تبیان، دستیار زندگی
فقط 6 روز دیگر باقی مانده است تا قیمت داروهای داخلی 25 درصد افزایش پیدا کند . قیمت داروهای وارداتی نیز گرچه هنوز تصمیم نهایی درباره‌اش گرفته نشده است، اما رشد قیمتی کمتر از دو برابر دارد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

6 روز دیگر تا یک انقلاب دارویی


فقط 6 روز دیگر باقی مانده است تا قیمت داروهای داخلی 25 درصد افزایش پیدا کند . قیمت داروهای وارداتی نیز گرچه هنوز تصمیم نهایی درباره‌اش گرفته نشده است، اما رشد قیمتی کمتر از دو برابر دارد.

این خبر از سوی رئیس سازمان غذا و دارو در حالی اعلام می شود که اکنون هم شماری از بیماران وحشت زده به داروخانه ها مراجعه کرده اند تا داروهای مورد نیازشان را پیش از گران شدن بخرند و انبار کنند و همزمان با آنها، احتکارکنندگان دارو هم دست به کار شده اند تا بازار دارو را لخت کنند.

دارو

تصمیم برای افزایش قیمت داروها حاصل جلسه هایی است که کمیسیون قیمت گذاری دارو با همکاری سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده و سندیکای داروسازان کار خود را برای قیمت گذاری جدید دارو برگزار کرده است تا قیمت داروها را متناسب با افزایش قیمت های دیگر کالاها در سال جدید تغییر دهد.

البته عباس حاجی آخوندی، رئیس سازمان غذا و دارو این افزایش قیمت را متناسب با تغییر نرخ ارز مبادلاتی و گران شدن مواد اولیه داروها نمی داند و به فارس می گوید: این تغییر قیمت ها زیر نرخ تورم و حتی کمتر از افزایش حقوق کارمندان دولت است.

وقتی وضع افزایش قیمت داروهای داخل 25 درصد باشد، بدیهی است که داروهای خارجی هم افزایش قیمتی بسیار بیشتر از داروهای داخلی دارد به طوری که به گفته حاجی آخوندی این داروها به طور مستقیم تحت تاثیر نرخ ارز است و به همین علت ممکن است افزایش قیمت آنها کمتر از دو برابر باشد.

به گفته حاجی آخوندی این افزایش تقریبا عادلانه است؛ چون به گفته او، برخی کارشناسان حوزه دارویی درخواست رشد دو و نیم تا سه برابری قیمت داروهای وارداتی را داشته اند؛ چون شرکت های دارویی مشکل نقدینگی دارند که علتش تعویق در پرداخت مطالبات مراکز درمانی، بیمارستان ها، شرکت های پخش و بیمه هاست و با این مسئولان تصمیم گرفته اند کمتر از دو برابر قیمت دارو را افزایش بدهند و بنابر این در مقایسه با قیمت پیشنهادی آن کارشناسان رقم زیادی نیست!

اما به نظر می رسد اگر بی طرفانه، یعنی نه از پشت میز رئیس سازمان غذا و دارو، به این افزایش قیمت بنگریم اوضاع بازار دارو با تقریبا دو برابر شدن قیمت داروهای وارداتی بشدت بحرانی می شود.

آمارها نشان می دهد حدود 97 درصد از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود با وجود این بیش از 60 درصد مواد اولیه دارویی برای ساخت داروهای داخلی نیز از خارج کشور می آید و یکی از علل گران شدن داروهای داخلی همین مواد اولیه است که با تغییر نرخ ارز گران شده است.

تصمیم برای افزایش قیمت داروها حاصل جلسه هایی است که کمیسیون قیمت گذاری دارو با همکاری سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده و سندیکای داروسازان کار خود را برای قیمت گذاری جدید دارو برگزار کرده است تا قیمت داروها را متناسب با افزایش قیمت های دیگر کالاها در سال جدید تغییر دهد

بر اساس این آمارها می شود نتیجه گرفت که فقط 3 درصد از داروی مورد نیاز کشورمان از خارج می آید؛ بنابر این تقریبا افزایش قیمت شدید این داروها تاثیر چندانی بر وضع بیماران ندارد، اما این تصور درست نیست چون داروهایی که از خارج می آید داروهای با تکنولوژی ساخت بالاست و برای بیماری های سخت استفاده می شود و گران شدنش آسیب پذیرترین قشر جامعه یعنی مبتلایان به بیماری های صعب العلاج و مزمن را تحت فشار قرار می دهد.

بازار سوء استفاده داغ شد

خبر افزایش قیمت دارو که پیش از اعلام رسانه ای نیز به شکل غیر رسمی به گوش برخی سرمایه گذارهای بازار دارو رسیده بود، باعث شده سوءاستفاده گر ها به فکر احتکار دارو بیفتند.

جام جم نیز پیش تر در این زمینه هشدار داده بود که حتی برخی صاحبان شرکت های دارویی از چند ماه پیش که خبر اختصاص ارز غیرمرجع به دارو را شنیدند، دارو را از داروخانه ها دریغ کرده اند تا از نرخ جدید داروهایی که با قیمت قدیم خریداری کرده اند با خبر شوند و آنها را گران تر به مردم بفروشند.

افزایش قیمت دارو خبر جدیدی نیست

هاشم تبریزی دانا، یکی از واردکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی است که درباره وضع کنونی صنعت دارو در کشور در گفت وگو با ایسنا هشدار می دهد با وجود آن که مسئولان می گویند هنوز دارو در سال جدید افزایش قیمت نداشته و قرار است افزایش قیمت رسمی اش در نیمه اول خرداد اعلام شود، اما برخی داروها به شکل غیررسمی از 20 تا 500 درصد افزایش قیمت داشته است.

دارو

به گفته او قرار است به واردات دارو ارز مبادله ای داده و مابه التفاوت ارز مرجع و مبادله ای دارو به عنوان یارانه به مردم داده شود، اما انجام چنین کاری می تواند باعث ایجاد هرج و مرج و فساد شود و یارانه به دست افراد غیرمحتاج و سودجو برسد و بنابراین بهتر است یارانه دارو به بانک ها داده شود و واردکنندگان آن مانند گذشته دارو را با ارز مرجع وارد کنند که این کار باعث حفظ قدرت خرید مردم در حوزه دارو می شود.

او با بیان این که امسال تاکنون 95 درصد از شرکت ها هنوز برای واردات دارو و مواد اولیه دارویی اقدامی نکرده اند، می افزاید: حتی با به کارگیری سیستم مکانیزه و کارت الکترونیکی نیز نمی توان یارانه دارو را به شکل درستی بین افراد نیازمند تقسیم کرد.

این فعال حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی اعتراف می کند که تاکنون عملا دارو با ارز مبادله ای وارد کشور نشده و مشخص است که دلیل اصلی افزایش قیمت دارو صرفا جو روانی ایجاد شده و سوءاستفاده برخی افراد و احتکار داروها بوده است و گرچه قرار بود بر اساس تصمیم مجلس تا پایان خرداد ارز مرجع همچنان به واردات دارو داده شود، اما بانک مرکزی با صدور بخشنامه ای عملا خلاف این مصوبه عمل کرد.

هزینه های سلامت عامل فقیر شدن 10 میلیون ایرانی

افزایش شدید قیمت داروها از مدت ها پیش، یعنی همان زمانی که قرار شد ارز غیرمرجع به دارو اختصاص پیدا کند قابل پیش بینی بود، اما ناخوشایندی این تصمیم بحدی بود که برخی مردم و حتی فعالان در حوزه دارو آن را باور نکردند و حالا اعلام رسمی این موضوع از سوی رئیس سازمان غذا و دارو بر شایعات پیشین درباره بحرانی شدن بازار دارو صحه می گذارد با این حال اما گروه دیگر نیز از همان زمان از تصمیم وزیر بهداشت با خبر شدند و شنیدند که او پیشنهاد اختصاص ارز غیر مرجع به دارو را امضا کرده است، شروع به احتکار داروها کردند و به همین علت با وجود ورود برخی داروها به کشور، دست بیماران به آنها نرسید و حتی برخی داروها از ناصرخسرو سر در آورد و به نظر می رسد در این میان جای نظارت بر وضع عرضه دارو و پخش آن در کشور، خالی است.

فقط 3 درصد از داروی مورد نیاز کشورمان از خارج می آید؛ بنابر این تقریبا افزایش قیمت شدید این داروها تاثیر چندانی بر وضع بیماران ندارد، اما این تصور درست نیست چون داروهایی که از خارج می آید داروهای با تکنولوژی ساخت بالاست و برای بیماری های سخت استفاده می شود و گران شدنش آسیب پذیرترین قشر جامعه یعنی مبتلایان به بیماری های صعب العلاج و مزمن را تحت فشار قرار می دهد

از سوی دیگر مدت هاست فعالان حوزه دارو از واقعی نشدن قیمت داروها و رشد قیمت آنها متناسب با افزایش قیمت دیگر کالاها، گله دارند.

این فعالان هشدار می دهند که ثابت ماندن قیمت دارو به قیمت ورشکستگی صنعت داروسازی تمام می شود و تصمیم اخیر برای افزایش 25 درصدی قیمت داروهای داخل و تقریبا دو برابر شدن قیمت داروهای وارداتی نیز در راستای جلوگیری از زمین گیر شدن این صنعت است، اما مساله اینجاست که در این میان بیماران باید بهای جلوگیری از سقوط داروسازان را بپردازند چرا که سهم بیمه ها از هزینه خرید داروها در کشورمان بشدت کم است.

گواه این هشدار حرف های حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس است که در گفت وگو با مهر هشدار داده است هر سال ده میلیون ایرانی با هزینه های درمان به زیر خط فقر می روند و به همین علت هم اکنون سهم 700 میلیارد تومانی حوزه سلامت از بودجه عمومی کشور بسیار ناچیز است و گرچه در ماده 90 قانون برنامه توسعه چهارم آمده است که شمار افرادی که بر اثر هزینه های درمان به زیر خط فقر می روند باید از 3 به یک درصد برسد، اما هم اکنون این رقم به 14 درصد رسیده است.

بخش اجتماعی تبیان


منبع : مریم یوشی زاده /جام جم