تبیان، دستیار زندگی
در پی اعلام اسامی نهایی نامزدهای احراز صلاحیت شده یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، دکتر علیرضا زاکانی بیانیه ای خطاب به ملت ایران صادر کرد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

حمایت زاکانی از حداد و جلیلی


در پی اعلام اسامی نهایی نامزدهای احراز صلاحیت شده یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، دکتر علیرضا زاکانی بیانیه ای خطاب به ملت ایران صادر کرد.


متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم رب الشهداء و الصدیقین

«الحمدلله الذی هدانا لهذا و ماكنا لنهتدی لولا ان هدانا الله»

زاکانی

اینك كه آرایش نهایی صحنه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم مشخص گردیده و به لطف خدا بار سنگین حضور در این رقابت مقدس از دوش اینجانب برداشته و حجت بر بنده تمام شده است، ضروری دانستم ضمن تاکید بر تبعیت از رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) و نیز حضور حماسه ساز مردم در انتخابات، نكاتی را با ملت انقلابی ایران اسلامی در میان بگذارم:

1. اعتقاد قلبی و عملی دارم كه «شورای محترم نگهبان» یگانه مرجع احراز صلاحیتها طبق قانون اساسی است، لذا نظر نهایی این شورا را فصل الخطاب و لازم الاتباع می دانم و از تمامی نامزدها و هواداران آنها نیز می خواهم به این مهم قلبا و عملا پایبند باشند.

2. زمانی با همان روحیه ایام دفاع مقدس و باتوجه به نظر بزرگان حوزه و دانشگاه به تكلیف حقیقی و تصمیم قطعی برای كاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری رسیدم كه بینی و بین الله برایم مسجل گشت از نظر گفتمانی، برنامه ای و توانمندی اداره كشور، تداوم مسیر كنونی انقلاب اسلامی به فضل الهی با این حضور بهتر میسر می شود، چراكه به فرموده رسول گرامی اسلام (ص)، اگر كسی را اصلح از خود می دانستم و می ماندم خائن بودم. اما اینک که تکلیف از بنده برداشته شده است از نامزدهای باقیمانده در این صحنه آزمون الهی انتظار می رود به پیگیری اهداف گفتمان پیشرفت اسلامی همت گمارند و منتخب نهایی نیز تابع ولایت فقیه و قدردان اعتماد مردم با خدمتگزاری خالصانه باشد.

اعتقاد قلبی و عملی دارم كه «شورای محترم نگهبان» یگانه مرجع احراز صلاحیتها طبق قانون اساسی است، لذا نظر نهایی این شورا را فصل الخطاب و لازم الاتباع می دانم و از تمامی نامزدها و هواداران آنها نیز می خواهم به این مهم قلبا و عملا پایبند باشند

3. از آنجاكه به لطف خدا به عنوان یك بسیجی انقلابی، از سر ایمان و با منطق و استدلال قابل بیان در قبر و قیامت ـ اگر با اخلاص باشد ـ به صحنه آمدم، از ابتدا نگران این لحظه نبوده و اكنون نیز نیستم. برخی دوستان عزیز مطلع از نتیجه احراز صلاحیتها خیرخواهانه توصیه می كردند كه به اصطلاح تدبیر كنم و زودتر به نفع دیگران انصراف دهم، اما همانطوركه در مصاحبه اخیر اعلام كردم این كار را مغایر اصول خود و نافی صداقتم نسبت به رهبری، مردم و انقلاب می دانستم و قبول نكردم و معتقدم که «ان العزه لله جمیعا». وظیفه بنده حضور تکلیف مدارانه و قدرتمند در صحنه و وظیفه شورای محترم نگهبان هم احراز صلاحیت ها بود و هر دو به وظیفه خود عمل نموده ایم؛ ان شاءالله كه مورد رضایت حضرت حق و امام زمان (عج) ـ روحی فداه ـ باشد.

زاکانی

4. در منطق اسلام، سیره اهل بیت (علیهم السلام) و تجلی آن در راه امام خمینی (ره) و نیز خط مشی رهبر فرزانه انقلاب ـ كه بارها اعلام كرده ام خود را آزاد شده این انسانهای بزرگ و الهی از بند طاغوت های زمانه می دانم ـ  اگر کار برای خداوند بزرگ باشد پیروزی و شكست یا پیشروی و عقب نشینی احدی الحسنیین است. روزی كه رزمندگان اسلام از پیروزی در عملیات اعجاب انگیز بیت المقدس شادمان بودند، پیام امام كه «خرمشهر را خدا آزاد كرد» توجهی به منشاء اصلی امور و تذكری برای عدم غرور بود و روزی كه عملیات بدر به شكست ظاهری انجامید، اولین جمله خمینی كبیر این بود: «شما پیروزید» و این جمله بشارتی نیز در دل خود برای پیروزی در عملیات آتی آن یعنی والفجر هشت داشت؛ لذا به لطف الهی شكستی در صحنه عمل به تکلیف نمی بینم که بخواهم بواسطه آن مکدر باشم.

5. از آنجا كه به «گفتمان پیشرفت اسلامی» و نیز «مقاومت مدبرانه» به عنوان مهمترین الزام آن اعتقاد راسخ و نسبت به گفتمان توسعه غربی از مسیر خط سازش انتقاد جدی داشته و دارم، به مدد الهی برای تثبیت و پیروزی گفتمان پیشرفت اسلامی همچون زمان حضور خود در صحنه رقابتها، تلاش و كوشش خواهم كرد و در عرصه سیاسی كشور پرانرژی تر و راحت تر از گذشته ترویج آن را ادامه خواهم داد؛ بر همین اساس حمایت از نمایندگان حاضر در صحنه این گفتمان برادران بزرگوارم آقایان دكتر حدادعادل و دكتر جلیلی را وظیفه خود می دانم و امیدوارم این عزیزان نیز راه همگرایی و همراهی بیشتر را پیشه نمایند تا معتقدان این گفتمان با اطمینان خاطر بیشتری دست به انتخاب زنند و توفیق جبهه گفتمانی را فراهم آورند.

بر همین اساس حمایت از نمایندگان حاضر در صحنه این گفتمان برادران بزرگوارم آقایان دكتر حدادعادل و دكتر جلیلی را وظیفه خود می دانم و امیدوارم این عزیزان نیز راه همگرایی و همراهی بیشتر را پیشه نمایند تا معتقدان این گفتمان با اطمینان خاطر بیشتری دست به انتخاب زنند و توفیق جبهه گفتمانی را فراهم آورند

6. از آنجاكه طی چندماه گذشته ـ و حتی از زمانی كه مصداقی برای ورود به صحنه معین نشده بود ـ برنامه ای دقیق، منظم و قابل دفاع را مبتنی بر گفتمان پیشرفت اسلامی باتلاش مجدانه اساتید فرهیخته و محترم از حوزه و دانشگاه تدوین كرده و یك نسخه از آن را به شورای محترم نگهبان هم تقدیم كرده بودم، اعلام آمادگی می نمایم نتایج این مطالعات را در اختیار نامزدهای معتقد به این گفتمان قرار دهم.

7. در خاتمه ضمن تشكر مجدد از شورای محترم نگهبان، لازم است از حمایتهای بی دریغ خانواده های معزز شهدا و همرزمانم در دوران دفاع مقدس، رزمندگان، جانبازان، آزادگان عزیز و همچنین استادان محترم حوزه و دانشگاه، جوانان، دانشجویان و طلاب انقلابی و نخبگان فرهنگی و سیاسی كشور و به ویژه «جبهه حماسه سازان انقلاب اسلامی» كه در این مدت از هیچ كوششی برای حمایت از اینجانب دریغ ننمودند، سپاسگزاری نمایم و امیدوار باشم بدون هیچ کاستی نسبت به تکلیف و وظیفه جدیدی که فراروی مان در تقویت جبهه گفتمانی انقلاب اسلامی و حمایت بیدریغ ازنامزدهای پیش گفته است اقدام نماییم. انشاءالله

والسلام علینا و علی عباد الله الصالحین

علیرضا زاكانی

سی و یکم اردیبهشت  1392

برای دیدن اخبار انتخاباتی اینجا کلیک کنید

بخش سیاست تبیان