تبیان، دستیار زندگی
آی پی (IP) یک آدرس منطقی که برای مشخص کردن دستگاه در ارتباط بین شبکه ها تعیین می شود، از چهار رقم تشکیل شده است که با نقطه از هم جدا می شوند. متخصصان شبکه با توجه به نیاز شبکه تصمیم به استانداردسازی و ایجاد کلاس های مختلف شبکه نموده اند که با توجه به نیاز
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آشنایی با کلاس‌های IP


آی‌پی یک آدرس منطقی که برای مشخص کردن دستگاه در ارتباط بین شبکه‌ها تعیین می‌شود، از چهار رقم تشکیل شده‌است که با نقطه از هم جدا می‌شوند. متخصصان با توجه به نیاز شبکه تصمیم به استانداردسازی و ایجاد کلاس‌های مختلف شبکه نموده‌اند که با توجه به نیاز باید از آن استفاده نمود.

آشنایی با کلاس‌های ip

CCNA مخفف عبارت Cisco Certification Network Associate است که گواهینامه شبکه شرکت سیسکو می باشد.

شبکه به عبارت ساده اتصال تعداد نامحدودی کامپیوتر به یکدیگر است تا بتوانند منابع خودشان را به اشتراک بگذارند و از منابع یکدیگر استفاده کنند.

تقسیم بندی شبکه به لحاظ وسعت:

1- LAN

2- CAMPS: اندازه یک شهرک، به شرط اینکه برای برقراری ارتباط بین آنها از هیچ service provider ای استفاده نکنیم.

3- MAN

4- WAN

آدرس فیزیکی  (Mac Address)

مک آدرس یک آدرس فیزیکی است که محل نگهداری آن بر روی حافظه ROM داخل کارت شبکه می باشد. مک آدرس در تمامی کارت شبکه ها دارای طول یکسان می باشد که طول آن برابر 6 بایت یا 48 بیت است. به تصویر زیر دقت کنید.

آشنایی با کلاس‌های ip

همانطور که در شکل بالا می بینید فرمت آدرس دهی به صورت هگزا دسیمال است (Hexa Decimal). 24بیت اول که با رنگ سبز مشخص شده است را  IEEE(که یک سازمان استاندارد سازی است) به شرکت های تولیدکننده کارت شبکه می دهد که ( OUI =Organization Unit Identifier )  نام دارد.

24 بیت دوم که با رنگ قرمز مشخص شده است، توسط شرکت های تولید کننده بر روی کارت های شبکه قرار می گیرد که ( BIA =Bound In Address )   نام دارد.

آدرس منطقی  (IP = Internet Protocol)

آدرس منطقی یا IP، متشکل از 4 بایت یا 32 بیت می باشد که به چهار بخش 8 بیتی تقسیم می شود که با نقطه از یکدیگر جدا می شوند . به هرکدام از این بخش ها یک Octed گفته می شود که مجموع هشت بیت هر Octed عدد 255 را می سازد.

آشنایی با کلاس‌های ip

کلاس های IP

IP از دو قسمت Net ID و Host ID  تشکیل شده است. همانطور که می دانید Net ID آدرس شبکه شما و Host ID آدرس کامپیوتر شما در این شبکه است.

به جدول زیر دقت کنید:

آشنایی با کلاس‌های ip

همانطور که مشاهده می کنید در کلاس A، نت آی دی آن برابر 126 و هاست آی دی آن برابر 256 به توان 3 منهای دو است.

Host ID= (256)3 - 2 = 16777214

این عدد اینگونه بدست آمد که ما در هرکدام از اوکتدها 256 حالت داریم و در کلاس A هم سه تا اوکتد هست که می شود 256 به توان 3، منهای دوهم کردیم بخاطر اینکه 000 برای Network Number  هست و 255 اختصاص دارد به Broadcasting در شبکه. به همین خاطر اون عدد 16777214 حالت مختلف برای Host ID به دست آمد.

شبکه به عبارت ساده اتصال تعداد نامحدودی کامپیوتر به یکدیگر است تا بتوانند منابع خودشان را به اشتراک بگذارند و از منابع یکدیگر استفاده کنند

به همین روش می توان Net ID و Host ID کلاس های دیگر هم بدست آورد. که البته ما به طور خلاصه همه را در پایین می نویسیم. محاسبه چگونگی اش باشد بر عهده خود شما! (طبق همان فرمولی است که در بالا توضیح دادیم).

Class B

Net ID= 64*256=16384

Host ID=(256)2 - 2=65534

Class C

Net ID=32* (256)2 =2097152

Host ID= 256 - 2=254

همانطور که در بالا گفته شد مثلا در کلاس C ما می توانیم دو میلیون و نود و هفت هزار و صد و پنجاه و دو شبکه داشته باشیم که هرکدام از این شبکه ها 254 عدد یوزر داخل خود داشته باشند.

اگر دقت کنید در قسمت Range IP فاصله بین کلاس A و B عدد 127 جا افتاده است. IP Address هایی که با 127.?.?.? شروع می شوند  IP Address ، Loopback نام دارند و  می توان از آنها برای تست تنظیمات،TCP/IP  استفاده نمود.

Subnet Mask

به صورت پیش فرض به ازای هرOcted  نت آی دی، عدد 255 و به ازای هر اوکتد Host ID عدد صفر قرار می گیرد.

Subnet Mask مشخص می‌کند چه قسمتی از یک آدرس IP مربوط به کامپیوترهای داخل شبکه و چه قسمتی مربوط به شناسه خاص آن شبکه است. که به ازای Net ID عدد 255  و به ازای Host ID عدد صفر قرار می گیرد. به عبارت ساده تر مشخص می کند آدرس IP جزو کدام کلاس شبکه است.

فرآوری: فاطمه مجدآبادی

بخش دانش و زندگی تبیان


منابع: CCNPclass، CCNAaclass، Subnet، ccna-cisco