تبیان، دستیار زندگی
نگاهی گذرا به اظهارنظرهای صورت گرفته از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری یازدهم نشان می دهد، تقریبا تمامی کاندیداهای مطرح در مورد قانون هدفمندی دیدگاهی مشابه دارند و ضمن تاکید بر جرأت دولت دهم در اجرای این قانون، معتقدند که نحوه اجرای این قانون درست نبوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نظر کاندیداها درباره هدفمندی یارانه‌ها


نگاهی گذرا به اظهارنظرهای صورت گرفته از سوی کاندیداهای ریاست جمهوری یازدهم نشان می دهد، تقریبا تمامی کاندیداهای مطرح در مورد قانون هدفمندی دیدگاهی مشابه دارند و ضمن تاکید بر جرأت دولت دهم در اجرای این قانون، معتقدند که نحوه اجرای این قانون درست نبوده است.

کاندیدا ،انتخابات

این کاندیداها معتقدند که نمی توان از قانون هدفمندی عقبگرد کرد و باید اجرای این قانون ادامه پیدا کند ولی این امتداد با توجه به دیدگاه هر یک از کاندیداها به یک روش صورت می گیرد، از توزیع یارانه دربخش کشاورزی که توسط محسن رضایی مطرح شده تا تدام راه هدفمندی توسط قالیباف.

در این میان تنها کسانی که در مورد قانون هدفمندی سکوت کرده و یا حداقل انعکاس رسانه ای در مورد دیدگاه وی موجود نیست، سعید جلیلی و محمد غرضی است، اما دیگر کاندیداها ضمن تاکید بر ادامه اجرای قانون متفق القول هستند که باید این قانون اصلاح شود.

دیدگاه کاندیداهای ریاست جمهوری یازدهم در مورد هدفمندی یارانه ها

نام کاندیدا

اظهار نظر

حسن روحانی

قانون هدفمندی یارانه ها، قانون خوبی است. بحث هدفمندی یارانه ها از زمان دولت آقای هاشمی مطرح بود. ایشان در مجلس چهارم مصمم بود که هدفمندی را اجرا کند اما مجلس مخالفت کرد. کارشناسان آقای خاتمی هم مدتی در پی تدوین لایحه هدفمند کردن یارانه ها بودند.قانون هدفمندی یارانه”‌”¹ها شکل پرداخت یارانه را تغییر داده است. به گونه ای که به جای پرداخت یارانه در قالب قیمت کالا، بخشی از آن را به شکل نقدی به مردم پرداخت کنند. اما اینکه به قول شما تورم و گرانی، اثر یارانه نقدی را کم کرده است؛ از مسائلی است که جای بحث دارد. اصل هدفمندی یارانه”‌”¹ها باید دنبال شود و مراحل بعدی آن نیز اجرا شود. منتها باید برنامه ریزی شود که از آثار سوء جانبی آن جلوگیری شود. یکی از این آثار سوء جانبی این است که مردم یارانه نقدی دریافت می”‌”¹کنند ولی با گرانی اجناس هم مواجه می‌شوند. باید این مسائل را در کنار هم حل کرد.

(نشست خبری ،21 فروردین 92)

سعید جلیلی

-

محمدرضا عارف

نحوه پرداخت یارانه‌ها یکی از دغدغه‌های دولت بعد از تشکیل انقلاب اسلامی بوده است که یکی از اقدامات خوب دولت دهم، شهامت اجرای این طرح بوده است.البته اجرای این قانون با اشکال مواجه بود و باید 30 درصد از درآمدهای آزاد شده سهم صنعت می‌شد و همچنین عرضه و تقاضا به هم نمی‌خورد اما این امر انجام نشد، تولید مشکل پیدا کرد و عرضه و تقاضا متعادل نشد.یکی از برنامه‌های اجرایی در صورت رییس‌جمهور شدن، اجرای کامل فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت سهم بخش صنعت و سپس اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست.

(ایسنا، 14اردیبهشت92)

علی اکبر ولایتی

هدفمندی یارانه‌ها در این دولت اجرا شد، اما این برنامه باید آنگونه که مجلس تصویب کرده بود،پیش می‌رفت یعنی به صنایع 30 درصد، بخش اداری 20 درصد و به بخش عمومی کشور 50 درصد تعلق می‌گرفت که متأسفانه به دلیل تعلق نگرفتن هماهنگ این اعتبارها تعطیلی صنایع را شاهد هستیم. هدفمندی یارانه‌ها برای پیشرفت اقتصادی کشور لازم و ضروری است و از تحت فشار قرار گرفتن افرادی که در جامعه ضعیف هستند، جلوگیری می‌کند.

(ایسنا، 28 فروردین 92)

محسن رضایی

هدفمندی‌ یارانه‌ها، مسکن مهر، سهام عدالت و سفرهای استانی را 'اصلاح‌شده' ادامه می‌دهم، در اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها به تولید توجه نشده است. ما علاوه بر اینکه مرحله دوم را تولیدی و درآمدی می‌کنیم، یک یارانه سبز هم خواهیم داد و این اصلاح را هم انجام می‌دهیم که بخش کشاورزی با کمک یارانه سبز با تحول مواجه بشود.این یارانه سبز را به 8 مورد خواهیم پرداخت. برای مکانیزه کردن کشت ما یارانه می‌دهیم.

(تسنیم، 21 فروردین 92)

محمدباقر قالیباف

اگر توفیق اداره مملکت را در دوره یازدهم ریاست جمهوری داشته باشم هدفمندی یارانه‌ها را ادامه می‌دهم،‌ هدفمندی یارانه‌ها طرح بسیار خوبی است اما نتایج منفی آن ریشه در سوء مدیریت دارد.

برای اقشار کم برخوردار جامعه به ویژه در روستاها یارانه کار می‌دهم تا بوسیله یارانه کار، به مقوله کشاورزی رونق داده شود؛ هم‌چنین در حوزه اشتغال با ظرفیت عظیم و کارآمد جوانان ایجاد پنج میلیون شغل دشوار نیست.

(سایت انتخاب، 9 فروردین 92)

حداد عادل

معتقدم این طرح یک گام بسیار موثر برای اصلاح عیوب اصلی اقتصاد کشور است. طبیعی است که یارانه‌ها ادامه پیدا می‌کند و قطع یارانه‌ها در شرایط فعلی کاری نیست که هیچ دولتی بتواند آن را انجام دهد اما در دراز مدت باید تصمیم‌گیری شود.

تفکر هدفمندی یارانه‌ها از طرف آقای احمدی‌نژاد یک تفکر درست بود و برای اجرای آن کار عظیمی در کشور رخ داد، اما طبق قانون مجلس که قرار بود 30 درصد پول اضافه این درآمد را به بخش تولید بدهند عمل نشد و بخش تولید با این مشکلات مواجه شد. این صحبت‌ها در حالی انجام می‌شود که این روزها ایشان صحبت از دو تا پنج برابر کردن یارانه‌ها می‌کنند که به دلیل اثرات تورمی، نمایندگان با آن مخالفت می‌کنند.

(سایت شخصی، ا دی 89)

محمد غرضی

-

بخش اقتصاد تبیان


منبع: خبرآنلاین