تبیان، دستیار زندگی
هر رنگ، تأثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی بیننده می‌گذارد و افراد، واکنش‌های متفاوتی نسبت به رنگ‌های مختلف از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل است كه رنگ‌های موجود در چیدمان اطراف‌مان، بر روی رفتار ما تأثیر می‌گذارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تأثیر رنگ بر روی چیدمان


هر رنگ، تأثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی بیننده می‌گذارد و افراد، واکنش‌های متفاوتی نسبت به رنگ‌های مختلف از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل است كه رنگ‌های موجود در چیدمان اطراف‌مان، بر روی رفتار ما تأثیر می‌گذارد.


محققان تاکنون نتوانسته‌اند یک سیستم منسجم جهانی که قادر به دسته بندی کلیه واکنش‌های افراد نسبت به رنگ‌های مختلف باشد را پایه‌ریزی نمایند و معتقدند که عکس‌العمل افراد، به فاکتورهای متعددی نظیر فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت احساسی و ذهنی و تجربه‌های خاص فردی بستگی دارد.

البته نوع و شدت این واکنش‌ها نیز منحصر به فرد است. روانشناسی رنگ‌ها، یک شاخه‌ی نظری نیست که تنها به بخش آکادمیک محدود شود، بلکه گستره تحقیقات این حوزه در زندگی روزمره عموم مردم، نمود پیدا می‌کند. روانشناسی رنگ‌ها در دنیای تجاری امروز، حائز اهمیت است و می‌توان اظهار داشت که هر چیزی را که در اطراف خود می‌بینیم، به گونه‌ای در ارتباط مستقیم با این علم است.

نگاهی به رنگ‌هایی که در این مطلب به آن‌ها اشاره کرده‌ایم بیندازید، چند ثانیه صبر کنید و با خود بیندیشید که هر کدام از آن‌ها، چه احساسی در شما ایجاد می‌کنند. این امکان وجود دارد که با تغییر حالات درونی، ویژگی‌های فردی و سایر فاکتورهای آماری، برخی احساسات فردی دست‌خوش دگرگونی قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر کسی در اعماق اقیانوس‌ها گیر افتاده باشد و تا مرز غرق شدن پیش رفته باشد، به احتمال زیاد، رنگ آبی به عنوان رنگ آرام‌بخش، برای او به شمار نمی‌رود. از سوی دیگر، یک دختر خانم 8 ساله از هر رنگی بجز صورتی ایراد می‌گیرد. حالا اجازه دهید كه نگاهی به 8 رنگ اصلی داشته باشیم.

قرمز

قرمز یکی از رنگ‌هایی است که اکثر افراد، ارتباط قوی با آن برقرار می‌کنند و واکنش شدیدتری نسبت به آن نشان می‌دهند. احساساتی نظیر قدرت، رشادت، تخطی و هیجان به آن نسبت داده می‌شود. قرمز، ضربان قلب را افزایش داده و میزان انرژی را بالا می‌برد؛ و تنها هاله‌هایی از رنگ قرمز بر روی هر چیزی می‌تواند توجه بیننده را به آن جلب نماید. رنگ قرمز می‌خواهد تا حواس شما را به سوی خود جلب کند و چشمانتان را خیره سازد.

نارنجی

نارنجی هم می‌تواند واکنش‌های جدی را برانگیزاند. افراد در برابر نارنجی، دو واکنش نشان می‌دهند: یا عاشق آن می‌شوند یا از آن متنفر می‌شوند. نارنجی اصولاً با زرق و برق، اشتعال، توانایی، انرژی، گرما، و آسایش در ارتباط است.

زرد

زرد رنگ خوشحالی، شادی، خرسندی، و سعادتمندی است. مردم اصولاً با مشاهده این رنگ اشتیاق، وجد و سرور، انرژی، خوش بینی، نیک اندیشی، و شور را تجربه می‌کنند. برخی از ترکیبات و سایه‌های زرد می‌توانند فرد را از نظر ذهنی به حركت در آورده و خلاقیت او را افزایش دهند، اما از طرفی برخی از ترکیب‌های زرد نیز وجود دارند که ممکن است سبب ایجاد ترس، وحشت، اضطراب، و نگرانی شوند.

سبز

سبز بیشتر برای به تصویر کشیدن عناصر سمبلیک مورد استفاده قرار می‌گیرد و بعد از رنگ آبی، دومین رنگ پر طرفدار در میان عموم افراد است. سایه‌های طبیعی سبز، حس تازگی، طراوت، نو شدن، تعادل، آرامش، و تسکین را به افراد القا می‌کند. ترکیب نادرست سبز ممکن است كه احساساتی نظیر بی حالی و ناخوشی را در فرد ایجاد کند. به طور کلی، سبز معمولاً نماد مفاهیمی نظیر: صلح، افتخار آفرینی، خوش شانسی، و باروری و حاصلخیزی است.

آبی

اکثریت قریب به اتفاق مردم موافقند که: “آبی بهترین رنگ”‌ است. شاید به آن خاطر باشد که مشاهده این رنگ، سبب ایجاد هورمون‌های شیمیایی خاصی در بدن می‌شود که آرامش را ارتقا می‌بخشند. رنگ آبی اصولاً با احساساتی نظیر: اعتماد، اطمینان، صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، سکون و سکوت، و توجه و تمرکز همراه است. باید توجه داشت که برخی از ترکیبات رنگ آبی، اثرات پویاتر و پرتحرک‌تری دارند و برخی از آن‌ها سردتر و دور از دسترس می‌نمایند. در برخی پژوهش‌ها اثبات شده که رنگ آبی توانایی کارمندان و ورزشکاران را نیز افزایش می‌دهد.

بنفش

رنگ بنفش عموماً حد تعادلی میان انرژی و هیجان رنگ قرمز و آرامش و سکون رنگ آبی ایجاد می‌کند. گاهی برخی از سایه‌روشن‌های بنفش، ذهن افراد را درگیر می‌کند و آن‌ها را مضطرب کرده و از آن‌ها، افرادی درون‌گرا می‌سازد.

مشکی

رنگ مشکی یک رنگ کاملاً قدرتمند است و با خود، سلطه طلبی و قدرتمندی را به ذهن القا می‌کند. در برخی از فرهنگ‌ها، این رنگ افراد را به یاد از دست دادن جان عزیزانشان می‌اندازد.

قهوه‌ای

رنگ قهوه‌ای، احساس سادگی، طبیعی بودن، ثبات، استحکام، استواری و پایداری را ایجاد می‌کند. مردم، اصولاً به رنگ قهوه‌ای اطمینان دارند و به آن اعتماد می‌کنند.

در زندگی روزمره، با رنگ‌های بسیار زیاد دیگری نیز برخورد می‌کنیم و موارد فوق، تنها چند نمونه از رنگ‌های اصلی‌تر بودند. رنگ‌ها را می‌توان نسبت به میزان اشباع شدگی (به این معنا که یک رنگ تا چه اندازه تیره (پر رنگ) و یا روشن (کمرنگ) هستند) و همین‌طور شفافیت (به این معنا که چه مقدار مات و براق هستند) نیز به گروه‌های دیگری تقسیم کرد.

چیدمان

منزل و رنگ‌ها

همانطور كه بیان شد، روانشناسی رنگ‌ها می‌تواند به عنوان یك فاکتور مهم، هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی خانه‌ها به شمار رود. به عنوان مثال، اگر قصد فروش خانه خود را دارید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای جذب مشتری بیشتر انجام دهید، رنگ کردن است. رنگ سفید یکی از گزینه‌هایی است که با انتخاب آن می‌توانید امید بیشتری به سریع‌تر فروش رفتن خانه خود داشته باشید.

ابتدا اجازه دهید در مورد فضای خارجی خانه صحبت کنیم. اصلاً مهم نیست که شما تا چه اندازه عاشق رنگ نارنجی یا بنفش هستید، اما به هیچ وجه برای رنگ کردن نمای خارجی خانه خود، از آن‌ها استفاده نکنید. در زمان فروش هم باید ببینید که خریدار از چه رنگی خوشش می‌آید. همچنین رنگ نمای خانه‌های اطراف نیز مهم هستند و رنگ نمای خانه شما باید حتماً با آن‌ها هماهنگی داشته باشد. خانه‌ای که نمای آن رنگ نامتعارفی داشته باشد، می‌تواند زیبایی تمام خانه‌های محله را بگیرد. در این قسمت چند پیشنهاد برای رنگ نما می‌دهیم: سفید استخوانی، آبی، کرم، بژ، سبز، زرد

در انتخاب رنگ در و پنجره نیز باید دقت کنید. اگر آنقدر بودجه ندارید که کل خانه را رنگ کنید، بهتر است فقط درها و پنجره‌ها را رنگ کنید. در این میان، درب ورودی از سایر بخش‌ها مهم‌تر است. رنگ آن را از میان خانواده‌ی رنگ‌های گرم انتخاب کنید که هر کس وارد خانه می‌شود، با دیدن درب ورودی، خوش‌آمد گرمی را احساس کند. شاید آجری، قهوه‌ای سوخته و آبی و سبز پر رنگ، از بهترین گزینه‌ها محسوب شوند.

در فضای داخلی هم همین مطالب صدق می‌کنند. رنگ‌های روشن و خنثی، اتاق را روشن‌تر و بزرگ‌تر جلوه می‌دهند و مثل همیشه، سفید جزو اولین گزینه‌هاست. پیش از انتخاب رنگ برای فضای داخلی خانه، حتماً به مبحث روانشناسی رنگ‌ها توجه داشته باشید، با این کار هم حالت‌های روانی ساکنین خانه تعدیل می‌گردد و هم هر شخصی كه وارد خانه شما می‌شود، احساس صمیمیت بالاتری را از جانب شما دریافت می‌کند. در اینجا توضیح مختصری در مورد بهترین گزینه های رنگی اتاق‌های مختلف را در اختیارتان قرار می‌دهیم:

اتاق غذاخوری

مشاهده رنگ قرمز، فشار خون و ضربان قلب را بالا می‌برد. در عین حال اشتها را نیز زیاد می‌کند. اگر دقت کرده باشید، می‌بینید که در بسیاری از رستوران‌ها، از این رنگ استفاده می‌کنند. بنابراین بهترین گزینه برای رنگ کردن اتاق غذاخوری است.

توجه: مراقب ترکیب رنگی قرمز و سایه‌روشن‌های آن باشید. قرمز کمرنگ معمولاً واکنش‌ها منفی را در افراد ایجاد می‌کند، و به همین دلیل، تابلوهای اخطار، این رنگی هستند. پس سعی کنید تا جایی که می‌توانید از قرمز پر رنگ استفاده کنید.

اتاق نشیمن

خصوصیاتی شبیه قرمز دارد، اما در عین حال حس گرما و صمیمیت ایجاد می‌کند. می‌توانید در اتاق نشیمن و جایی که افراد خانواده دور هم جمع می‌شوند از آن استفاده کنید.

فضاهای کم نور

رنگ زرد و آفتابی و روشن و می‌تواند در اتاق‌های خانوادگی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین برای پر نور جلوه دادن فضاهای کم نور مثل راهرو نیز مناسب است.

اتاق نشیمن

اتاق خواب و نشیمن

رنگ سبز، هم می‌تواند گرما و حرارت ایجاد کند هم آرامش و خوشی. سبز همان احساسات آبی را در بر دارد، با این تفاوت که قدری گرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر است. باز هم اگر دقت کرده باشید می‌بینید که در اتاق عمل، از این رنگ استفاده می‌کنند. سبز کمرنگ برای اتاق خواب و نشیمن مناسب است و ترکیب‌های پر رنگ‌تر برای آشپزخانه و غذاخوری خوب است. این رنگ در ارتباط با غذا و سلامتی هم هست.

اتاق خواب و سرویس بهداشتی

آبی، رنگ آرام‌بخش و تسکین دهنده است. به همین دلیل پزشکان سعی می‌کنند كه در مطب خود از این رنگ بیشتر استفاده کنند. بهتر است در اتاق خواب و سرویس بهداشتی و حمام و دست‌شویی، مورد استفاده قرار بگیرد. از آنجایی که جلوی اشتها را می‌گیرد، برای اتاق غذاخوری مناسب نیست.

اتاق مطالعه و غذاخوری

کسانی که طرفدار این رنگ هستند می‌توانند از آن در اتاق مطالعه و غذا خوری استفاده کنند. والدین می‌توانند در فضای بازی بچه‌ها، از این رنگ استفاده کنند.

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که سلیقه رنگی افراد، متفاوت است و اطرافیانتان بسته به رنگ‌هایی که از شما می‌بینند، برداشت خاصی می‌کنند.


باشگاه کاربران تبیان - ارسالی از: meliaa

برگرفته از انجمن: خانواده

مطالب مرتبط:

ساده و زیبا بچینید (ویژه نامه)

ریزه کاری خانه داری (ویژه نامه)

چگونگی چیدمان وسایل دکوری

ایده‌هایی برای دکوراسیون بهاری

تنگی نفس در آشپزخانه کوچک!

تغییر دکوراسیون برای تغییر روحیه

راه پله، ویترین خانه است!

هنر چیدمان آشپزخانه كوچك

استفاده بهینه از فضای زیرپله

دور ریختنی‌های قابل استفاده!

اشیائی متفاوت برای قلاب لباس!

روش ساخت زیر لیوانی سنگی

آموزش ساخت جعبه‌های نمدی

کفش‌های کهنه را گلدان كنید!

آموزش سبزی کاری در تخم مرغ

آموزش دوخت روتختی زیبا

زیر لیوانی‌های رنگی درست کنید

تجربه هنر گونی دوزی + آموزش

آموزش دوخت جای حوله و دستمال

ایده‌هایی کوچک برای کارهای بزرگ