تبیان، دستیار زندگی
مدیرعامل باغ موزه دفاع‌مقدس تهران در پاسخ خبرنگارحوزه فرهنگ پایداری تبیان به سوالی در مورد بخش جنگ‌زدگان در این باغ‌موزه گفت: ما به این بخش هم توجه کرده‌ایم اما ممکن است با استفاده از خلاقیت هنرمندان، شکل جدیدی از زندگی جنگ‌زدگان را به نمایش درآوریم
عکس نویسنده
عکس نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قلب تپنده خرمشهر در تهران می‌تپد


مدیرعامل باغ موزه دفاع‌مقدس تهران در پاسخ خبرنگارحوزه فرهنگ پایداری تبیان به سوالی در مورد بخش مربوط به جنگ‌زدگان در این باغ‌موزه گفت: ما به این بخش هم توجه کرده‌ایم اما ممکن است با استفاده از خلاقیت هنرمندان، شکل جدیدی از زندگی جنگ‌زدگان را به نمایش درآوریم که این نشان می‌دهد باغ موزه قابلیت تغییر کارکرد دارد.

باغ موزه

سردار خضرایی با اشاره به اینکه از لحظه هجوم به ایران تا آزاد سازی خرمشهر و مهران و شکست حصر آبادان و سوسنگرد، خانواده های زیادی آواره و عمده این افراد وارد شهر تهران شدند که با پاک سازی مناطق اکثر این خانواده ها به شهر و کاشانه خود بازگشتند اما همچنان خانواده هایی در تهران مستقرند و زندگی می کنند، اظهار کرد: پاسخ به این مسئله برمی گیرد به کارکرد مفهومی موزه و در یک پاسخ ضمنی به این پرسش باید بگویم 20 در صد از آنچه بازدید کنندگان می بینند بعد شکلی است در حالی که با ایجاد سیستمهای دیجیتالی تصویری و مفهومی یک دوره از هجوم دشمن، اشغال خرمشهر و باز پس گیری و برگشت مردم به خانه هایشان ارائه می دهیم تا آنجا که روند جریان زندگی در شهر به تصویر کشید می شود که در این فرآیند بخشی به عنوان جنگ زدگان مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگارحوزه فرهنگ پایداری تبیان، سردار جواد خضرایی امروز در یک نشست خبری با اعلام این خبر گفت: به مناسبت سالروز سوم خرداد بازدید از باغ موزه دفاع‌مقدس و عضویت در کتابخانه تخصصی آن رایگان است.

وی افزود: قصد داریم کتابخانه الکترونیکی باغ‌موزه دفاع‌مقدس را هم راه‌اندازی کنیم البته بعضی کتاب‌ها با اجازه ناشرین آنها به کتاب الکترونیکی تبدیل شده است ولی با کسب مجوز و سیر مراحل قانونی، در آینده نزدیک کتابخانه الکترونیکی به طور کامل راه‌اندازی خواهد شد.

از شهریورماه سال گذشته تاکنون روزانه 345 نفر به طور متوسط از باغ‌موزه دفاع مقدس بازدید کرده‌اند که در نوع خود رقم فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود ضمن اینکه بیشتر بازدیدکنندگان دانشجو بودند

سردار خضرایی درباره دیگر برنامه‌های گرامی‌داشت سوم خرداد گفت: برای پیشگیری از هرگونه شائبه سیاسی،مراسم تقدیر از فرماندهان ارتش،سپاه و جهاد سازندگی در دوران دفاع‌مقدس که هر ساله برگزار می‌شد،برگزار نخواهد شد و به بعد از برگزاری انتخابات موکول شده است.

وی تجلیل از خانواده‌های شهدای سازمان تاکسیرانی، افتتاح فروشگاه و نمایشگاه محصولات فرهنگی باغ‌موزه دفاع مقدس، تجلیل از آثار برتر خاطره‌نویسی اردوهای راهیان نور و دست‌اندرکاران برگزاری این اردوها را هم از جمله برنامه‌های گرامیداشت سالروز آزادسازی خرمشهر در باغ موزه دفاع مقدس برشمرد.

سردار خضرایی در ادامه گفت: از شهریورماه سال گذشته تاکنون روزانه 345 نفر به طور متوسط از باغ‌موزه دفاع مقدس بازدید کرده‌اند که در نوع خود رقم فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود ضمن اینکه بیشتر بازدیدکنندگان دانشجو بودند.

باغ موزه

وی به معرفی باغ‌موزه دفاع مقدس تهران به عنوان موزه برتر اشاره کرد و گفت: کسب این عنوان به نوعی نشان‌دهنده استقبال مردم از این موزه و کارکردهای آن است.

سردار خضرایی همچنین اعلام کرد: به مناسبت ایام آزادسازی خرمشهر روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف فیلم‌های مختلفی از نبردهای عملیات بیت‌المقدس و آزادسازی خرمشهر در باغ‌موزه پخش خواهیم کرد و علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای یاد شده و بعد از نماز مغرب و عشا برای تماشای این فیلم‌ها مراجعه کنند.

وی یادآور شد: به تمامی کسانی که حد فاصل امروز تا 15 مردادماه سال جاری دلنوشته یا مطالبی پیرامون دفاع‌مقدس و آزادسازی خرمشهر به ما ارسال کنند جوایز نفیسی در هفته دفاع‌مقدس اهدا خواهد شد. البته در این دل‌نوشته‌ها و مطالب نباید از منابع کتابی و غیرکتابی استفاده شود. همچنین در این فاصله از مۆلفان و ناشران کتاب‌های دفاع‌مقدس تقدیر خواهد شد. تقدیر از صاحبان کتاب‌هایی که بین خردادماه تا شهریورماه امسال به عنوان اولین بار منتشر می‌شوند را در برنامه داریم.

به گفته سردار خضرایی مراسم تقدیر از خبرنگاران حوزه دفاع مقدس به همراه خانواده‌هایشان نیز در تیرماه تا مردادماه امسال برگزار خواهد شد.

سردار خضرایی ادامه داد: با توجه به علاقه‌مندی افرادی به حوزه هنر، گالری‌هایی با موزه دفاع مقدس برای نمایش آثار آنها اختصاص داده شده است و سعی می‌کنیم با دعوت از هنرمندان مختلف، کارگاه‌های هنری برگزار و تولیدات آنها را در صورت قابل قبول بودن خریداری کنیم.

برای بهره‌برداری بهتر بازدیدکنندگان از باغ‌موزه دفاع مقدس، دو نوع روایتگر پرورش یافته و در باغ موزه فعال هستند. راویان به دو گروه افرادی که خود در جنگ حضور داشته‌اند و کسانی که دوره روایتگری را گذرانده‌اند تقسیم می‌شوند

وی برنامه‌های مربوط به دانش‌آموزان را یادآور شد و افزود: در طول سال مراسم« طعم جبهه» را با حضور دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان برگزار می‌کنیم و بنا به درخواست مدیرکل آموزش و پرورش استان تهران این مراسم بعد از امتحانات نیز برگزار خواهد شد. طعم جبهه برنامه ای نمایشی با محوریت انقلاب بزرگ اسلامی، حماسه هشت سال دفاع مقدس و واقعه تاریخ ساز عاشوراست که به همت باغ موزه دفاع مقدس و ترویج فرهنگ مقاومت و به کارگردانی سید جواد هاشمی برای دانش آموزان سال آخر دبیرستان مناطق تهران اجرا می شود. که طی هماهنگی های انجام شده، پس از پایان امتحانات می توانند در این طرح شرکت کنند که روزانه حدود 500 نفر می توانند در تالار خلیج فارس که در بردارنده هنرهای تجسمی و تائتر است، استفاده کنند.

وی گفت: ما همچنین متولی اعزام زائران راهیان نور به مناطق عملیاتی دفاع مقدس هستیم و بر اساس آمار، سال گذشته 30 هزار نفر از طریق این باغ‌موزه به مناطق عملیاتی اعزام شدند. در مواردی نیز پشتیبان سایر نهادها در اعزام زائران راهیان نور بوده‌ایم.

به گفته وی همچنین برای بهره‌برداری بهتر بازدیدکنندگان از باغ‌موزه دفاع مقدس، دو نوع روایتگر پرورش یافته و در باغ موزه فعال هستند. راویان به دو گروه افرادی که خود در جنگ حضور داشته‌اند و کسانی که دوره روایتگری را گذرانده‌اند تقسیم می‌شوند که راویان تربیت‌شده، تحت تعلیم فرماندهان نظامی همچون سرلشکر صفوی قرار گرفته و در صورتی که مردم اطلاعات لازم را از این طریق به دست نیاورند، به کامپیوترهای دستی مراجعه کرده، در مرحله بعد به راویان بازمانده از جنگ مراجعه می‌کنند و در صورتی که باز پاسخ خود را به دست نیاورند به کتابخانه دفاع مقدس مراجعه می‌کنند.

باغ موزه

سردار خضرایی در بخشی دیگر از این نشست خبری اظهار کرد: خرمشهر در طول تاریخ چهاربار توسط دشمنان اشغال شده است اما قبل از آخرین اشغال 35 روز مقاومت کرد بنابراین ما در بحث آزادسازی خرمشهر نباید فقط به روز سوم خرداد محدود شویم. زیرا مقاومت صورت گرفته توسط تعداد کمی از رزمندگان با سلاح‌های محدود در قبل از اشغال این شهر بسیار مهم و مورد توجه است.

وی با بیان اینکه الهامات دفاع مقدس امروزه به عنوان یکی از نیازهای جامعه ایران و سایر جوامع محسوب می‌شود، افزود: اگر شهدا معرفی نشوند و به عنوان یک وظیفه اخلاقی از خانواده‌های آنها تقدیر نشود در مقابل شهدا پاسخگو خواهیم بود. همانطور که به واقعه عاشورا اهمیت می‌دهیم باید دفاع مقدس را هم پاس بداریم زیرا صحنه‌هایی از واقعه عاشورا در دوران دفاع مقدس مشاهده شد.

اما شهدای دفاع مقدس با شهدای صحرای کربلا یک تفاوت بزرگ دارند و آن اینکه اصحاب امام حسن (ع) نوه پیامبر(ص) را در بین خود می دیدند و حضور داشتند در حالی که رزمندگان و شهدای ما پس از 1400 سال عاشقانه از واقعه عاشورا درس شهادت گرفتند. در دین ما جنگ نکوهش شده مگر اینکه برای اعتلا و حفظ دین به دفاع از دشمن متجاوز باشد.

مدیر عامل باغ موزه دفاع مقدس گفت: مذاکراتی با تورهای گردشگری در حال انجام داریم تا گردشگران خارجی بیشتری از موزه بازدید کنند.

 سامیه امینی

بخش فرهنگ پایداری تبیان