تبیان، دستیار زندگی
فیلم سفر ستاره ای به سوی تاریکی، فیلمی علمی تخیلی است که در اولین هفته اکرانش 70.5 میلیون دلار در آمریکا فروخت و با فروش 40 میلیون دلار در سایر نقاط جهان صدرنشین گیشه آمریکا و جهان شد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفری به سوی تاریکی


فیلم "سفر ستاره ای به سوی تاریکی"،  فیلمی علمی تخیلی است که در اولین هفته اکرانش 70.5 میلیون دلار در آمریکا فروخت و با فروش 40 میلیون دلار در سایر نقاط جهان صدرنشین گیشه آمریکا و جهان شد. اکشن علمی تخیلی و ماجراجویانه «سفرهای ستاره‌ای به درون تاریکی» در سه هزار و دویست سالن سینمای آمریکا و کانادا، به نمایش عمومی درآمده است.

سفری به سوی تاریکی

این فیلم دومین قسمت از سری جدید مجموعه فیلم قدیمی «سفرهای ستاره‌ای/ پیشتازان فضا» است، که به احیای قصه آن پرداخته است.

تحلیل‌گران اقتصادی سینما با توجه به افتتاحیه‌های خوب و بالای «مرد آهنی3» و «گتسبی بزرگ» طی دو هفته گذشته، پیش‌بینی افتتاحیه‌ای 80 میلیون دلاری برای «سفرهای ستاره‌ای به درون تاریکی» می‌کنند.

آن ها می‌گویند این اکشن دلهره‌آور و ماجراجویانه علمی تخیلی با یک افتتاحیه 80 تا 97 میلیون دلاری، صدرنشین جدول هفتگی گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی خواهد شد.

قسمت سوم مجموعه سینمایی مرد آهنی (Iron man 3) در سومین هفته اکرانش نیز با استقبال خوبی مواجه شد. این فیلم در آمریکا 35.1 میلیون دلار فروش داشت و فروش کلی خود را در این کشور به 337 میلیون دلار رساند.

در قصه قسمت دوم «سفرهای ستاره‌ای» خدمه سفینه اینترپرایز پس از بازگشت از یک ماموریت مهم فضایی، متوجه حضور یک خطر غیر قابل کنترل در بین سازمان فضایی خود می‌شوند و کاپیتان کرک جوان و همکارانش، مبارزه‌ای سخت را در پیش می‌گیرند تا جای آقای اسپاک را از خطر مرگ نجات دهند.

با توجه به استقبال صورت گرفته از این فیلم و میزان رضایت تماشاگران از آن پیش بینی می شود که در هفته های آینده فروش بیشتری نصیب سفر ستاره ای به سوی تاریکی شود. هزینه ساخت این فیلم 190 میلیون دلار بوده و تا امروز در 41 کشور جهان اکران شده است.

با توجه به فروش چشمگیر این فیلم پیش بینی می شود مرد آهنی 3 یکی از پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما شود. رابرت داونی جونیور، گینس پالترو، دون چدل و گای پیرس از بازیگران مطرح این فیلم اکشن و علمی تخیلی هستند.

مرد آهنی 3 که 200 میلیون دلار هزینه ساخت آن بوده در سطح جهانی 40.2 میلیون دلار فروخت و فروش کلی خود را در سه هفته به شکلی خیره کننده به یک میلیارد دلار رساند.

فیلم سینمای گتسبی بزرگ (The Great Gatsby) به کارگردای باز لورمن در دومین هفته اکرانش با استقبال خوبی روبرو شد. این فیلم سینمایی که در جشنواره کن نیز حضور دارد با فروش 23.4 میلیون دلار دومین فیلم پر فروش هفته شد. گتسبی بزرگ در 50 کشوری که اکران شده نیز با استقبال خوبی مواجه بوده و در 42.1 میلیون دلار فروش داشته است و در واقع اگر فروش فیلم ها در آمریکا را در نظر نگیریم پر فروش ترین فیلم جهان در هفته جاری گتسبی بزرگ بوده است.

تحلیل‌گران اقتصادی سینما با توجه به افتتاحیه‌های خوب و بالای «مرد آهنی3» و «گتسبی بزرگ» طی دو هفته گذشته، پیش‌بینی افتتاحیه‌ای 80 میلیون دلاری برای «سفرهای ستاره‌ای به درون تاریکی» می‌کنند. آن ها می‌گویند این اکشن دلهره‌آور و ماجراجویانه علمی تخیلی با یک افتتاحیه 80 تا 97 میلیون دلاری، صدرنشین جدول هفتگی گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی خواهد شد

این فیلم تا امروز 132.2 میلیون دلار فروش داشته است. هزینه ساخت این فیلم 105 میلیون دلار بوده که لئوناردو دیکاپریو بازیگر مطرح هالیوود نیز در آن به ایفای نقش پرداخته است. از دیگر آثار کارگردان فیلم می توان به فیلم های استرلیا و رامئو و جولیت اشاره کرد.

انیمیشن کمدی کرودها (The Croods) که در هفته پیش هفتمین فیلم پر فروش هفته بود در نهمین هفته اکرانش همچنان فروش قابل قبولی دارد و با 2.7 میلیون دلار فروش پنجمین فیلم پر فروش هفته در آمریکا است. این انیمیشن که هزینه ساخت آن 135 میلیون دلار بوده تا امروز در آمریکا 176.7 میلیون دلار فروش داشته است. کرودها در سطح جهانی با فروش 10.6 میلیون دلار در این هفته ششمین فیلم پرفروش جهان شد. این فیلم تا امروز 552.5 میلیون دلار فروش داشته است.

فیلم اکشن و کمدی رنج و سود (Pain and gain) پس از چهار هفته با نزول شدیدی در فروش چهارمین فیلم پر فروش آمریکا شد.

این فیلم که به کارگردانی مایکل بای با هزینه 26 میلیون دلار ساخته شده در این هفته 3.1 میلیون دلار فروش داشته است. رنج و سود همچنان در سطح جهانی اکران نشده و فروش کلی آن تا امروز 46.5 میلیون دلار می باشد. وین جانسون، مارک والبرگ و آنتونی مکی از بازیگران این فیلم می باشند.

سفری به سوی تاریکی

فیلم های 42، نسیان (Oblivion)، لجن (Mud)، Tyler Perry Presents Peeples و عروسی بزرگ (The big wedding) به ترتیب فیلم های ششم تا دهم جدول فروش آمریکا در این هفته هستند.

فیلم های اول تا سوم جدول فروش جهانی با جدول فروش آمریکا در این هفته تفاوتی ندارد اما فیلم های حماسه (Epic) و سریع و خشن 6 (Fast and Furious 6) که هنوز در آمریکا اکران نشده اند به ترتیب فیلم های چهارم و پنجم جدول فروش جهانی هستند.

فیلم اکشن و علمی تخیلی بعد از زمین (After earth) به کارگردانی ام. نایت شیامالان در 31 می اکران خواهد شد. ویل اسمیت و جیدن اسمیت از بازیگران این فیلم هستند. قصه فیلم به هزار سال پس از هجرت انسان ها از زمین می پردازد که یک پدر و پسر در آن زمان به زمین سقوط کرده و درگیر ماجراهایی می شوند. با توجه به موضوع فیلم و بازیگران مطرح آن پیش بینی می شود که بعد از زمین با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شود. از دیگر آثار شیامالان می توان به حس ششم و دهکده اشاره کرد.

تریلر حالا من را ببین (Now you see me) به کارگردانی لوئیس لتریر با بازی مرگان فریمن، مارک رافالو، جسی ایزینبرگ و مایکل کین نیز در 30 می اکران خواهد شد. نبرد تایتان ها، هالک شگفت انگیز، ترانسپورتر 1 و 2 از دیگر آثار این کارگردان هستند. با توجه به آثار قبلی وی پیش بینی می شود که جدیدترین اثر وی نیز با استقبال قابل قبولی مواجه شود.

فرآوری : مسعود عجمی

بخش سینما و تلویزیون تبیان


منابع : فارس ، پرده سینما ، نقد فارسی