تبیان، دستیار زندگی
هر کاری که اساس و بنیان و ریشه اش درست باشد ، پر ثمر خواهد بود . در اشاعه و گسترش فرهنگ برتر تشیع آن هنگام ما به موفقیت کامل دست می یابیم که کاری ریشه ای و بنیانی انجام دهیم .
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : حسن رضائی
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خشت اول

خشت اول
هر کاری که اساس و بنیان و ریشه اش درست باشد ، پر ثمر خواهد بود . در اشاعه و گسترش فرهنگ برتر تشیع آن هنگام ما به موفقیت کامل دست می یابیم که کاری ریشه ای و بنیانی انجام دهیم .

هر کاری که اساس و بینانش سست باشد بی شک نتیجه ناخوشایندی در بر خواهد داشت .

یک ساختمان اگر بنیان و اساسی محکم و استوار نداشته باشد ، سست خواهد بود و با خفیف ترین زلزله اجزای آن از هم گسسته و فرو خواهد ریخت .

حتما این ضرب المثل را شنیده اید :

خشت اول که نهد معمار کج           تا ثریا می رود دیوار کج

در زمان های قدیم را هزنی به کاروان سلطنتی شبیخون زد و شتر  بار طلا را برد و ساربان آن را به قتل رساند .

ماموران پادشاه هر طور که بود او را دستگیر کردند . قاضی القضات حکم به اعدام کرد .

روز اعدام جمعیت زیادی در میدان شهر جمع شدند . جلاد از راهزن پرسید : دم آخری وصیت نداری . راهزن گفت : آری . جلاد گفت : بگو . او گفت : می خواهم پیش از اعدام مادرم را برای آخرین بار ببینم و با وی وداع نمایم .

ماموران رفتند و مادر او را آوردند . راهزن رو به مادر پیرش کرد و گفت : مادر دوست دارم زبانت را ببوسم !

مادر بیچاره زبان از کام بیرون آورد اما او به جای بوسه زبانش را گاز گرفت . پیره زن نگون بخت از شدت درد مدهوش بر روی زمین افتاد . همه مردم شروع کردند به ناسزا گفتن به او که دم آخری هم آدم نمی شوی !

راهزن رو به مردم کرد و گفت : هر چه بر سرم آمده است از این زبان است . کودکی بیش نبودم که به خانه همسایه رفتم و از روی بازیگوشی ، تخم مرغی بی اذن صاحبخانه برداشتم و به خانه برگشتم . مادرم به جای سرزنش و توبیخ من شروع به تشویق من نمود و این اولین خشت کج زندگی من شد.

این معضلات و ناهنجاری های فرهنگی که اکنون در جامعه دیده می شود محصول و نتیجه کم کاری های گذشته است .

چرا باید در کشور اسلامی ما شاهد بی بند و باری و بدپوششی بسیاری از دختران و پسران جوان باشیم .

چرا اعتیاد در بین جوانان ما این گونه افزایش یافته است .

چرا روابط دختر و پسر قبح خود را از دست داده و برای بسیاری به امری عادی و عرفی بدل شده است .

این دختران و پسران جوانی که دچار انحراف شده اند از ابتدا این گونه نبوده اند . آفریدگار مهربان تمام بندگان خود را با خمیری پاک و فطرتی خداجوی می آفریند .

امام صادق علیه السلام در کلامی نورانی می فرماید :

قال موسی بن عمران علیه السلام : یا رب ، ای الاعمال افضل عندک ؟

فقال : حب الا طفال ، فان فطرتهم علی توحیدی ، فان امتهم ادخلم برحمتی جنتی.

موسی بن عمران علیه السلام گفت : پروردگارا ، کدام عمل نزد تو برتر است ؟ فرمود : دوست داشتن کودکان زیرا سرشت آنان بر توحید من است و اگر آن ها را بمیرانم به رحمت خود به بهشتشان می برم .(1)

نباید اجازه داد بر اثر گناه بر لوح پاک دل انسان ها گرد و غبار بنشیند و کار به جایی رسد که دیگر سخن حق بر آنان اثر گذار نباشد .

باید از کودکی به فکر آموزش معارف پایان ناپذیر آل الله علیهم السلام و دستورات اسلام بود .

اگر طلاب و حوزه مقدس علمیه گوشه ای از کار های تبلیغی خود را معطوف به کودکان نمایند ، بی تردید در آینده ای نه چندان دور آثار مثبت و با برکت آن را در جامعه مشاهده خواهیم کرد .

آن روز که به امام خمینی گفتند با کدام سرباز و لشگر می خواهی با شاه مبارزه کنی ، آن پیر فرزانه در جواب فرمود : یاران من در گهواره اند . بیشتر کسانی که در پیروزی انقلاب و پیروزی بر صدام ملعون نقش داشتند جوانانی بودند که از کودکی تحت تاثیر تبلیغ  قرار گرفته بودند .

روحانیون و طلاب در مساجد شروع به آموزش معارف ناب اسلام به کودکان نمودند و پیش از آن که رژیم ستم شاهی با کارهای ضد فرهنگی خود بتواند آنان را به انحراف بکشاند و از اسلام بری نماید عشق خدا و پیامبر و اهل البیت را در دل آنان جای دادند .

جوانان امروز کودکان دیروز هستند . اگر خواهان جوانانی پاک و مومن و خداجو هستیم باید برای کودکان امروز به فکر تبلیغ صحیح و علمی باشیم .

کودکان همانند نهالی نورس و نوپا می باشند که به هر سو که اراده کینم ، می توانیم آنان را هدایت نماییم . باید پیش از آن که شخصیت کودکان با ورود به جوانی شکل بگیرد به فکر چاره بود و خوب و بد را به آنان آموزش داد .

امام صادق علیه السلام درباره شروع تربیت از سنین خردسالی می فرماید :

انا نامر صبیانا بالصلاة اذا کانوا بنی خمس سنین ، فمروا صبیانکم بالصلاة اذا کانوا بنی سبع سنین ، و نحن نامرنا صبیانا بالصوم اذا کانوا بنی سبع سنین بما اطاقوا من صیام الیوم فان کان الی نصف النهار و اکثر من ذلک او اقل فاذا غلبهم العطش والغرث افطروا حتی یتعودوا الصوم و یطیقوه .

ما کودکان خود را وقتی پنج ساله شدند به خواندن نماز امر می کنیم و شما کودکانتان را وقتی هفت ساله شدند به نماز خواندن وا دارید . ما کودکانمان را وقتی به سن هفت سالگی رسیدند امر می کنیم که تا هر مقدار از روز را که می توانند نصف روز یا کمتر و یا بیشتر روزه بگیرند و هرگاه تشنگی و گرسنگی بر آنان غالب آمد افطار کنند تا بدین ترتیب به روزه گرفتن عادت کنند و توان آن را بیابند. (2)

هر کاری که از کودکی و خردسالی آغاز شود ثمره و نتیجه اش بسیار بیشتر از سنین جوانی است .

از باب مثال کسی که از خردسالی رو به فرای گیری هنر نقاشی بیاورد پیشرفتش چشمگیرتر است از کسی که در سنین جوانی رو به نقاشی می آورد.

البته کار تبلیغی برای کودکان کاری سخت و نیاز به آموزش های تخصصی دارد کسی که می خواهد برای کودکان به کار تبلیغی بپردازد باید بتواند دنیای آنان را درک کند و خود را در فضای آنان قرار دهد و مطابق با زبان و اندیشه و فهم آنان با آنان کار کند  .

امیرالمومنین علی علیه السلام : من کان له ولد صبا . هر که بچه ای دارد بچگی کند .(3)


پی نوشت :

1-میزان الحکمه/ج14/ص7080/ح22621

2- میزان الحکمه/ج14/ص7106/ح22760

3- میزان الحکمه/ج14/ص7083/ح22630

منابع:

میزان الحکمه/محمدی ری شهری /دارالحدیث /قم /79

تهیه و تولید:مهدی صدری-گروه حوزه علمیه تبیان