تبیان، دستیار زندگی
میكروسكوپ یكی از وسایل آزمایشگاهی اصلی در آزمایشگاه زیست شناسی است. میكروسكوپ از دو واژه یونانی میكرو, به معنی كوچك و سكوپ, به معنی دیدن, گرفته شده است. بنابراین میكروسكوپ یعنی دیدن چیزهای كوچك....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

میکروسکوپ های آزمایشگاهی و انواع آن

میكروسكوپ یكی از وسایل آزمایشگاهی اصلی در آزمایشگاه زیست شناسی است. میكروسكوپ از دو واژه یونانی میكرو, به معنی كوچك و سكوپ، به معنی دیدن، گرفته شده است. بنابراین میكروسكوپ یعنی دیدن چیزهای كوچك.

میكروسكوپ های مختلف دارای بزرگنمایی های متفاوتی میباشند كه عموماً با وجود عدسی های گوناگون، تصویر نمونه مورد نظر چند برابر می شود . اصول كلی در تمامی انواع میكروسكوپ ها براساس عبور نور با طول موج های متفاوت از چندین عــدسی محدب می باشد كه هرچقدر طول موج نور به كار رفته در میكروسكوپ مزبور كوتاه تر باشد قدرت تفكیك و یا جــداكنندگی آن میكروسكوپ بیشتر است.

برای مثال قدرت تفكیك چشم انسان 1/0 میلی متر می باشد و میكروسكوپ نوری معمولی 24/0 میكرون . بیشتر میکروسکوپ هایی که تاکنون ابداع شده اند، میکروسکوپ نوری بودند. میکروسکوپ های نوری میکروسکوپ هایی هستند که برای بررسی یک جسم، از پرتوهای نور استفاده می کنند و نور را به جسم موردنظر می تابانند. با این همه میکروسکوپ نوری یک ضعف عمده دارد که محدودیت قدرت تفکیک آن است.

در این جا انواع آن را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم.

 

میكروسكوپ فلورسنت

به همراه واحد كنترل، صفحه كلید و منبع فلوئورسنت می باشد و جهت بررسی و مشاهده اجزا و اندامك هایی از سلول و میكروارگانیسم هایی كه با رنگ فلورسنت رنگ آمیزی شده باشند، استفاده می گردد. این دستگاه قابلیت عكس برداری از نمونه ها و ثبت اطلاعات بر روی هر عكس را نیز دارا می باشد.

میکروسکوپ های آزمایشگاهی و انواع آن

میكروسكوپ دوچشمی

این دستگاه میكروسكوپ دوچشمی نوری است كه دارای عدسی های5، 10، 20،40 و 100 و قابلیت فاز كنتراست و نصب دوربین عكسبرداری می باشد كه برای مشاهده معمولی و نمونه هایی كه رنگ آمیزی نشده اند مورد استفاده قرار می گیرد.

میکروسکوپ های آزمایشگاهی و انواع آن

میكروسكوپ اینورت

این دستكاه دارای قابلیت فازكنتراست و نصب دوربین عكاسی و فیلمبرداری می باشد و در بررسی نحوه حركت، تولید مثل، شناسایی، شمارش زئو و فیتو پلانكتون ها و سایر میكروارگانیسم ها استفاده می گردد.

از این میکروسکوپ همچنین در شرایطی مانند زمانی که نیاز به دستکاری نمونه ها داریم یا در مواقعی که به فضای بالای نمونه احتیاج است مثلا برای بازوهای میکانیکی و ابزارهای کوچک نگه داری و دستکاری نمونه، در کاربردهای وابسته به فن استخراج و ذوب فلزات استفاده می شود. به صورتی که عملیات روی نمونه در محلی بالای صفحه انجام گیرد تا برای عدسی های شیئی که زیر نمونه اند، قابل رویت باشد. به همین دلیل میکروسکوپ مورد علاقه ی فلز شناسان است.

صفحه نمونه در میکروسکوپ اینورت همواره ثابت است و فوکوس آن با تنظیم عدسی ها به وسیله ی حرکت دادن عدسی های شیئی در امتداد محور عمودی انجام می شود تا عدسی ها به نمونه نزدیک یا دور شوند. مکانیسم فوکوس توسط دو پیچ متحد المرکز انجام می شود تا تنظیم راحت و درست باشد. بسته یه اندازه میکروسکوپ 4 تا 6 عدد عدسی شیئی با بزرگنمایی های متفاوت در محور گردان تعبیه می شود.

میکروسکوپ های آزمایشگاهی و انواع آن

استریو میكروسكوپ

این دستگاه دارای بزرگنمایی 50 برابر و قابلیت نصب دوربین می باشد و در بررسی اجزا و موجوداتی كه دارای بعد و حجم می باشند.

میکروسکوپ های آزمایشگاهی و انواع آن

نظیر مرجان های دریایی، انواع ماكرو بنتوزها و سایر موجودات استفاده می شود.

بخش پژوهش های دانش آموزی تبیان، تنظیم: نسرین صادقی