سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
با نزدیک شدن به فصل تابستان و رونق خرید و فروش خودرو و با توجه به اینکه قیمت جدید خودروها کاهش قابل توجهی نسبت به نرخ‌های مصوب قبلی نداشت، قیمت برخی خودروها در بازار بار دیگر به روند قبلی خود بازگشته است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خودرو بالاخره گران شد!


با نزدیک شدن به فصل تابستان و رونق خرید و فروش خودرو و با توجه به اینکه قیمت جدید خودروها کاهش قابل توجهی نسبت به نرخ‌های مصوب قبلی نداشت، قیمت برخی خودروها در بازار بار دیگر به روند قبلی خود بازگشته است.

طی ماه‌های اخیر برخی مشتریان برای خرید خودروها دست نگه داشته بودند تا با ورود شورای رقابت به بحث قیمت‌گذاری، قیمت خودروها کاهش یابد و پس از آن، نسبت به خرید اقدام کنند،اما در نهایت با تعیین قیمت جدید خودروها نزدیک به نرخهای قبلی، تقاضای خرید خودرو کم کم وارد بازار می‌شود و این تقاضا با نزدیک شدن به فصل تابستان بیشتر هم خواهد شد.

گرانی خودرو

افزایش 3 میلیون تومانی قیمت تندر و رشد 4 میلیونی مگان

پژو 206 تیپ 2 از جمله خودروهایی است که طی روزهای اخیر افزایش قیمت 2 میلیون تومانی را تجربه کرده و در حال حاضر به قیمت 35 میلیون تومان معامله می‌شود.

همچنین قیمت پژو 405 با رشد 500 هزار تومانی طی روزهای گذشته به  24 میلیون تومان رسیده و در مورد تندر 90 ایران خودرو نیز می‌توان به افزایش یک میلیون تومانی قیمت مدل E1 این خودرو و عرضه آن به قیمت 30 میلیون تومان اشاره کرد. قیمت تندر 90 ایران خودرو مدل E2‌ نیز با افزایش 3 میلیون تومانی به 33 میلیون تومان رسیده است.

در مورد تندر 90 پارس خودرو نیز می‌توان به افزایش 2 میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار و عرضه آن به قیمت 34 میلیون تومان اشاره کرد. قیمت مگان نیز با رشد 4 میلیون تومانی به 81 میلیون تومان رسیده است.در عین حال، قیمت تیانا با رشد 16 میلیون تومانی به 142 میلیون تومان رسیده و قیمت ماکسیما نیز با افزایش 5 میلیون تومانی به 115 میلیون تومان افزایش یافته است.

قیمت پژو 405 با رشد 500 هزار تومانی طی روزهای گذشته به  24 میلیون تومان رسیده و در مورد تندر 90 ایران خودرو نیز می‌توان به افزایش یک میلیون تومانی قیمت مدل E1 این خودرو و عرضه آن به قیمت 30 میلیون تومان اشاره کرد. قیمت تندر 90 ایران خودرو مدل E2‌ نیز با افزایش 3 میلیون تومانی به 33 میلیون تومان رسیده است

قیمت روز خودروهای پر تیراژ داخلی

فعالان بازار از ادامه یافتن رکود نسبی در خرید و فروش انواع خودرو خبر می‌دهند. در این زمینه رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور نیز با تایید این موضوع اظهار کرده که پیش‌بینی می‌شود رکود بازار همچنان ادامه داشته باشد.

طبق یک عرف عمومی مصرف‌کنندگان ایرانی از خریدن کالاهایی که قیمت آن‌ها در حال کاهش است خودداری می‌کنند. در این شرایط بازار خودروهای داخلی نیز به دو دسته پلاک 91 و پلاک 92 تقسیم شده است به‌گونه‌ای که قیمت خودروهای پلاک 91 به طور میانگین یک میلیون تومان ارزان‌تر از خودروهای پلاک 92 است.

 

قیمت خودروهای پرتیراژ داخلی به شرح زیر است:

نوع خودرو

پلاک91

پلاک 92

سایپا 111

15 میلیون و 500 هزار

-

سایپا 131SL

14 میلیون و صد هزار

15 میلیون

سایپا 131SX

14 میلیون و 700 هزار

15 میلیون و 300 هزار

تیبا

18میلیون

19 میلیون

تندر 90 پارس خودرو E2

31 میلیون

33 میلیون و 500 هزار

مگان

76میلیون

-

206 صندوق‌دار V8

38 میلیون

38 میلیون

206 صندوق‌دار V9

48میلیون

-

تندر 90 ایران خودرو E2

31 میلیون

33 میلیون و 500 هزار

پژو پارس سال

30میلیون

31 میلیون

پژو 405

22میلیون و 500 هزار

24 میلیون و 500 هزار

 

توقف تولید مگان

خودروی مگان در دوره های قبلی ارزشیابی کیفی سواری های تولید داخل همواره در رده های بالای جدول جای داشت، اما در فروردین ماه امسال این محصول از رده بندی کیفی حذف شده است.

 دلیل این امر افت شدید تیراژ و یا حتی توقف تولید این محصول بوده که بیانگر بروز مشکلاتی در حوزه قیمت و یا تامین قطعات این خودروی کیفی است.

خودرو

 به گفته مسئولان شرکت پارس خودرو، کلیه قطعات مگان بصورت 100 درصد از خارج از کشور وارد می شود و فقط مراحل رنگ و مونتاژ در این شرکت پارس خودرو انجام می شود،در نتیجه می‌توان یکی از دلایل افت مگان را بروز مشکل در تامین قطعات وارداتی دانست.

 همچنین بر اساس اعلام مسئولان این شرکت، هزینه تمام شده تولید مگان، حدود 90 میلیون تومان است در حالیکه قیمت کنونی این محصول در بازار 75 میلیون تومان می باشد و شاید یکی از دلایل توقف تولید این محصول به صرفه نبودن نرخ فعلی آن در شرایط کنونی باشد.

 بر اساس این گزارش امیری، مدیر فروش سایپا،با اشاره به اینکه مگان در حال حاضر تولید بسیار اندکی دارد، اظهار داشت:توقف و افت تولید مگان تقصیر پارس خودرو نیست، بلکه مسائل بین‌المللی و عدم همکاری بانک‌های خارجی سبب رخ دادن این اتفاق شده است.

 وی ادامه داد: محدودیت‌های بین‌المللی به خصوص مشکلات مربوط به نقل و انتقال پول، اجازه نمی‌دهد قطعات خودروهای مونتاژی از جمله مگان به موقع وارد کشور شود.

 مدیر فروش سایپا با اشاره به اینکه قطعات مگان در راه است اظهار امیدواری کرد: تولید این خودرو به زودی افزایش پیدا خواهد کرد.

پارس خودرو تا به امروز بخشی از مگان‌های ثبت‌نامی را تحویل متقاضیان داده و به محض جان گرفتن دوباره تولید، برای باقی ثبت‌نام‌کنندگان نیز دعوت نامه ارسال و مگان آنها را تحویل خواهد داد

 افت تولید مگان، در شرایطی است که موعد تحویل بخشی از مگان‌های ثبت‌نامی، گذشته و مشتریان چشم انتظار دریافت خودروی خود هستند.

 به گفته امیری، پارس خودرو تا به امروز بخشی از مگان‌های ثبت‌نامی را تحویل متقاضیان داده و به محض جان گرفتن دوباره تولید، برای باقی ثبت‌نام‌کنندگان نیز دعوت نامه ارسال و مگان آنها را تحویل خواهد داد.

 وی تخمین می‌زند که اواخر خرداد یا اوایل تیر ماه امسال، مگان‌های باقی‌مانده تحویل مشتریان خواهد شد.

 بر اساس این گزارش، قیمت رسمی مگان هنوز از سوی شورای رقابت اعلام نشده، اما آنطور که به نظر می رسد قیمت این محصول کمتر از 75 میلیون تومان فعلی نخواهد بود چراکه مسئولان پارس خودرو معتقدند، این محصول حتی با قیمت فعلی نیز با حاشیه زیان به دست مصرف کننده می رسد.

فرآوری: محسن جندقی

بخش اقتصاد تبیان


منابع: ایلنا، ایسنا، فارس

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین