کرد : باید فرصتی شش ماهه به صنایعی که خوابیده است بدهیم و اگر معافیت مالیاتی شش ماهه به این صنایع دهیم که پرداخت مالیاتی خود را به تعویق بیاندازند و مطمئن شوند چنین فرصتی وجود دارد البته مشروط به اینکه دوباره کار خود را از سر بگیرند بازار از کالا انباشته می شود.

وی گفت: بعضی از داروها به قیمت چندین برابر در بازار عرضه می شود و مردم مجبور می شوند که به داروهای قاچاق روی بیاورند.

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه اگر رئیس جمهور شوم یک رابطه صحیح بین دولت و مجلس شکل می دهم گفت: در صورتی که مردم من را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند لایحه اصلاح بازار را به یک لایحه دو فوریتی تبدیل می کنم.

وی در پاسخ به این سئوال مجری که چرا وارد انتخابات شدید و آیا قرار است مانند 8 سال پیش از صحنه انتخابات کنار بکشید گفت: این بار هم به عنوان کاندیدا وارد شدم و تا آخر هستم و بنا ندارم به نفع کسی عقب نشینی کنم و تا آخر در صحنه خواهم ماند

ولایتی با اشاره به افراد انتخاب شده در ستادش عنوان کرد: برای اینکه تعامل خود را با مجلس نشان دهم افرادی چون آقای بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ، نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی و انتظامی به عنوان فردی که 5 نوبت از سوی مطبوعات انتخاب شده است را در تیم کاری خود بکار گرفتم. این برآمدگان از صنوف مختلف جامعه حکایت از چشم اندازی می کند که رابطه خوبی بین مردم و دولت برقرار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر علی اکبر ولایتی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این سئوال که آیا برنامه ای بصورت مدون برای اداره دولت آینده دارید و یا یا اینکه در آینده آن را تدوین می کنید گفت: برنامه ام تدوین شده است و هفته آینده طی یک مصاحبه مطبوعاتی مقدمه اش منتشر می شود.

عضو ائتلاف برای پیشرفت افزود: اصل برنامه هایم به صورت یک دفترچه 80 صفحه ای تنظیم شده است که به زودی در اختیار مردم قرار می گیرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه با اشاره به برنامه های بلند مدت و میان مدت خود برای اداره کشور گفت: اقتصاد ما بیش از اینکه تولید محور باشد توزیع محور است و رهبری نیز بر اقتصاد مقاومتی و بدون نقص تاکید دارند که من این دو اصل را سرلوحه و جزو اولویت های دولت آینده ام خواهم کرد.

ولایتی با بیان اینکه با دو اصل حمایت از تولید و مردمی کردن آن بر اساس اصل 44 در اقتصاد کشور تحول ایجاد می کنم خاطرنشان کرد: بنده از ابتدا عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بوده ام و در شکل گیری سیاست های کلی و مقدمات چشم انداز 20 ساله نقش داشته ام و می دانم که در زمینه خصوصی سازی سیاست های موثری وجود دارد اما تاکنون هیچ یک از سیاست های ابلاغی اصل 44 اجرا نشده است.

ولایتی

وی تصریح کرد: با دو اصلی که مطرح کردم به همراه دست کشیدن دولت از کارهای تصدی گری و تقویت بخش نظارتی و حمایتی آن می توان در میان مدت شاهد رشد تولید و در طی آن تحول اقتصادی باشیم.

عضو ائتلاف برای پیشرفت احیای جاده ابریشم را از دیگر برنامه های خود نام برد و گفت: کشور ما به لحاظ موقعیت جغرافیای سیاسی موقعیت ممتازی دارد و می تواند در حمل و نقل محل ترانزیت کالا قرار گیرد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در این زمینه توضیح داد: مثلا ما می توانیم از کشور همسایه ای که گاز دارد گاز وارد کنیم و به کشور همسایه دیگری که گاز ندارد آن را صادر کنیم و حلقه ای از لوله گاز دور تا دور کشور داشته باشیم که از این حلقه گازی که درست می شود یک منبع درآمدی بسیار قوی برای کشور ایجاد می شود.

ولایتی با بیان اینکه این ترانزیت را می توانیم در دیگر بخش ها از جمله حمل و نقل کالا، نفت و الکتریسته تعمیم دهیم گفت: مثلا تاجیکستان یک کشور بسیار قوی در زمینه تولید الکتریسته است که ایران هم در این زمینه به این کشور بسیار کمک کرده است . ما می توانیم از آنها برق بگیریم و این برق را به کشور عراق که بسیار محتاج برق ما است بدهیم که اگر این ترانزیت ها راه بیافتد بیش از درآمدهای نفتی مان می توانیم از موقعیت جغرافیایی کشور استفاده کنیم.

وی یکی دیگر از راه حل هایش برای رفع مشکلات اقتصادی را بازگرداندن ارزهای ایران در خارج از کشور نام برد و گفت: ایران چند ده میلیارد دلار خارج از کشور دارد که 3 میلیارد دلار آن در چین و تقریبا به همین میزان از هند و ژاپن به دلیل مبادلات نفتی طلب داریم اما به دلیل برخی مشکلات از جمله تحریمها نمی توانیم این ارز را به داخل کشور منتقل کنیم.

عضو ائتلاف برای پیشرفت افزود: اگر روابط خارجی مان از حالت رکود و انجماد خارج شود و یک تجدیدنظر در سیاست خارجی داشته باشیم می توانیم این درآمدهای ارزی را داخل کشور بازگردانیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به سوابقش در 16 سال تصدی گری در وزارت امورخارجه گفت: زمانی که من وزیر امورخارجه بودم وزرای امور خارجه دیگر کشورها برای آمدن به تهران صف می کشیدند و گاهی می شد در سازمان ملل با 80 وزیرخارجه دیدار می کردند و با زعمای دنیای آن روز و افراد مقتدر کشورهای مختلف رابطه ای نزدیک برقرار کردیم.

ولایتی تاکید کرد: راه برای ما باز است و می توانیم از نو رابطه خارجی مان را برقرار کنیم و دلارهای حبس شده را به کشور بازگردانیم.

عضو ائتلاف برای پیشرفت در ادامه این گفتگو در پاسخ به سئوال مجری که پرسید عدالت و پیشرفت کجای برنامه شما قرار دارد پاسخ داد عدالت و پیشرفت موضوع همه دنیاست.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: عدالت نباید تنها در شعار باشد باید تحقق آن را در  پیشرفت کشور مشاهده کنیم. یعنی فرصت برابر در اختیار همه آحاد ملت به طور یکسان قرار گیرد و این امر جز شفاف سازی دولت و جلوگیری از رانت خواری و ویژه خواری محقق نمی شود.

وی با بیان اینکه من در دولتم درجه 1 ، 2 و 3 ندارم تاکید کرد : همه مردم ایران از چابهار تا سرخ و خرمشهر همه ایرانی و شهروند درجه یک هستند بنابراین فرصت ها باید به یک اندازه در اختیار ملت قرار داده شود.

ولایتی همچنین در میانه این برنامه تاکید کرد: مهندس نوید مسئول گروه فرهنگی من از کسانی هستند که سند تحول آموزش و پرورش که اخیرا توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است نقش داشته اند و دبیر شورای عالی آموزش و پرورش هستند.

در ادامه مجری پرسید بحث فعالیت های هسته ای و گفتگو با 1+5 یکی از مباحث اصلی امروز کشور ماست و خصومتی که آمریکا نیز در برابر ایران از ابتدای انقلاب اسلامی داشته است روز به روز شدت می گیرد سیاست دولت شما در قبال 1+5 و فعالیت های هسته ای ایران چگونه است که ولایتی پاسخ داد من 16 سال وزیر امور خارجه بوده ام و پرونده هایی سخت تر از انرژی هسته ای پیش رو داشتیم که با کمک متخصصان و همکاران متعهد و راهبری امام  و رهبری توانستیم قطعنامه 598 و همچنین قرارداد مرزی 1975 را به نتیجه برسانیم.

وی در این خصوص توضیح داد : صدام حسین که سه روز قبل از شروع جنگ قرارداد 1975 را پاره  کرد باتلاش رزمندگان ، ایثارگران ، بسیجیان ، سپاهیان و پشتیبانی ملت ایران و راهبری حضرت امام با ریاست جمهوری رهبری و با نیابت فرماندهی کل قوا توسط هاشمی همه اینها باعث شد در میدان نظامی بتوانیم جواب دندان شکنی به صدام بدهیم.

ولایتی

عضو ائتلاف برای پیشرفت تصریح کرد: در میدان سیاست نیز ما 7 سال دیپلماسی جنگ را اداره کردیم و پس از قطعنامه 598 طی دو سال مذاکره نفس گیر با صدام که در آن مدت هنوز 30 هزار کیلومتر مربع از خاک ایران در اختیار عراق بود و اگر یک کشتی از اروند رود گذر می کرد باید پرچم عراق را نصب می کرد ما توانستیم با یک دیپلماسی جدی و قوی  عراق را به عنوان متجاوز در سازمان ملل معرفی کنیم و قرارداد 1975 راکه خود پاره کرده بود بعد از 7 سال پذیرفت که اگر این دیپلماسی نبود خون شهدا و تلاش رزمندگان پایمان می ماند.

وی با تاکید بر اینکه 1+5 سخت تر از قرارداد 1975 نیست اظهار داشت: پرونده هسته ای ایران قابل حل است و ما می توانیم با ادامه غنی سازی و حفظ حقوق ایران در زمینه انرژی هسته ای در عین حال رابطه امان را با دنیا گسترش دهیم و آرام آرام تحریم ها را کم کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سئوال که آیا دولت شما پاسخگو و انتقاد پذیر خواهد بود تاکید کرد: 16 سال وزیرامورخارجه بودم و انتقادی که گروههای مختلف به من می کردند این بود که چرا از همه طیف ها و سلیقه های مختلف در وزارت امورخارجه وجود دارند.

ولایتی با تاکید بر انیکه البته من افراد را در چارچوب اصولگرایی انتخاب می کردم گفت: به نظر من اصولگرایی تعریف گسترده ای دارد که مهمترین آن اعتقاد به ولایت فقیه در قول و فعل و اعتقاد به مبانی نظام است و دامنه اصولگرایی را بسیار وسیع می دانم.

وی تاکید کرد: بنده انتقاد پذیر هستم و تحمل سلایق متفاوت را نیز دارم.

ولایتی قانون گرایی را اصل و اساس مشروعیت یک دولت نام برد و گفت:  اگر دولتی بر مبنای قانون رفتار نکند اعتماد مردم را از دست می دهد.

عضو ائتلاف برای پیشرفت در پاسخ به این سئوال که اگر بین قانون و نزدیکانتان تعارضی بوجود آید چه عکس العملی نشان می دهید گفت: قانون بر همه چیز حاکم است و اگر من برگزیده مردم هستم باید بر اساس قانون عمل کنیم چرا که بر مبنای همین قانون انتخاب شده ام.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ایجاد رابطه حسنه میان سه قوه را از دیگر اقدامات خود برشمرد و گفت: مردم از مسائل بوجود آمده میان دو قوه ناراحت هستند. دو قوه نباید نسبت به هم سوءظن داشته باشند و قوه مجریه باید به حق نظارت مجلس احترام بگذارد و من یک همکاری تنگاتنگ با قوه مجریه خواهم داشت.

در ادامه مجری سئوال کرد یکی از مشکلات کشور ما کانون های قدرت و ثروتی هستند که قانون را دور می زنند دولت شما آیا اقدامی در این زمینه خواهد کرد و چگونه شما با این کانون های قدرت و ثروت خواهید کرد.

ولایتی پاسخ داد: دولت من دولت متمم است یعنی خادم ملت که از 5 حرف تشکیل شده است.

وی افزود: میم اول آن یعنی متدین این به معنای آن است که کسانی که متدین هستند را در دولتم بکار می گیرم بنابر فسادی در این دولت رخ نمی دهد.

ولایتی تجربه را از دیگر بندهای دولت متمم نام برد و گفت: ما فرصت آزمون و خطا نداریم و باید از افراد با تجربه در اداره کشور استفاده شود.

عضو ائتلاف برای پیشرفت افزود: سومین بند دولت متمم به کارگیری افراد جوان متخصص است که در کنار نیروهای با تجربه بکار گرفته خواهند شد که این امر گردش قدرت بین نخبگان را استمرار می دهد.

کاندیدای انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه اگر رئیس جمهور شوم یک رابطه صحیح بین دولت و مجلس شکل می دهم گفت: در صورتی که مردم من را به عنوان رئیس جمهور انتخاب کنند لایحه اصلاح بازار را به یک لایحه دو فوریتی تبدیل می کنم

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به چهارمین بند دولت متمم گفت: میم دیگر معتدل است یعنی پرهیز از افراطی گری. ما از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون از افراطی گری ضربات زیادی خورده ایم و افراطی گری یکی از آفت های پیشرفت است.

ولایتی مشورت پذیری را آخرین دولت متمم برشمرد و اظهار داشت: دولت من عقل کل نیست بنابراین از کسانی که صاحب تجربه هستند و امروز خانه نشین هستند در اداره امور کشور استفاده می کنم.

وی مهمترین سرمایه کشور برای توسعه را نیروی کارآمد دانست و خاطرنشان کرد:من از مشورت  و تخصص نیروهای کارآمد در مدیریت استفاده می کنم.

ولایتی همچنین در مورد بازگشت به فرهنگ خودی گفت: احیای ارزش های ملی و دینی موجب بقای استقلال می شود و همچنان که رهبری از فرهنگ بیگانه به عنوان شبیه خون و ناتوی فرهنگی تعبیر کردند برای مقابله با فرهنگ غربی باید فرهنگ خودی را تقویت کنیم که در پی آن تمدن ایرانی و اسلامی هم احیا و در مسیر پیشرفت قرارخواهد گرفت.

عضو ائتلاف برای پیشرفت در مورد درمان رایگان افزود: درمان رایگان جزء کارهای درازمدت دولت من است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در انتهای برنامه پنجم قانون درمان رایگان وجود دارد گفت: امروز مردم برای درمان 65 تا 70 درصد هزینه می کنند و بیمه تنها 30 درصد آن را می پردازد در حالی که با اجرایی شدن درمان رایگانی که در برنامه پنجم وجود دارد مردم تنها 30 درصد هزینه های درمانی را پرداخت می کنند.

ولایتی افزود: در ماده 32 و 38 برنامه پنجم تاسیس بیمه یکپارچه سلامت ایرانیان آمده است که باید بیمه های ناقص امروزی جمع شود و یک بیمه کارآمد جایگزین آن شود که ما می توانیم پس از اجرایی کردن این سیاست این بیمه را تعمیم دهیم و در برنامه های بعدی این 30 درصد را به صفر برسانیم.

وی همچنین در پایان گفتگوی خود در پاسخ به این سئوال مجری که پرسید برای اشتغال زایی چه طرح های دارید گفت: حمایت از تولید و مردمی کردن تولید باعث می شود که کارگاههای کوچک ، متوسل و بزرگ مورد حمایت قرار گیرد که در اثر این حمایت ها اشتغال زایی نیز افزایش می یابد.

برای دیدن اخبار انتخاباتی اینجا کلیک کنید

بخش سیاست تبیان