تبیان، دستیار زندگی
از همه نامزدها، از حامیان آنان و به خصوص از همه مردم تقاضا دارم در ماه رجب که ماه عبادت و خودسازی است، مراقب کردار و گفتار خود باشند و نسبت به گناهانی نظیر غیبت، تهمت و اهانت، مواظبت کامل داشته باشند و اگر هم در این شرایط حسّاس، گناهی از آنان سر زد، تقاضا
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این ماه رجب و اعمالش را تقدیم شیطان نکنیم!!


اعتکاف همراه با معصیت، برکات آن عبادت ارزشمند را به طور کلّی محو می‌سازد. بنابراین معتکفین عزیز باید توجّه داشته باشند که از گناه و به خصوص در شرایط حسّاس فعلی، از غیبت، تهمت، اهانت و شایعه، پرهیز جدّی داشته باشند، وگرنه اعتکاف و روزه‌داری آنان ارزش معنوی نخواهد داشت.


رجب

انسان در اثر تهذیب نفس و خودسازی در دو ماه رجب و شعبان و پس از گذار از منازل عرفانی تخلیه و تحلیه، می‌تواند در ماه مبارک رمضان به منزل تجلیه برسد و در آن مقام، نظاره‌گر نور خداوند در دل خویش باشد و قدرت حقیقی تشخیص حق از باطل را به دست آورد.

اگر انسان بتواند در دو ماه رجب و شعبان، رذائلی همچون حسادت، خودخواهی، دنیاگرایی، ریاست‌طلبی، کینه‌توزی و هواپرستی را از دل خود ریشه‌کن یا دست‌کم سرکوب کند و پس از آن، دل خویش را به فضائل ارزشمندی نظیر دیگرخواهی، ایثار، گذشت، صداقت و سخاوت، بیاراید، آنگاه در ماه مبارک رمضان، با نور خداوند راه‌های سلامتی، سعادت و رستگاری فراروی او گشوده می‌شود و در نهایت، خداوند تعالی بر دل او حکومت خواهد کرد و با حکومت خداوند بر دل او، همواره در صراط مستقیم و مسیر هدایت، باقی خواهد ماند.

مسلمانان در ماه رجب که زمان ابراز بندگی است، باید با عمل به دستورات قرآن کریم و پیروی از اهل بیت«سلام‌الله‌علیهم» از زیر پرچم و سلطه شیطان خارج شده، روح و قلب خود را به حاکمیّت خداوند سبحان بسپارند تا از گزند سقوط و انحراف و فریب شیاطین انسی و جنّی در امان باشند.

رغبت به خودسازی، رغبت به آدم شدن و رغبت به عبادت و رسیدن به مقام عبودیّت، در ماه رجب با کنار نهادن خودیّت و حرکت به سوی خدواند متعال حاصل می‌شود.

فاصله بین انسان و خداوند یک قدم بیش نیست و اگر کسی بتواند روی نفس امّاره پا بگذارد و یک قدم به سوی خداوند سبحان حرکت کند، در قدم دوّم به خداوند تعالی خواهد رسید، به شرط آنکه توجّه، هوشیاری و مراقبت لازم را داشته باشد.

اعتکاف، سنّت پیامبراکرم«صلی‌الله‌علیه وآله وسلّم»، ائمّه طاهرین«سلام‌الله‌علیهم» و بزرگان دین است و  در تعالی روح و پیشرفت معنوی انسان تأثیر به‌سزا دارد؛ امّا جوانان عزیزی که معتکف می‌شوند، باید به جنبه باطنی و اسرار درونی این عبادت ارزشمند نیز توجّه کنند و در سه روز اعتکاف با تمرین تقوا و با استمرار در اجتناب از گناهان، به مبارزه با صفات رذیله بپردازند و پس از اتمام اعتکاف، ملکه تقوا و نیز ملکه فضائل اخلاقی که در دل خود بارور کرده‌اند را به عنوان سوغات و ره‌آورد اعتکاف به جامعه و در بین خانوده‌ها و دوستان خود ببرند.

از همه نامزدها، از حامیان آنان و به خصوص از همه مردم تقاضا دارم در ماه رجب که ماه عبادت و خودسازی است، مراقب کردار و گفتار خود باشند و نسبت به گناهانی نظیر غیبت، تهمت و اهانت، مواظبت کامل داشته باشند و اگر هم در این شرایط حسّاس، گناهی از آنان سر زد، تقاضا دارم گناه خود را توجیه نکنند و جلوه دینی و مذهبی به گناه خود ندهند که این خطای بزرگ، آنان را در سراشیبی سقوط و انحراف می‌اندازد که نجات از آن بسیار سخت است

اعتکاف همراه با معصیت، برکات آن عبادت ارزشمند را به طور کلّی محو می‌سازد. بنابراین معتکفین عزیز باید توجّه داشته باشند که از گناه و به خصوص در شرایط حسّاس فعلی، از غیبت، تهمت، اهانت و شایعه، پرهیز جدّی داشته باشند، وگرنه اعتکاف و روزه‌داری آنان ارزش معنوی نخواهد داشت.

همان‌طور که بارها گفته شده، تبلیغات انتخابات، اولاً باید صادقانه و در حدّ متعارف باشد و ثانیاً معرّفی یک نامزد نباید با نفی دیگران و تخریب دیگر نامزدها همراه شود.

انتخاباتی که با تبلیغات مبالغه‌آمیز و دروغ گفتن کاندیداها یا حامیان آنان، ارائه وعده‌های غیرعملی، اسراف در تبلیغات و استفاده از تشریفات و تجمّلات و به خصوص تخریب دیگر نامزدها و اهانت، تهمت و شایعه‌سازی، همراه باشد، نه تنها انتخابات اسلامی و موردپسند دین اسلام نیست، بلکه با تنزّه جمهوری اسلامی نیز سازگاری ندارد.

مردم باید آگاه باشند که غفلت نسبت به گناه و بی‌توجّهی نسبت به اهمیّت و آثار سوء گناهان بزرگی همچون غیبت، تهمت، اهانت و شایعه در این ایّام، موجب محرومیّت آنان از برکات و آثار بی‌بدیل ماه رجب می‌شود و در این ماه ارزشمند به جای خودسازی و آدم‌سازی، محکوم به شیطان‌سازی و تبعیّت از شیاطین انسی و جنّی می‌شوند که عاقبتی به جز جهنّم و عذاب سخت قیامت نخواهد داشت.

اگر کسی بخواهد از راه گناه به مقصود خود برسد، نه تنها در رسیدن به مطلوب موفق نمی‌شود، بلکه دوان دوان به سوی ضدّ آن پیش خواهد رفت.

بر اساس روایت نورانی امام حسین«سلام‌الله‌علیه» که به تجربه نیز کراراً اثبات شده است، اگر کاندیداهای ریاست جمهوری یا حامیان آنان، برای پیروزی در انتخابات، آلوده به گناه شوند و به خصوص اگر در تبلیغات خود، راه مذموم دروغ، خیانت، تخریب شخصیّت، اهانت و تهمت به دیگران را در پیش گیرند، حتماً به هدف نهایی و نتیجه مطلوب خود نخواهند رسید.

انتخاباتی که با تبلیغات مبالغه‌آمیز و دروغ گفتن کاندیداها یا حامیان آنان، ارائه وعده‌های غیرعملی، اسراف در تبلیغات و استفاده از تشریفات و تجمّلات و به خصوص تخریب دیگر نامزدها و اهانت، تهمت و شایعه‌سازی، همراه باشد، نه تنها انتخابات اسلامی و موردپسند دین اسلام نیست، بلکه با تنزّه جمهوری اسلامی نیز سازگاری ندارد

اگرچه ممکن است برخی نامزدها با توسّل به گناه و معصیت، رأی بیاورند و به ظاهر پیروز انتخابات شوند، امّا مهم آن است که گناه آنان، موجب بی‌برکتی کار آنان خواهد شد و از سمت و مسئولیتی که دارند نمی‌توانند نتیجه‌گیری و بهره‌گیری لازم را به خصوص جهت خدمت‌رسانی به مردم داشته باشند و این حقیقت، علاوه بر سوء عاقبت خودشان، برای جمهوری اسلامی و مردم نیز خسارات جبران‌ناپذیری به همراه خواهد داشت.

از همه نامزدها، از حامیان آنان و به خصوص از همه مردم تقاضا دارم در ماه رجب که ماه عبادت و خودسازی است، مراقب کردار و گفتار خود باشند و نسبت به گناهانی نظیر غیبت، تهمت و اهانت، مواظبت کامل داشته باشند و اگر هم در این شرایط حسّاس، گناهی از آنان سر زد، تقاضا دارم گناه خود را توجیه نکنند و جلوه دینی و مذهبی به گناه خود ندهند که این خطای بزرگ، آنان را در سراشیبی سقوط و  انحراف می‌اندازد که نجات از آن بسیار سخت است.

جرج جرداق مسیحی در کتاب خود راجع به شهادت امیرالمۆمنین«سلام‌الله‌علیه» می‌نویسد: انسان به جایگاهی می‌رسد که ولیّ خدا را در خانه خدا، برای تقرّب به خدا می‌کشد.

متأسّفانه در قضایای سیاسی بسیار مشاهده می‌شود که افراد ناآگاه یا مغرض، برای رضای خدا تهمت می‌زنند، اهانت می‌کنند، دروغ می‌گویند و از غیبت دیگران نه‌تنها لذّت می‌برند، بلکه آن را یک واجب شرعی می‌شمارند و علی‌رغم اطلاع از عظمت گناه آبروریزی و تخریب شخصیّت دیگران، گناه خود را توجیه می‌کنند و به عنوان از صحنه خارج کردن رقیب، به گناهان بزرگ خود، توجیه و جلوه دینی می‌دهند. ولی باید بدانند که سقوط آنان حتمی و سعادت و رستگاری آنان در حدّ محال است.

فرآوری : محمدی

بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان


منبع : پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مظاهری

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.