تبیان، دستیار زندگی
معاون بودجه معاونت برنامه ریزی میزان درآمدزایی هدفمندی از افزایش قیمت سوخت در سال گذشته را ۳۸ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: صلاح نیست که سوخت را ۴۰ درصد گران کنیم ولی هیچ گونه یارانه نقدی اضافی به مردم پرداخت نکنیم. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دولت افزایش قیمت سوخت را منتفی اعلام کرد


معاون بودجه معاونت برنامه ریزی میزان درآمدزایی هدفمندی از افزایش قیمت سوخت در سال گذشته را 38 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: صلاح نیست که سوخت را 40 درصد گران کنیم ولی هیچ گونه یارانه نقدی اضافی به مردم پرداخت نکنیم. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی عصر دیروز پیشنهاد غلامرضا کاتب نماینده گرمسار و سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس را بررسی کردند.

پیشنهاد کاتب درباره جایگزینی هزینه‌کرد منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به جای گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه بود.

سوخت

در گزارش کمیسیون تلفیق به صحن علنی درباره هزینه منابع حاصل از هدفمندی یارانه‌ها آمده بود که 41 هزار میلیارد تومان به منظور اجرای ماده 7 و تا مبلغ 90 هزار میلیارد ریال به منظور اجرای 6، 8 و 11 قانون هدفمندی یارانه‌ها و بند ب ماده 34 قانون برنامه پنجم اختصاص یابد.

غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه نیز پیشنهاد کرد که مبلغ 41 هزار میلیارد تومان به منظور اجرای ماده 7،‌ تا مبلغ 4 هزار میلیارد تومان به منظور اجرای مواد 8 و 11 و تا مبلغ 5 هزار میلیارد تومان به منظور اجرای بند ب ماده 34 قانون برنامه پنجم اختصاص یابد.

بهارستان‌نشینان پس از بررسی پیشنهاد غلامرضا کاتب با 112 رای موافق، 40 رای مخالف و 16 رای ممتنع از مجموع 209 نماینده حاضر در صحن علنی با این پیشنهاد موافقت کردند.

غلامرضا کاتب سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در تشریح پیشنهاد خود طی سخنانی گفت: ما توجه بیشتر به بخش سلامت را در این پیشنهاد خواستار هستیم چرا که طبق قانون برنامه پنجم نیز باید 10 درصد از خالص وجوه اجرای هدفمندی یارانه‌ها به بخش سلامت اختصاص یابد.

وی ادامه داد: اگر کار یک فرد به بیمارستان کشیده شود پیش از اینکه دغدغه درمان را داشته باشد، دغدغه تامین پول را دارد چرا که ما پزشکان بسیار ارزشمندی در کشور داریم اما پولی نداریم که بیمار خود را درمان کند بنابراین ما پیشنهاد دادیم که 5 هزار میلیارد تومان به بخش درمان اختصاص یابد.

در ادامه هادی قوامی نمایند مردم اسفراین به عنوان مخالف پیشنهاد کاتب، گفت: اگر این پیشنهاد تصویب شود دولت باید قیمت‌ها را 40 درصد افزایش دهد اما نمی‌تواند حتی یک ریال به مبلغ پرداختی به مردم بیفزاید بنابراین این پیشنهاد قطعا اجرایی نمی‌شود.

وی ادامه داد: درآمدی که در بخش هدفمندی یارانه‌ها در سال 92 مصوب کردیم یک سراب است و اکنون هم داریم یک عدد برای بخش بهداشت و درمان تعیین می‌کنیم که محقق نمی‌شود. بنابراین اعدادی که در لایحه بودجه می‌گذاریم باید منطقی باشد.

همچنین محمدرضا پورابراهیمی نماینده کرمان به عنوان موافق پیشنهاد کاتب گفت: اگر بخواهیم بحث هدفمندی یارانه‌ها را به روال گذشته ادامه دهیم باید 42 هزار میلیارد تومان برای پرداخت به مردم اختصاص دهیم.

اگر بخواهیم به‌خاطر 10 هزار میلیارد تومان یک شوک قیمتی حدود 40 درصد وارد کنیم و قیمت حامل‌هی انرژی را افزایش دهیم به صلاح کشور نیست و هیچ دولتی این کار را انجام نمی‌دهد که قیمت‌ها را 40 درصد افزایش داده و حتی یک ریال هم به مبلغ پرداختی به مردم نیفزاید

وی ادامه داد: همچنین باید 10 درصد از درآمدهای خالص اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را به بخش بهداشت و درمان بدهیم.

در ادامه همچنین رحیم ممبینی معاون بودجه‌ معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست‌جمهور ضمن مخالفت با پیشنهاد کاتب گفت: در سال 91 عملکرد ما در بخش هدفمندسازی یارانه‌ها حدود 42 هزار میلیارد تومان بوده که 10 هزار میلیارد تومان از آن از محل منابع عمومی کشور و یارانه نان و مابه‌التفاوت قیمت برق تولیدی و قیمتی که به مردم ارائه می‌دهیم،‌ تامین شد. همچنین حدود 32 هزار میلیارد تومان درآمدهای حاصل از حامل‌های انرژی بوده است.

وی افزود: اکنون براساس جمع‌بندی کمیسیون تلفیق درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها حدود 38 هزار میلیارد تومان شده است که 11 هزار و 200 میلیارد تومان مربوط به منابع عمومی و 28 هزار میلیارد تومان از حاملهای انرژی است که بر این اساس درآمدهای ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها اعم از منابع عمومی و افزایش حامل‌های انرژی حدود 3800 تا 4 هزار تومان کاهش یافته است.

اگر کار یک فرد به بیمارستان کشیده شود پیش از اینکه دغدغه درمان را داشته باشد، دغدغه تامین پول را دارد چرا که ما پزشکان بسیار ارزشمندی در کشور داریم اما پولی نداریم که بیمار خود را درمان کند بنابراین ما پیشنهاد دادیم که 5 هزار میلیارد تومان به بخش درمان اختصاص یابد

این نماینده دولت گفت: آنچه به عنوان 50 هزار میلیارد تومان در گزارش کمیسیون تلفیق لحاظ شده است در واقع 38 هزار و حداکثر 38 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد بود چرا که اگر بخواهیم بقیه این درآمدها تحقق یابد باید حامل های انرژی را افزایش دهیم.

ممبینی تاکید کرد: اگر بخواهیم به‌خاطر 10 هزار میلیارد تومان یک شوک قیمتی حدود 40 درصد وارد کنیم و قیمت حامل‌هی انرژی را افزایش دهیم به صلاح کشور نیست و هیچ دولتی این کار را انجام نمی‌دهد که قیمت‌ها را 40 درصد افزایش داده و حتی یک ریال هم به مبلغ پرداختی به مردم نیفزاید.

بنزین-کارت سوخت

وی ضمن مخالفت با این پیشنهاد تاکید کرد: درآمدی که مجلس در بحث هدفمندکردن یارانه ها پیش بینی کرده در حال حاضر وجود خارجی ندارد و اگر بخواهد وجود خارجی پیدا کند افزایش 40 درصدی قیمت حامل‌های انرژی را به همراه دارد.

در ادامه جعفر قادری سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه به عنوان نماینده کمیسیون ضمن مخالفت با این پیشنهاد، گفت: ما اکنون درآمدهای لایحه بودجه را به تصویب رسانده‌ایم و اگر بخواهیم بحث درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها را تغییر دهیم باید سقف درآمدهای لایحه بودجه را دستخوش تغییرات کنیم که این موضوع امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: بنابراین اگر پیشنهاد آقای کاتب به تصویب برسد باید از اعتبارات عمرانی کاسته شود و این اعتبارات از 37 هزار میلیارد تومان به 32 هزار میلیارد تومان کاهش می‌یابد.

در ادامه حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در تذکری آیین‌نامه‌ای با استناد به ماده 79 آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: وقتی بیماری پشت در بیمارستان می‌آید دغدغه هزینه درمان خود را دارد و اکنون مردم در حال مردن در پشت درهای بیمارستان‌ها هستند.

وی ادامه داد: مردم و بیماران سرطانی گریه و زاری می‌کنند و نمی‌توانند هزینه دارو و درمان خود را تامین کنند اما اکنون نمایندگان با بی‌توجهی به این موضوع می‌گویند که ما می‌خواهیم کار عمرانی انجام دهیم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: اولویت اول سلامت و امنیت در کشور است و به دلیل اینکه دولت قانون را درست اجرا نکرده مردم باید بمیرند و تقاص پس بدهند. بنابراین مجلس باید به این موضوع توجه کند و سهم بهداشت و درمان را در هدفمندی یارانه ها لحاظ کند.

پس از سخنان موافقان و مخالفان پیشنهاد مذکور بهارستان‌نشینان با این پیشنهاد موافقت کردند.

بخش اقتصاد تبیان


منبع: تسنیم