تبیان، دستیار زندگی
آب به عنوان حیاتی ترین ماده برای تمام موجودات نیاز مند توجه زیاد برای پاکیزگی است، در این تحقیق سعی شده تاثیر زاویه ورود آلوده کننده ها را به آب بررسی کنند.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بررسی تاثیر زاویه ورود پساب به آب بر میزان پخش آلودگی

تبیان:
با سلام و خوش آمد گویی خدمت شما دانش آموزان عزیز، لطف کنید خودتان و مدرسه تان را معرفی کنید:

سلام و خسته نباشید. یاسمن رنجبر هستم به همراه دوستم نسترن جعفری، پایه اول دبیرستان از دبیرستان  غیرانتفاعی ثامن.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها تبیان: سمینار شما در چه زمینه ای است؟

پروژه ما در زمینه بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان انتشار آلاینده ها است. با استفاده از این تحقیق می توان میزان آلودگی های آب را کاهش داد.

آب بیش از سه ‌چهارم سطح کره زمین را پوشانده ‌است و تنها 0,62 درصد از آن در رودخانه ‌ها جاری بوده و یا به صورت دریاچه‌های آب شیرین و منابع زیر زمینی قرار گرفته ‌اند و انسان ‌ها آب آشامیدنی خود را از این منابع تأمین می‌نمایند.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها

امروزه این منابع محدود آب شیرین قابل دسترس، در معرض انواع آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی قرار گرفته، و آلاینده‌های فراوانی از طریق فاضلاب‌ های صنعتی و کود های شیمیایی منابع حیاتی انسان ‌ها را به طور جدی تهدید می‌نماید.

پساب کارخانه ها، کودها و بسیاری مواد زاید دیگر سبب آلودگی این ماده حیاتی می شوند. بررسی که ما کردیم در واقع یافتن زاویه ای بود که بتوان تحت آن زاویه که آلاینده ها وارد آب می شوند، میزان آلودگی را به حداقل رساند.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها تبیان: روش تحقیقتان را کمی بیشتر توضیح دهید؟

ما آلودگی های مختلف را تحت زوایای متفاوت وارد آب کردیم تا با آزمایش میزان پخش آلودگی در آب، بهترین زاویه را بیابیم. دور اول که این آزمایش را انجام دادیم تست میزان پخش را به موقع و در زمان مناسب انجام ندادیم ولی بار دوم در زمان درست آلودگی را جمع آوری و میزان پخش را اندازه گیری کردیم.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها تبیان: به عنوان آلاینده از چه ماده ای استفاده کردید؟

ماده ما رنگ خوراکی بوده تا هم روند پخش بهتر مشخص شود هم ماده قابل دسترس می باشد.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها

در ضمن همان طور که می دانید آب حلال قوی برای بسیاری از مواد است بنابراین بیشتر کود ها و پساب های تولید شده توسط کارخانه ها به راحتی در آن حل می شوند و سبب آلودگی می گردند. در حالی که آب هم زیستگاه بسیاری از موجودات زنده است و هم برای موجودات ساکن خشکی مایه حیات است بنابراین ما این آزمایش را روی آب انجام دادیم.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها تبیان: نتیجه حاصل از این تحقیق چه بود؟ آیا زاویه ورود آلودگی به آب در روند پخش آن تاثیر دارد؟

بله موثر است و طبق بررسی های ما بهترین زاویه 90 درجه می باشد. یعنی بر خلاف ذهنیت ما وقتی آلودگی کاملا عمود وارد آب می شود کمتر پخش می شود. و در زاویه 45 درجه میزان آلودگی بیشترین مقدار می شود.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها تبیان: آیا انجام تحقیق و پژوهش مشکلی برای درس های مدرسه شما ایجاد نکرده است؟

به هر حال از روند عادی و معمول کار خارج می شویم ولی با برنامه ریزی، استفاده بهتر از زمان و تقسیم کار می توان کنار دروس مدرسه به کار تحقیق پرداخت.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها تبیان: آشنایی شما با موسسه و سایت تبیان به چه صورت بوده است؟

اول سال و با ورود به دبیرستان از طریق مدرسه با این موسسه آشنا شدیم. سایت پر بار و مفیدی دارد و بخش اطلاع رسانی آن رابیشتر مراجعه کرده ایم.

بررسی تاثیر زاویه انتشار پساب بر میزان پخش آلاینده ها تبیان:
امیدوارم تحقیق شما وتحقیقاتی از این قبیل که باعث هرچه پاک تر شدن محیط  زندگی تمام موجودات می شود بیشتر انجام گیرد و مورد استفاده واقع شود. با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان. تهیه و تنظیم: سارا یعقوبیان.